همکاری شهرداری و شورا در حوزه معاونت مالی مشهد

به گزارش وبلاگ فرافایلی، مرجان فرهمند - خراسان رضوی - خبرنگار: 2 سال قبل، شهرداری مشهد شرایط اقتصادی خوبی نداشت.

همکاری شهرداری و شورا در حوزه معاونت مالی مشهد

اکنون با گذشت کمتر از 2 سال از تحویل دریافت مدیریت شهری توسط تیم جدید، اعلام شده است که شهرداری از فهرست سیاه بانک ها خارج شده و می تواند تسهیلات لازم را برای اجرای پروژه های عمرانی شهر از این محل تامین کند. همچنین مدیران شهری اعلام کردند که توانسته اند 16 پروژه بلاتکلیف به ارزش 2700 میلیارد تومان را مشخص تکلیف نمایند و از این طریق بخشی از نقدینگی شهرداری را که بلوکه شده بود، احیا نمایند. به دلیل اهمیت حوزه اقتصاد در مدیریت شهری، اولین نشست تخصصی نقد و آنالیز دستاوردهای اقتصادی، سرمایه گذاری و مشارکت های مدیریت شهری در پنجمین دوره شورای اسلامی شهر با حضور متخصصان، کارشناسان و سرمایه گذاران برگزار گردید.

  • تامین اقتصادی؛ مهم ترین وظیفه معاونت اقتصادی

به گفته اژدر اژدری معاون اقتصادی و رئیس سازمان سرمایه گذاری و مشارکت های شهرداری مشهد، تحقق نیازهای اقتصادی شهرداری به دلیل وجود دانش و تجربه در این معاونت است. وی اظهار می نماید: وظیفه اصلی ما تامین اقتصادی است. توزیع اوراق مشارکت برای شهرداری ها یکی از راه های متداول تامین اقتصادی است. شهرداری مشهد تاکنون 5700 میلیارد تومان اوراق مشارکت منتشر نموده که حدود 3200 میلیارد تومان آن در 2 سال اخیر توزیع شده است. وی در ادامه بیان می نماید: بهره برداری و توسعه خدمات از مهم ترین بخش های کاری معاونت اقتصادی به منظور تکمیل پروژه های عمرانی و یاری به رونق اقتصاد شهری است که در این دوره تقویت شد.

وی با اشاره به سهم دولت در اوراق مشارکت بیان می نماید: این مساله باعث می گردد تامین اقتصادی برای شهرداری کم هزینه تر گردد، زیرا دولت سهم 50 درصدی آن را برعهده گرفته است. اژدری استفاده از ظرفیت بند و بودجه کشوری و تهاتر 4200 میلیارد تومان بدهی های معوق شهرداری را حاصل تعامل و همراهی دستگاه های استانی می شمارد و می افزاید: در دوره کاری شورای پنجم شهر مشهد تا امروز 8100 میلیارد تومان تامین اقتصادی صوت گرفته که کار بسیار بزرگی است.

معاون اقتصادی شهردار مشهد عنوان می نماید: رسیدگی به پروژه های گذشته، کار دیگر معاونت اقتصادی است. در این دوره مدیریت شهری و با همت اعضای شورا 10 پروژه که مدت ها از زمان انعقاد قرارداد آنها گذشته و با مشکل روبه رو بودند، اصلاح شد. رقم این پروژه ها در زمان انعقاد بیش از 1500 میلیارد تومان بود که ارزش آنها به رقم روز، نزدیک به 7 هزار میلیارد تومان می گردد.

تعریف پروژه های جدید از دیگر اقدامات معاونت اقتصادی شهرداری مشهد است و به گفته اژدری، ارزش این پروژه ها 5700 میلیارد تومان است که تبدیل به قرارداد شده؛ ساخت واحدهای مسکونی، احیای خانه های تاریخی، ایجاد مراکز تفریحی و... از جمله این پروژه هاست. وی خاطرنشان می نماید: حدود 3500 میلیارد تومان نیز ارزش پروژه هایی است که برای انعقاد قرارداد آنها در حال مذاکره با سرمایه گذار هستیم و در آینده قراردادهای آنها به شورای شهر ارائه خواهد شد.

اژدری تصریح می نماید: بیش از 15 هزار میلیارد تومان مجموع ارقامی است که در بخش تامین اقتصادی و پروژه های سرمایه گذاری زیر نظر معاونت اقتصادی تامین شده است. بخش دیگری که از این پس بیشتر به آن توجه خواهیم کرد، پروژه های از جنس توسعه خدمات مانند شهربازی و صندلی های سوخت CNG و... است. معاونت اقتصادی در مدت باقی مانده از این دوره شورای شهر تمرکز خود را بر این می گذارد که دارایی های شهری مولدتر گردد و اتفاقات خوبی را تا خاتمه سال در این زمینه شاهد خواهیم بود.

  • تغییر رفتار و نگرش، از دستاوردهای شورای پنجم

بزرگ ترین سرمایه هر کشور اعتماد مردمی و بزرگ ترین آفت نیز نارضایتی اجتماعی است که سبب فرار سرمایه ها می گردد. این بخشی از صحبت های احمد نوروزی رئیس کمیسیون اقتصادی، سرمایه گذاری و مشارکت های شورای اسلامی شهر مشهد است. به گفته وی، آن گونه که اقدام خیرین به چشم می آید، فعالیت های کارآفرینان مورد توجه و تکریم قرار نمی گیرد. نوروزی بزرگ ترین اقدام شورا را تغییر رفتار و نگرش ها و تزریق امید به بدنه جامعه می داند و در این خصوص بیان می نماید: نگاه ما در فعالیت ها و هدف گذاری ها به توسعه اقتصاد شهر بوده، نه درآمدهای شهرداری. لذا به تمام موازین اقتصادی شهر توجه نموده ایم تا بستر توسعه اقتصادی در شهر فراهم گردد.

وی می گوید: ما به دنبال اعتمادآفرینی بودیم و اولین گام ما حل مشکل پروژه های زمینگیر شده بود. در همین زمینه کوشش نموده ایم که اعتماد از دست رفته ای را که در شرایط ورود داشته ایم از بین ببریم و مسائل پروژه های مختلف و تعارضات آنها با شهرداری را حل کنیم. در زمینه اعتمادآفرینی حدود 26 پروژه در منطقه ثامن، بیش از 20 پروژه بزرگ در سطح شهر و پروژه بزرگ پارک 88 هکتاری طُرق را در دستور کار داریم.

رئیس کمیسیون اقتصادی، سرمایه گذاری و مشارکت های شورای شهر مشهد با اشاره به مهم ترین اقدامات اجرا شده در دوره 2 ساله شورای شهر پنجم عنوان می نماید: شروع عملیات اجرایی پارک 88 هکتاری طرق و مجتمع اقتصادی 12 هکتاری مجاور این پارک، چند پروژه مسکن ارزان قیمت در نقاط کم برخوردار و توسعه و تکمیل پارکینگ های شهری هستند.

نوروزی خاطرنشان می نماید: با هدف یاری به رونق اقتصاد شهری، حوزه بهره برداری و توسعه خدمات در این دوره تقویت شد و مولدسازی دارایی های شهرداری در دستور کار نهاده شد. بنا به گفته نوروزی، برنامه راهبردی بخش اقتصادی مدیریت شهری در 2 سال آینده گام برداشتن در این حوزه خواهد بود.

منبع: همشهری آنلاین

به "همکاری شهرداری و شورا در حوزه معاونت مالی مشهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همکاری شهرداری و شورا در حوزه معاونت مالی مشهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید