بلایی که نوشیدن آب یخ در افطار سرتان می آورد

به گزارش وبلاگ فرافایلی، بسیاری از افراد عادت دارند که برای برطرف تشنگی در وعده افطاری بلافاصله یکی دو لیوان آب یا نوشیدنی کاملا یخ بنوشند. بهتر است بدانید که نوشیدن آب یخ در وعده افطار می تواند با وارد کردن شوک حرارتی به سیستم گوارش باعث ایجاد مشکلاتی مانند گرفتگی های عضلانی در ناحیه شکم، ایجاد حس دل درد یا حتی ایجاد ریفلاکس گردد.

بلایی که نوشیدن آب یخ در افطار سرتان می آورد

برخی از تحقیقات نشان داده اند که اگر فردی به میگرن یا سردرد مزمن مبتلا باشد و وعده افطارش را با نوشیدن یک لیوان آب یخ آغاز کند، حتما با تشدید سردرد روبرو خواهد شد. نکته دیگر این که نوشیدن آب یخ در وعده افطار می تواند باعث ایجاد اختلال در هضم و جذب مواد غذایی گردد و درنتیجه مسائل ثانویه ای مانند دل درد، نفخ و ریفلاکس را به همراه بیاورد.

بد نیست بدانید زمانی که دستگاه گوارشی برای مدت زمان طولانی مانند ساعات روزه داری خالی می ماند باید برای عملکرد بهتر خودش حتما یک خوراکی نسبتا گرم و رقیق را دریافت کند. با این حساب، اگر شما به عنوان اولین خوراکی وعده افطاری از مقداری آب یا نوشیدنی یخ بهره ببرید حتما باعث ایجاد مسائل گوارشی فراوانی خواهید شد.

همان طور که گفته شد، آب یا نوشیدنی های کاملا یخ به هیچ وجه نمی توانند گزینه های مناسبی برای آغاز افطار باشند. این درحالی است که شیر ولرم، آب نسبتا گرم، چای کم رنگ گرم یا حتی یک نوع سوپ گرم کاملا رقیق همگی می توانند یکی از برترین گزینه های خوراکی برای آغاز افطار باشند. به عبارت ساده تر، زمانی که شما یک نوشیدنی یا خوراکی رقیق گرم را برای آغاز افطار در نظر می گیرید، سیستم گوارشی به آرامی برای دریافت مواد غذایی آماده می گردد و می تواند برترین عملکردش را داشته باشد.

نکته دیگر این که بهتر است آغاز افطار با تنها حدود یک لیوان نوشیدنی گرم یا یک پیاله سوپ رقیق گرم باشد و در ادامه خوراکی های افطار را با محصولاتی مانند خرما، نان و پنیر و سبزی، نان و پنیر به همراه یک نوع صیفی مانند گوجه یا خیار یا یک نوع غذای بسیار سبک مانند اُملت و یا کوکو های ساده ادامه دهید. اگر جزو آن گروه از افرادی هستید که برای آغاز افطار چندین لیوان آب یا چای یا شیر گرم یا سرد مصرف می نمایند، بهتر است بدانید که با این کار علاوه بر پُر کردن حجم معده، باعث رقیق شدن اسید های گوارشی هم می شوید و درنهایت با مسائل گوارشی متعددی بعد از افطار روبرو خواهید شد.

از طرف دیگر، زمانی که شما در وعده افطار بیش از مقدار نوشیدنی مصرف می کنید، دیگر تمایلی به مصرف خوراکی های دیگر نشان نمی دهید و همین مساله می تواند کاهش دریافت ریزمغذی ها و به خطرافتادن سلامت شما را در پی داشته باشد. به همین علت هم باید سعی کنید که با رعایت حد تعادل در مصرف خوراکی های مختلف، ریزمغذی ها و درشت مغذی های کافی را به بدن تان برسانید تا سلامت سیستم ایمنی و سلامت عمومی بدن تان در این ایام به خطر نیفتد.

منبع: برنا

منبع: فرارو

به "بلایی که نوشیدن آب یخ در افطار سرتان می آورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلایی که نوشیدن آب یخ در افطار سرتان می آورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید