کمبود نقدینگی بزرگترین مشکل در اجرای طرح احیا و توسعه معادن مقیاس کوچک

به اعتقاد یکی از کارشناسان حوزه معدن و صنایع معدنی، با توجه به اهمیت احیا و فعالسازی معادن کوچک باید در کنار متولیان این امر (شرکت تهیه وتولید مواد معدنی و ایمیدرو)، بانک ها نیز به یاری بیایند؛ چرا که کمبود نقدینگی در این حوزه، از مهمترین موانع اجرای احیا، فعال سازی و توسعه معادن مقیاس کوچک است.

کمبود نقدینگی بزرگترین مشکل در اجرای طرح احیا و توسعه معادن مقیاس کوچک

کیوان جعفری طهرانی- تحلیل گر حوزه معدن و صنایع معدنی و کارشناس ارشد بین المللی صنعت فولاد و سنگ آهن- در گفت وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: معادن کوچک مقیاس از نظر کلی در داخل کشور به معادنی اطلاق می شود که ذخایر کوچک عموما زیر 10 میلیون تن دارند. البته معادنی هم وجود دارد که ذخایر بیشتری دارند اما به این دلیل که تامین بودجه برای سرمایه گذار برای توسعه لازم در آن ها شکل نگرفته است؛ در دسته معدن با مقیاس کوچک هستند.

وی اضافه کرد: احیا، فعال سازی و توسعه معادن مقیاس کوچک در عین حال که برای رونق مالی کشور به ویژه در مناطق کم توسعه امری لازم است، برای تامین مواد اولیه شرکت های بزرگ نیز احتیاج است که در این زمینه ارائه تسهیلات به وسیله صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی، ایجاد کنسرسیوم، سرمایه گذاری مشترک و توسعه واحدهای فرآوری سیار از جمله راهکارهای قابل طرح برای راه اندازی این معادن صورت گیرد. طی دو سال گذشته، در راستای تحقق احیای معادن کوچک مقیاس که توسط شرکت تهیه و فراوری مواد معدنی ایران و اجرای ایمیدرو(سازمان توسعه و نوسازی معدن و صنایع معدنی) شکل گرفته است، این امر سرعت گرفته و پیشرفت های خوبی حاصل شده است.

جعفری طهرانی توضیح داد: در رابطه با معادن کوچک مقیاس افراد بسیاری بوده اند که در مدت زمان فعالیت خود، سعی در انجام اقداماتی نموده اند اما به دلیل عدم پیگیری ها نتیجه ای حاصل نشده است که می توان علت آن را وابستگی به ذخایر معادن بزرگ دانسته که این تصور را ایجاد می نماید که با وجود معادن بزرگ دیگر احتیاجی به احیای معادن کوچک نیست؛ اما در شرایط کنونی طی چند سال اخیر به دلیل نگرانی از محدودیت ذخایر معادن بزرگ از جمله چادرملو و... طرح احیای معادن کوچک به میان آمده است.

به اعتقاد این کارشناسان حوزه معدن و صنایع معدنی، برای معادن مقیاس کوچک در کنار تمام اقداماتی که شرکت تهیه و فراوری مواد معدنی و ایمیدرو انجام می شود، باید از یاری و حمایت بانک ها نیز بیشتر استفاده کرد؛ چرا که بیشترین عامل عدم پیشرفت این پروژه از بدو فعالیت معادن کوچک تا به امروز، کمبود نقدینگی بوده است.

وی ادامه داد: اگر نقدینگی مهیا باشد، یاری بزرگی خواهد نمود. یکی از راهکارهای پیشنهادی شرکت تهیه و فراوری این است که معادن کوچک، به جای آن که به تنهایی پروژه کنسانتره سازی داشته باشند، پروژه های فرآوری مشترکی داشته باشند و به صورت مشترک طرح های خود را اجرایی نمایند. تمام این موارد به کمبود نقدینگی برمی شود که اکثر واحدهای بخش خصوصی با آن دست به گریبان بوده اند. در واقع مشکل نقدینگی حتی در همکاری بخش خصوصی و زیر سایه حمایت دولت هم قابل حل نیست مگر اینکه بانک ها به جهت حمایت این پروژه وارد عمل شوند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "کمبود نقدینگی بزرگترین مشکل در اجرای طرح احیا و توسعه معادن مقیاس کوچک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمبود نقدینگی بزرگترین مشکل در اجرای طرح احیا و توسعه معادن مقیاس کوچک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید