پروتز فک پایین با روش پرینت سه بعدی ساخته شد

به گزارش وبلاگ فرافایلی، پروتز سفارشی مندیبل به روش پرینت سه بعدی که کار تحقیقاتی مشترک پژوهشگران دانشگاه های تهران، صنعتی شریف و علوم پزشکی تهران است، 5 مرداد ماه 98 در جراحی موفقیت آمیز در صورت یک بیمار کار گذاشته شد.

پروتز فک پایین با روش پرینت سه بعدی ساخته شد

دکتر مراد کریم پور، عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه تهران، ضمن اعلام این خبر گفت: این بیمار به علت وجود یک تومور بدخیم که نیمی از استخوان فک پایین خود را از دست داده بود، سال گذشته تحت جراحی Hemimandibulectomy نهاده شد. با نظر جراح معالج و نظر به تجربه قبلی تیم مهندسی، تصمیم گرفته شد پروتز سفارشی برای ترمیم استخوان مندیبل بیمار طراحی و ساخته گردد.

وی اضافه کرد: پس از طراحی پروتز بر اساس هندسه اندام بیمار و تأیید توسط پزشک، پروتز مذکور به روش پرینت سه بعدی و با تکنیک SLM از جنس فلز تیتانیوم ساخته شد. پروتز مذکور مفصل TMJ را نیز شامل است که از جمله نوآوری های آن محسوب می گردد.

به گفته این پژوهشگر، پروتز ساخته شده پس از تکمیل، شست وشو داده شد و با استفاده از اشعه گاما استریل و طی یک عمل جراحی در بیمارستان سینا در صورت بیمار کار گذاشته شد. هم چنین برای حصول اطمینان از دقت جراحی، موقعیت قرارگیری پروتز با استفاده از سیستم Surgical Navigation مورد آنالیز نهاده شد.

کریم پور، با اشاره به سابقه همکاری تیم پژوهشی ساخت پروتز خاطر نشان کرد: در بهمن ماه سال 97 نیز پروتز سفارشی برای استخوان مندیبل خانم 70 ساله با موفقیت طراحی، ساخته و طی جراحی در صورت این بیمار جاگذاری شد.

ساخت پروتز سفارشی مندیبل (فک پایین) با روش پرینت سه بعدی، حاصل کوشش تیم پژوهشی محققان سه دانشگاه کشور است که در آن دکتر مراد کریم پور از دانشگاه تهران، دکتر فرزام فرهمند از دانشگاه صنعتی شریف و دکتر سیدعلیرضا پرهیز از دانشگاه علوم پزشکی تهران حضور دارند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "پروتز فک پایین با روش پرینت سه بعدی ساخته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پروتز فک پایین با روش پرینت سه بعدی ساخته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید