طرز تهیه پنیر خانگی حرفه ای و خوشمزه به دو روش

به گزارش وبلاگ فرافایلی، شاید تجربه بستن ماست در خانه را داشته باشید و با خیال اینکه تهیه پنیر خانگی فوت و فن خاصی دارد، فکر درست کردنش را از سرتان بیرون نموده باشید. برخلاف تصور شما، آماده کردن یک قالب پنیر در خانه نه سخت است و نه به تجهیزات خاصی احتیاج دارد. شما حتی می توانید با هزینه ای کمتر و خاطری آسوده تر پنیر پیتزا را هم در آشپزخانه خودتان آماده کنید. می پرسید چطور؟ با ما باشید تا طرز تهیه پنیر خانگی را با دو روش ساده یاد بگیرید.

طرز تهیه پنیر خانگی حرفه ای و خوشمزه به دو روش

مواد لازم برای تهیه پنیر خانگی ساده

  • شیر پرچرب کاله خرید آنلاین یک لیتر
  • خامه ترش کاله خرید آنلاین سه قاشق سوپ خوری
  • سرکه سفید سه قاشق مرباخوری

مواد لازم برای تهیه خانگی پیتزا خانگی

  • شیر پرچرب کاله خرید آنلاین دو و نیم لیتر
  • جوهر لیمو یک و نیم قاشق غذاخوری حل شده در نصف پیمانه آب
  • مایه پنیر یک قاشق چای خوری حل شده در یک چهارم پیمانه آب

طرز تهیه پنیر خانگی ساده

مرحله اول

ابتدا شیر را در قابلمه ریخته و آن را حرارت می دهیم. بعد از جوش آمدن شیر، زیر اجاق را کم می کنیم. خامه ترش را کمی هم می زنیم تا از حالت تکه تکه در بیاید. سپس آن را به شیر اضافه می کنیم و شیر را به آرامی هم می زنیم. در صورت سرد بودن خامه، شیر از حالت جوش در می آید، پس باید مجددا به شیر حرارت بدهیم تا به حالت جوش برگردد.

مرحله دوم

بعد از جوش آمدن شیر به آن سرکه سفید را اضافه می کنیم. در طرز تهیه پنیر خانگی معمولی به جای سرکه سفید، برای بریده شدن شیر، می توان از میزان زیادی ماست ترش استفاده کنیم. دوباره شیر را هم می زنیم تا به خوبی با سرکه و خامه ترش مخلوط گردد. بعد از چند ثانیه مشاهده می کنیم که خیلی سریع شیر می برد و به شکل تکه های دلمه در می آید.

مرحله سوم

بعد از بریدن شیر، زیر اجاق را خاموش می کنیم. یک تنظیف یا پارچه را به شکل کیسه در می آوریم و تکه های پنیر شده شیر را در آن قرار می دهیم. در این مرحله می توانیم مزه هایی مانند برگ گیاهان مختلف و نمک به دلمه ها اضافه کنیم. سپس یک جسم سنگین را روی تنظیف یا پارچه قرار می دهیم تا آب دلمه ها گرفته گردد. حداقل باید دو ساعت آب پنیر گرفته گردد تا به یک پنیر میانه نه زیاد سفت و نه زیاد نرم تبدیل گردد.

مرحله چهارم

هر چه جسم سنگین مدت زمان بیشتری روی پنیر بماند، پنیر خشک تر می گردد. میزانی ماست را خوب هم زده و با میزانی از آب به جای مانده در قابلمه مخلوط می کنیم. سپس میزانی نمک به آن اضافه می کنیم، پنیر را تکه نموده و در آن نگه داری می کنیم. بعلاوه از آب به جای مانده در قابلمه که سرشار از کلسیم است می توان دوغ یا سوپ تهیه کرد.

نکته

به جای استفاده از سرکه یا ماست ترش، می توانیم از مایه پنیر استفاده کنیم. فقط باید توجه داشته باشیم در طرز تهیه پنیر خانگی معمولی، در هنگام اضافه کردن مایه پنیر به شیر، دمای شیر تقریبا 40 درجه سانتی گراد باشد.

طرز تهیه پنیر پیتزا خانگی

مرحله اول

ابتدا جوهر لیمو را در آب می ریزیم و کنار می گذاریم تا حل گردد. سپس شیر را روی حرارت ملایم در قابلمه می ریزیم و جوهر لیموی حل شده در آب را به آن اضافه می کنیم. سپس شیر را به مدت 5 دقیقه هم می زنیم. مشاهده می کنیم که شیر به حالت بریده بریده در آمده است.

شیر را روی حرارت ملایم آنقدر هم می زنیم تا ولرم گردد. می توانیم دمای شیر را با زدن انگشت دست به قابلمه، کنترل کنیم. مایه پنیر را جداگانه در آب حل می کنیم و کنار می گذاریم. زمانی که شیر به حالت ولرم (حدود 13 درجه سانتی گراد) رسید، شعله گاز را خاموش نموده و مایه پنیر حل شده در آب را به آن اضافه می کنیم.

مرحله دوم

بعد برای 5 دقیقه شیر را هم می زنیم تا کاملا حالت بریده بریده به خود بگیرد. بعد از آن به مدت 5 دقیقه شیر بریده شده را در دمای اتاق به حال خود رها می کنیم. بعد از این مدت، به یاری یک چاقو، پنیر ایجاد شده در قابلمه را قاچ می زنیم. دوباره قابلمه را روی اجاق قرار داده و شعله را روشن می کنیم.

این بار باید درجه حرارت آن را به حدود 40 درجه سانتی گراد برسانیم. سپس قابلمه را از روی حرارت برداشته و با استفاده از دستمال پنیرگیری، پنیر را از آب جدا می کنیم. گوشه های پارچه پنیرگیری را بالا آورده و آن را با پنیر داخلش به ظرفی انتقال می دهیم. در طرز تهیه پنیر خانگی پیتزا، نیازی به فشار دادن دستمال پنیرگیری نیست.

مرحله سوم

پنیر را از داخل دستمال درآورده و تا حد امکان و بدون فشار دادن پنیر، آب آن را جدا کنید. بعد پنیر را 30 تا 40 ثانیه در داخل ماکروویو با درجه بالا قرار می دهیم. مشاهده می گردد که آب اضافه پنیر از آن جدا شده است. سپس پنیر را با دست کاملا می فشاریم تا به طور کامل آب آن خارج گردد. مرحله ماکروویو را 3 تا 4 بار تکرار می کنیم تا خوب آب پنیر گرفته گردد و مطمئن شویم آبی در پنیر باقی نمانده است.

بعد از گرفتن آب پنیر، دوباره به مدت 1 دقیقه، پنیر را داخل ماکروویو قرار می دهیم. بعد آن را به شکل گلوله های کوچک درمی آوریم و برای 5 دقیقه داخل آب یخ قرار می دهیم. در حین فرم دادن پنیر به شکل گلوله، اگر پنیر خنک شد آن را دوباره به مدت 30 ثانیه داخل ماکروویو قرار می دهیم. بعد از 5 دقیقه، گلوله های پنیر را به ظرفی منتقل نموده و داخل فریزر قرار می دهیم. بعد از نیم ساعت، پنیر را از داخل فریزر بیرون آورده و رنده می کنیم. پنیر شما آماده است.

منبع: کتاب کاله

به "طرز تهیه پنیر خانگی حرفه ای و خوشمزه به دو روش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه پنیر خانگی حرفه ای و خوشمزه به دو روش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید