آشنایی با شهرهای میزبان جام جهانی قطر

به گزارش وبلاگ فرافایلی، شهرهای میزبان جام جهانی قطر شهرهایی هستند که قرار است پذیرای میلیون ها نفر تماشاچی و جهانگرد باشند، پس باید شهرهایی دیدنی و البته تجهیز شده باشند. بیست و دومین دوره مسابقات جام جهانی فوتبال که در تاریخ بیست و یکم ماه نوامبر تا هجدهم ماه دسامبر سال 2022 برگزار می گردد، در ایران معادل با سی ام ماه آبان تا بیست و هفتم ماه آذر سال 1400 شمسی است. این اولین باری است که یک کشور آسیایی میزبان مسابقات جام جهانی فوتبال است. کشوری عربی در خاورمیانه که بعد از بیست سال برای دومین بار به عنوان میزبان جام جهانی انتخاب شده است. نکته مهم اینکه این دوره از مسابقات جام جهانی آخرین دوره ای خواهد بود که در آن 32 تیم شرکت می نمایند و جام جهانی 2026 میزبان 48 تیم خواهد بود.

آشنایی با شهرهای میزبان جام جهانی قطر

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره 8540-021 تماس بگیرید.

کدام شهرهای قطر میزبان جام جهانی هستند؟

انتخاب یک کشور و شهرهای میزبان جام جهانی قطر ، برای رویداد بزرگی مانند جام جهانی، شرایط ویژه و خاص خود را می طلبد. فیفا درحالتی کشور قطر را برای میزبانی بیست و دومین مرحله جام جهانی انتخاب کرد که کشورهایی مانند کره جنوبی، آمریکا، استرالیا و ژاپن نیز برای برگزاری این مسابقات اعلام آمادگی نموده بودند. مهمترین رقیب کشور قطر استرالیا بود. تا آخرین لحظه همه تصور می کردند که فیفا قرار است میزبانی بیست و دومین مرحله جام جهانی را برعهده بگیرد. اما قدرت و نفوذ دست بکار شد و قطر برنده رقابت شد. برآوردهای صورت گرفته هزینه احتمالی کشور قطر برای این مسابقات را 17 میلیارد و 200 میلیون دلار تخمین زده اند.

ناگفته نماند که جام جهانی 2022 اولین رقابتی خواهد بود که در فصل پاییز برگزار می گردد. دلیل انتخاب فصل پاییز نیز گرمای بیش از حد کشورهای عربی است. بعلاوه دولت قطر متعهد شده که با برترین امکانات هوای گرم را متعادل نموده و فضا را برای بازی ها آماده کند. براساس آخرین تعهد کشور قطر، قرار است دما از 43 درجه سانتیگراد به 19 درجه سانتیگراد کاهش یابد. ضمن اینکه قطر شهری به نام شهر لوسیل را افتتاح کرد که قرار است افتتاحیه و اختتامیه بازی های جام جهانی در فضایی مجلل و کاملاً رویایی در این شهر برگزار شوند. شهرهایی که میزبانی برگزاری جام جهانی 2022 را بر عهده دارند شامل شهرهای لوسیل، دوحه، الریان، الوکره و الخور هستند. در ادامه با هم گشتی شهری در این مقاصد انتخابی خواهیم داشت.

شهرهای میزبان جام جهانی قطر | شهر اول: لوسیل

شهر لوسیل lusail یکی از شهرهای میزبان جام جهانی قطر است که آن را با هدف میزبانی جام جهانی تاسیس کردند. قسمتی از مسابقات جام جهانی 2022 در شهر لوسیل برگزار خواهد شد. طراحی و ساخت این شهر از سال 2005 شروع شد و با معین شدن زمان دقیق برگزاری جام جهانی آن را سریعا به اتمام رساندند. شهر لوسیل در ابتدا روستایی کوچک در 15 کیلومتری شهر دوحه بود و ساکنانی به ریاست قبیله آل ثانی داشت. مهمترین قسمت این شهر تپه های مرتفع و صخره ای است که در گذشته های دور دریانوردان با هدف پیدا کردن خشکی آن را نشان می کردند. قدمت روستا معین نیست اما تاریخ بعضی از بناهای آن به سال 1901 برمیگردد. در این شهر منطقه ها مسکونی، فروشگاه های لوکس، زمین گلف، استراحتگاه های جزیره ای، مارینا، جزیره های مصنوعی، امکانات سرگرمیی و غیره مستقر شده است.

بطور کلی شهر لوسیل 19 منطقه داشته که ظرفیتی معادل 250 هزار نفر برای آن در نظر گرفته اند. شهر لوسیل را برای میزبانی 2 بازی گروه G، 3 بازی گروه C و یک بازی گروه H در نظر گرفته اند. نکته مهم اینکه استادیوم طراحی شده در شهر لوسیل بزرگترین استادیوم قطر برای میزبانی جام جهانی 2022 است که برای فینال انتخاب شده است. ظرفیت استادیوم لوسیل 80 هزار نفر بوده و بعد از تمام شدن جام جهانی به 40 هزار نفر کاهش پیدا میکند. فضاهای خالی ایجاد شده بعد از کاهش ظرفیت استادیوم برای جانمایی فعالیت هایی مانند کافه، کلینیک درمانی، فروشگاه و تجهیزات ورزشی - آموزشی استفاده می شوند.

شهر دوم: دوحه

شهر دوحه Doha قطر را مجذوب نماینده ترین و پرطرفدار ترین شهر این کشور می دانند. یک مقصد گردشگری لوکس که سالانه افراد زیادی برای سیاحت و سرگرمی به آن سفر می نمایند. مسابقات جام جهانی 2022 بهانه ای شده که هواداران این شهر چند برابر شوند. دوحه مرکز قطر و از شهرهای میزبان جام جهانی قطر است که در شمال الخور و در جنوب الوکره واقع شده است. این شهر برای میزبانی یک بازی گروه B، 2 بازی گروه A،2 بازی گروه C، 1 بازی گروهی E، 1 بازی گروه D، 2 بازی گروه G، 2 بازی گروه F و 1 بازی گروه H در نظر گرفته شده است. این بازی ها در استادیوم 974 و استادیوم الثمامه برگزار خواهند شد.

استادیوم الثمامه در 12 کیلومتری جنوب دوحه است. نماد فرهنگ عربی که با الهام از قهفیه، گهفیه یا عرقچین اعراب ساخته شده است. برای آبیاری منطقه ها سبز از آب بازیافتی و برای پوشش سایت از درختان بومی یاری گرفته اند. استادیوم دوم شهر دوحه، 974 یا راس ابو عبود نام دارد که مدولار بوده و از 974 کانتینر تشکیل شده است. این استادیوم بعد از خاتمه جام جهانی تخریب شده و از کانتینرهای آن در مصارف صنعتی استفاده می گردد. اتوبوس های شهری دسترسی جهانگرد ها و گردشگران را به سایر نقاط دوحه تامین می نمایند و تاکسی ها در 2 دسته معمولی و شیک در خدمت آنها هستند. بعلاوه 4 خط مترو با 100 ایستگاه، 300 کیلومتر از شهر را پوشش می دهند. مترو مقرون به صرفه و سریع است و حمل و نقل را براحتی انجام می دهد.

شهر سوم: الوکره

شهری ساحلی از شهرهای میزبان جام جهانی قطر که شهر دوحه در شمال آن واقع شده است و به خلیج فارس محدود می گردد. در گذشته یک روستای کوچک بوده که مردم در آن با صید مروارید و ماهی روزگار می گذرانده اند. شهر الوکره Al Wakrah با گذشت زمان به شهری کوچک تبدیل شده و جمعیت آن بیش از 80 هزار نفر است که در حال حاضر دومین شهر کشور قطر به شمار میرود. شهر الوکره میزبان 1 بازی گروه H و 3 بازی گروه D خواهد بود که این بازی ها در استادیوم الجنوب برگزار خواهند شد. استادیوم الجنوب را با نام استادیوم الوکره نیز می شناسند که بعد از بازسازی استادیوم خلیفه دومین استادیومی بوده است که برای جام جهانی قطر آن را آماده نموده اند.

در ساخت این استادیوم از اِلِمان های معماری پست مدرن و نئو فوتوریسم استفاده شده و کانسپت نمای خارجی آن با الهام از لنج های سنتی یا جهازاتی طراحی شده است. اعراب در گذشته از این لنج ها برای صید مروارید استفاده می کردند. بد نیست بدانید که در استادیوم الجنوب علاوه بر برگزاری مسابقات، مراسم های دیگری مانند عروسی و امکانات متعدد دیگری مانند فروشگاه، رستوران، باشگاه اسب سواری، پیست دوچرخه سواری، موسسه آموزشی و غیره نیز گنجانده شده است.

شهرهای میزبان جام جهانی قطر | شهر چهارم: الریان

الریان Al-Ryan که در میان شهرهای میزبان جام جهانی قطر ، شهری جهانگردی و پرجمعیت محسوب می گردد در نزدیکی دوحه و در ساحل شرقی شبه جزیره قطر قرار گرفته است. شهری دیدنی با جمعیتی در حدود 600 هزار نفر که جاذبه های طبیعی و گردشگری آن بی نظیر است. استادیوم بین المللی خلیفه، مرکز خرید ویلاجیو قطر، امکانات رفاهی و پارک دیدنی اسپایر در کنار اقامتگاه ها و هتل های لوکس و استثنائی، از جمله مجذوب نمایندهیت های این شهر هستند. این شهر میزبان 4 بازی گروه B، 2 بازی گروه A، 1 بازی گروه C، 3 بازی گروه E، 2 بازی گروه D،3 بازی گروه F و 3 بازی گروه H خواهد بود.

استادیوم بین المللی خلیفه، استادیوم احمد بن علی الریان و استادیوم شهر آموزش، برای این مسابقات در نظر گرفته شده اند. استادیوم احمد بن علی الریان که استادیوم اصلی لیگ ستارگان قطر است، در سال 2003 افتتاح شد برای بازی های جام جهانی آن را بازسازی کردند. ظاهر مواج این استادیوم به شدت مورد توجه قرار گرفته است و ظرفیت آن بعد از اتمام جام جهانی به 20 هزار جایگاه کاهش پیدا می نماید. استادیوم بین المللی و مشهور خلیفه که در سال 1976 ساخته شد، در سال 2017 برای جام جهانی بازسازی شد و در تاریخ 30 آبان اولین بازی ایران در مقابل انگلیس و در این استادیوم برگزار خواهد شد.

شهر پنجم: الخور

پنجمین و آخرین شهر که از شهرهای میزبان جام جهانی قطر محسوب می گردد، الخور Al Khor, نام دارد. استادیوم البیت واقع شده در این شهر است که 2 بازی گروه A، 1 بازی گروه B، 1 بازی گروه F و 2 بازی گروه E در آن برگزار می شوند. شهر الخور در قسمت شمالی قطر و در مرکز استانی با همین نام واقع شده است. این شهر را بزرگترین و مهمترین شهر از شهرهای کشور قطر می دانند که اهمیت ویژه ای از لحاظ مالی برای این کشور دارد. استادیوم البیت دومین استادیوم بزرگ کشور قطر است که برای میزبانی جام جهانی 2022 انتخاب شده است.

در این استادیوم 9 بازی از بازی های جام جهانی برگزار خواهند شد. برای طراحی این استادیوم از کانسپت فرهنگ و تاریخ اعراب بادیه نشین استفاده شده و این نماد را در سقف استادیوم البیت استفاده نموده اند. در فضای داخلی استادیوم یک هتل لوکس تعبیه شده که بالکن های اتاق های آن همگی مشرف به زمین فوتبال هستند. در شهر الخور با استفاده از مترو، تاکسی، اتوبوس و کرایه ماشین به راحتی می توانید تردد کنید. ناگفته نماند که در شهر الخور جاذبه های طبیعی و گردشگری فراوانی مانند پارک الخور، ساحل الفرکیه، جنگل ساحلی التکیره و جزیره بنفش قرار دارند.

قطر و شهرهایی استاندارد

کشور قطر با هر ترفندی که بود، توانست در بیست و دومین دوره مسابقات جام جهانی سال 2022 میلادی افتخار میزبانی را کسب کند. در هر حال این کشور از مدتها پیش خود را برای این میزبانی آماده نموده بود و با ارتقاء امکانات موجود در خود و منطبق کردن آنها با استاندارد های جهانی، توانست نظر مثبت فیفا را جلب کند. شهرهای میزبان جام جهانی قطر 2022، همگی شهر هایی لوکس و پیشرفته هستند که کاملا تجهیز شده بوده و تمام امکانات رفاهی را با هوشمندی و تفکری مدرن، برای مسافران و گردشگران در خود جای داده اند.

منبع: الی گشت

به "آشنایی با شهرهای میزبان جام جهانی قطر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با شهرهای میزبان جام جهانی قطر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید