کلیه دستگاه های اجرایی از خرید محصول یا خدمات مشابه غیرایرانی در حوزه IT منع می شوند

به گزارش وبلاگ فرافایلی، دیجیاتو نوشت: این تصمیم در راستای حمایت از فراوری دانش بنیان و اشتغال آفرین در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات و اقتصاد دیجیتال کشور گرفته شده است.

کلیه دستگاه های اجرایی از خرید محصول یا خدمات مشابه غیرایرانی در حوزه IT منع می شوند

هیئت وزیران آیین نامه حمایت از فراوری دانش بنیان و اشتغال آفرین حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات و اقتصاد دیجیتال کشور را تصویب کرد. سخنگوی دولت با اعلام این خبر گفت براین اساس کلیه دستگاه های اجرایی از خرید هرگونه محصول و خدمات مشابه غیرایرانی در حوزه فناوری اطلاعات منع شده اند.

علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت، با اشاره به مصوبات روز یکشنبه هیئت دولت گفت: هیئت وزیران در راستای تحقق فرمان سال رهبری مبنی بر فراوری، دانش بنیان و اشتغال آفرین، آیین نامه حمایت از فراوری دانش بنیان و اشتغال آفرین حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات و اقتصاد دیجیتال کشور را تصویب کرد.

به گفته وی، براساس این آیین نامه، کلیه دستگاه های اجرایی از خرید هرگونه محصول و خدمات مشابه غیرداخلی در حوزه فناوری اطلاعات منع شده اند: در متن آیین نامه افزایش سالانه حداقل 20 درصدی محصولات دانش بنیان و واحدهای فناور حوزه فناوری اطلاعات پیش بینی شده و به این منظور برای دستگاه های مختلف تکالیفی هم وضع شده است.

بهادری جهرمی با بیان اینکه ایجاد گمرک تخصصی فناوری اطلاعات و ارتباطات در منطقه ویژه مالی پیغام، یکی دیگر از مندرجات این آیین نامه تصویب شده است، گفت: این اقدام زمینه صادرات محصولات و خدمات شرکت های دانش بنیان و فناوری حوزه فناوری اطلاعات را تسهیل می نماید.

وی با اشاره به اینکه یکی از نیازهای امروز کشور، تربیت بیش ازپیش و پایه ای نیروی انسانی متخصص در حوزه های مرتبط با اقتصاد دیجیتال، فناوری اطلاعات و صنعت فضایی است، گفت:وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مکلف شده است تا خاتمه سال 1403 پردیس های علم و فناوری استانی را راه اندازی کند. استانداری ها و سایر دستگاه های اجرایی، تأمین زمین و زیرساخت های لازم در این رابطه را فراهم خواهند کرد. یکی دیگر از مندرجات این آیین نامه همکاری وزارتخانه های آموزش و پرورش، علوم، تحقیقات و فناوری و تعاون، کار و رفاه اجتماعی با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به منظور تعریف دوره های کاربردی و دروس نظری در راستای روزآمدسازی و توسعه توانمندی نیروی انسانی است.

سخنگوی دولت گفت ارائه اعتبار پژوهشی در قالب جذب پسادکتری، فرصت مطالعاتی، حمایت از خاتمه نامه ها و رساله ها و پژوهش های کاربردی، یکی دیگر از تکالیف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در آیین نامه مصوب است.

لازم به ذکر است پیش از این نیز دولت برای بعضی دستگاه ها، اقداماتی همانند افزایش هزینه گمرکی یا ممنوعیت واردات کالاهای مشابه داخلی را وضع نموده بود. معین نیست این سیاست ها تا کنون تا چه حد موفقیت آمیز بوده اند.

227227

منبع: خبرآنلاین

به "کلیه دستگاه های اجرایی از خرید محصول یا خدمات مشابه غیرایرانی در حوزه IT منع می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلیه دستگاه های اجرایی از خرید محصول یا خدمات مشابه غیرایرانی در حوزه IT منع می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید