10 توصیه تغذیه ای برای کارمندان

به گزارش وبلاگ فرافایلی، از مصرف بی رویه غذا و نوشیدنی های شیرین بپرهیزید. ممکن است پس از مصرف این غذا ها احساس انرژی کنید، اما این احساس کوتاه مدت بوده و اندکی بعد فرد دچار کمبود می گردد.

10 توصیه تغذیه ای برای کارمندان

نسرین نسیمی*| کار کردن در نوبت های کاری متفاوت، می تواند ساعت درونی بدن فرد را دچار تغییر و اختلال سازد. در چنین شرایطی ممکن است برای فرد مشکل باشد که بداند چه زمانی و چه غذایی بخورد. بعلاوه پیدا کردن زمان کافی برای ورزش و فعالیت بدنی ممکن است سخت باشد.

در ادامه توصیه هایی که در این زمینه می تواند راهگشا باشد و موجب ایجاد رفتار های غذایی سالم تر و انرژی بیشتر می گردد را با هم دنبال می کنیم:

1- وعده غذایی خود را قبل از حضور در محل کار مصرف کنید. به عنوان مثال هنگامی که در نوبت کاری شب هستید، وعده غذایی خود را ساعت 6 بعد از ظهر مصرف کنید و در طول نوبت کاری شب، یک وعده غذایی کوچک و میان وعده های سالم مصرف کنید.

2- مصرف وعده های حجیم در طول شب، ممکن است باعث ایجاد سوزش سر دل، نفخ و یبوست گردد.

3- مصرف سبزی های خام مانند هویج، کاهو و خیار می تواند برای کسانی که دائم تمایل به غذا خوردن دارند، یاری کننده باشد.

4- از مصرف بی رویه غذا و نوشیدنی های شیرین بپرهیزید. ممکن است پس از مصرف این غذا ها احساس انرژی کنید، اما این احساس کوتاه مدت بوده و اندکی بعد فرد دچار کمبود می گردد؛ بنابراین سعی کنید به جای آن از نوشیدنی و میان وعده های سالم مانند میوه ها و مغز ها بهره ببرید.

5- غذا های پروتئینی مانند انواع گوشت ها، تخم مرغ، پنیر، حبوبات، کره بادام زمینی، حبوبات و انواع مغز ها می تواند باعث افزایش هوشیاری و تمرکز گردد؛ بنابراین سعی کنید این مواد غذایی را در وعده های خود بگنجانید. در مقابل غذا های کربوهیدراتی مثل انواع نان ها، برنج و سیب زمینی خاصیت آرام کننده و خواب آور دارد؛ بنابراین سعی کنید در ابتدای نوبت کاری، بیشتر غذا های پروتئینی و در اواخر آن که به زمان استراحت و خواب نزدیک می شوید، از غذا های کربوهیدراتی بهره ببرید.

6- همواره به طور کامل آب مورداحتیاج بدن را تامین کنید. برای جلوگیری از دهیدراتاسیون و کم آبی، مقادیر زیادی آب بنوشید و برای نوشیدن آب به احساس تشنگی اکتفا نکنید. در خصوص سایر نوشیدنی ها می توان به شیر، دمنوش های گیاهی، آبمیوه های طبیعی و چای کمرنگ اشاره نمود، اما سعی کنید بخش عمده آب مورداحتیاج بدن را از آب تامین کنید.

7- مراقب اندازه مصرف کافئین باشید. مصرف چای، قهوه و سایر نوشیدنی های حاوی کافئین می تواند به افزایش هوشیاری یاری کند، اما در نظر داشته باشید که مصرف کافئین زیاد می تواند باعث اختلال در خواب گردد.

8- یک میان وعده سبک قبل از به خواب رفتن مصرف کنید. خوابیدن با شکم خیلی پر یا خالی باعث اختلال در خواب می گردد. خوردن یک لقمه پنیر و گردو، یک برش نان تست با کره بادام زمینی، یک لیوان شیر با دو عدد خرما و موارد مشابه دیگر می تواند مفید باشد.

9- وزن سالم بدن خود را حفظ کنید. تغذیه سالم و ورزش نقش مهمی در دستیابی به وزن سالم دارد. هنگامی که وزن سالم خود را حفظ کنید، احتمال ابتلا به بیماری قلبی، دیابت و انواع سرطان ها کاهش می یابد.

10- مصرف مداوم میان وعده های غذایی برای حفظ انرژی، راهکار کافی برای سرحال ماندن نیست؛ بنابراین علاوه بر رعایت مصرف میان وعده ها در ساعات خاص، احتیاج است حرکات کششی انجام داده، کمی هوای تازه بخورید و کمی قدم بزنید.

در نهایت سعی کنید در صورت صرف وعده غذایی در طول مدت کار، آن را از منزل به همراه خود ببرید تا از بهداشت، سلامت و تازگی آن مطمئن شوید. علاوه بر آن بسیاری از مواد غذایی توصیه شده، ممکن است در بوفه محل کار شما موجود نباشد.

منبع: بهداشت نیوز

*کارشناس ارشد تغذیه بالینی دانشکده تغذیه و علوم غذایی شیراز

منبع: فرادید

به "10 توصیه تغذیه ای برای کارمندان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 توصیه تغذیه ای برای کارمندان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید