چرا جلوی روی پرده رفتن مجبوریمِ درمیشیان را در اصفهان گرفتند؟

به گزارش وبلاگ فرافایلی، کانون فیلم و عکس دانشگاه صنعتی اصفهان در بیانیه ای از مخالفت با اکران مجبوریم به کارگردانی رضا درمیشیان در این دانشگاه اطلاع داد.

چرا جلوی روی پرده رفتن مجبوریمِ درمیشیان را در اصفهان گرفتند؟

به گزارش ایسنا؛ در بیانیه کانون فیلم و عکس دانشگاه صنعتی اصفهان ضمن خبر دادن از مخالفت با اکران مجبوریم به کارگردانی رضا درمیشیان در این دانشگاه، چنین آمده است:

بسم الله الرحمن الرحیم

ان الله عزّ و جلّ لم یبعثنی معنّفاً ولکن بعثنی مّعلماً و میسراً.

خداوند مرا مبعوث نکرد که با زور با مردم رفتار کنم بلکه برانگیخت تا معلّم و آسان گیر برای آن ها باشم.

رسول اکرم (ص)

پس از مدت ها مصایب دوری از فضای دانشگاه و فعالیت های حضوری فرهنگی به وسیله دانشجویان، به امید ایجاد فضای زنده و بانشاط فرهنگی در دانشگاه صنعتی اصفهان آستین ها را بالا زدیم تا به فعالیت های کانون فرهنگی فیلم و عکس جانی تازه ببخشیم. تازه ترین اقدام کانون که برای دانشگاهیان عزیز برنامه ریزی نموده بودیم اکران فیلم مجبوریم اثر رضا درمیشیان بود که با مجوز وزارت ارشاد جمهوری اسلامی در سینما های کشور در حال اکران است و از آن جا که نقد ها و مصاحبه ها پیرامون آن هم زیاد بود بر آن شدیم تا اکران را با حضور عوامل فیلم و سپردن تریبون نقد به مخالفان و موافقان آن، به فرصتی برای گفت وشنود و تضارب افکار تبدیل کنیم. درست همان چیزی که از یک فضای دانشگاهی انتظار می رفت.

بعد از همه کوشش ها برای مصاحبه و مشورت با رییس دانشگاه، با ایشان ملاقات و درباره ضرورت اکران و نقد فیلم در فضای دانشگاهی صحبت کردیم، اما شوربختانه بازتاب نگاه ایشان درباره این فعالیت عادی کانون فیلم و عکس (که نمونه های آن در همه ادوار وجود داشته است) ما را در بهت و شگفتی فرو برد. ایشان بدون آن که حتی نظر معاون فرهنگی- اجتماعی و مدیران منصوب خود در حوزه مرتبط را جویا شوند تنها با جست وجو در اینترنت و خواندن چند سطر تحلیل سطحی درباره فیلم، با بیان جملاتی کاملا سلیقه ای با برگزاری این اکران و نقد و آنالیز مخالفت کردند.

در همه ادوار فعالین فرهنگی- دانشجویی با موانع و مسائل همزاد بوده اند، اما این برخورد های نو از سمت مسئولین نو دانشگاه در نوع خود متفاوت و جالب اند.

سوال فعالان فرهنگی دانشگاه این است که آیا دانشگاه صنعتی اصفهان جزیره ای جدا از فضای جامعه ایران است که فیلمی که مجوز اکران از وزارت ارشاد، تحت قوانین جمهوری اسلامی را دریافت نموده است از نظر رییس دانشگاه غیر قابل اکران است؟ بهتر است رییس محترم دانشگاه و مدیران فرهنگی یکبار برای همواره شفاف و صریح نظرات خود را درباره فعالیت در دانشگاه و ایجاد فضای نشاط و نقد بیان فرمایند تا تکلیف فعالان هم در این باره روشن شده و بدانند از این مدیران در چه سطحی باید انتظار داشته باشند.

گویا رییس محترم دانشگاه قصد دارند با ایزوله کردن دانشگاه از فضای جامعه و پنهان کردن مسائل، اذهان دانشجویان را از واقعیات جاری جامعه دور نگه داشته، با این خیال خام که دانشجویان راهی برای درک و فهم اوضاع پیرامون خود به جز کانال های مورد علاقه این مدیران ندارند.

این جریان فکری که اکنون با برپایی اکران یک فیلم چنین برخورد تنگ نظرانه ای می نماید تصور می نماید با ایجاد چنین محدودیت هایی می تواند اندیشیدن و نگاه نقادانه را نیز از دانشجویان دریغ کند. باید به ایشان گفت بسیار بوده اند کسانی که پیش از شما با چنین نگاهی علیه دید باز فرهنگی قد علم کردند، ولی جامعه و دانشگاه هیچگاه چنین تنگ نظری را برنتافته و راه خود را برای به چالش کشیدن مسائل فکری و فرهنگی در جامعه یافته است.

کانون فیلم و عکس دانشگاه صنعتی اصفهان این منش و مسلک در مواجهه با فعالیت های فرهنگی دانشجویان را به شدت محکوم می نماید و آن را مخل جریان آزاداندیشی و فعالیت فرهنگی در دانشگاه می داند.

این نوشتار در اصل دردنامه ای است از سوی کانون فیلم و عکس تا به گوش دانشجویان برساند که فعالیت این کانون و به طور حتم دیگر کانون های فرهنگی دانشگاه با چه موانع و مسائلی روبه روست و ادامه این برخورد های کوته بینانه و تنگ نظرانه باعث ایجاد حس سرخوردگی و یأس در افکار جمع کثیری از فعالین فرهنگی- دانشجویی شده و عملا تعطیلی بخش فرهنگی- اجتماعی دانشگاه را در پی دارد.

نتیجه ای که شاید خوشایند بعضی افراد نیز باشد.

فیلم سینمایی مجبوریم به کارگردانی رضا درمیشیان با بازی فاطمه معتمدآریا، نگار جواهریان، پارسا پیروزفر، پردیس احمدیه و بهمن فرمان آرا این روز ها بر پرده سینماهاست.

منبع: فرارو

به "چرا جلوی روی پرده رفتن مجبوریمِ درمیشیان را در اصفهان گرفتند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا جلوی روی پرده رفتن مجبوریمِ درمیشیان را در اصفهان گرفتند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید