کدام اشتباهات قهرمانی را از پرسپولیس گرفت

به گزارش وبلاگ فرافایلی، تهران (پانا) - پرسپولیس این فصل به صلابت فصول قبل نبود، این عبارت را بسیاری از طرفداران این تیم نیز قبول دارند.

کدام اشتباهات قهرمانی را از پرسپولیس گرفت

به گزارش ایسنا، پرسپولیس در روزی که می توانست طرفدار را مغلوب کند و البته در دقایقی از مسابقه هم ممکن بود دروازه خود را باز شده ببیند، به یک امتیاز این ملاقات بسنده کرد تا خود را دورتر و دورتر به تکرار عنوان قهرمانی ببیند. حالا و در هفته بیست وچهارم، تیم یحیی گل محمدی ممکن است به فاصله هشت امتیازی با صدر جدول برسد و این یعنی تقریبا وداع با قهرمانی ششم. البته دوم شدن و موفقیت در جام حذفی اصلا ناکامی محسوب نمی گردد و پرسپولیس هنوز فرصت دارد فصل را در شرایطی قابل قبول و حتی خوب به اتمام برساند اما در طول فصل اتفاقاتی رخ داد که شاید حتی بخش قابل توجهی از جامعه طرفداران پرسپولیس نیز معتقد بودند این تیم از صلابت فصول گذشته برخوردار نبوده و دچار افت شده است. شاید این شش کلمه بود که باعث شد پرسپولیس در این مقطع از فصل شانس چندانی برای قهرمانی نداشته و مانند فصول قبل دست بالا نباشد.

انتخاب

بخش قابل توجهی از سرنوشت هر مجموعه ای را انتخاب های آن گروه رقم می زند. آمار نشان می دهد خریدهای تابستانی پرسپولیس حتی مورد پسند خود کادر فنی این تیم نیز قرار نگرفته و ستاره های نو این تیم معمولا جایی در انتخاب های اول یحیی نداشتند. مقایسه کنید با فصل قبل و لحظات تاثیرگذار عیسی آل کثیر و حامد لک و میلاد سرلک و ... در طول فصل. در فصل جاری به ندرت بازیکنان نو پرسپولیس توانستند در دقایق سخت به داد این تیم برسند.

تنوع

پرسپولیس در این فصل با توجه به سبک یارگیری خود چاره ای جز اصرار مداوم به حرکت از جناحین نداشت. در طول فصل پرسپولیس برای رسیدن به دروازه حریف تنها یک راه چاره را امتحان می کرد. تیم یحیی رجحان عددی در جناحین ایجاد نموده و به خوبی مدافعان حریف را دور می زد، به بازی عرض می داد و با خلق مثلث (بیشتر در سمت راست) بارها خلق موقعیت نموده و به گل هم می رسید. اما اجرای سیستم های متنوع مثل سه دفاعه یا ارسال از عمق و پاس های عمودی از میانه میدان به دلیل فقر بازیکن کارساز در این موارد و البته اندیشه های تاکتیکی سرمربی پرسپولیس شدنی نبود. تیم رقیب اما بارها سیستم بازی خود را با توجه به سبک بازی حریف تغییر می داد. همین دیروز پرسپولیس بازی صبورانه و مالکانه معمول خود را رها نموده و تنها در پی ارسال تقریبا از همه جای زمین برای رهاشدن از استرس رسیدن به سه امتیاز بود که اصولا این برنامه اثربخش نیست.

خلاقیت

در فوتبال و در طول یک فصل شما برای کسب موفقیت احتیاج به رجحان در لحظات مهم و تاثیرگذار مسابقات خود دارید. مثلا تیم برانکو در داربی فروردین 98 در دقایق مهم فصل بهتر و عاقلانه تر عمل نموده و با رجحان مقابل استقلال در داربی احمد نور، جدی ترین رقیب خود را از کورس خارج کرد. پرسپولیس در این فصل به عنوان مثال در داربی با بی دقتی و شاید بی مسئولیتی بعضی بازیکنان خود برترین شانس نزدیک شدن به رقیب را از دست داد، در جدال با گل گهر دروازه خود را راحت باز شده دید و برابر شهر خودرو به راحتی هر چه تمام تر امتیاز از دست داد. این جرئیات به راحتی سرنوشت یک فصل را رقم می زنند. در واقع تیم یحیی از عناصر لازم برای کسب پیروزی در روزهای بد (تخصص این تیم در فصول گذشته) برخوردار نبوده و بازیکنی در اختیار ندارد که به اصطلاح کار را دربیاورد.

استحکام

بر خلاف فصول قبل، پرسپولیس سال جاری بارها موقعیت های گلزنی خوب خود را از دست داده و اصلا به مقدار پنج فصل اخیر در امور دفاعی مستحکم ظاهر نشده است. در حقیقت این تیم فراموش کرد در که دوره پنج ساله درخشش خود اصلا به مقدار این فصل درون دروازه در خط دفاع دچار اشتباهات فردی ویرانگر نشده بود و این قدر راحت فرصت های گلزنی خود را از دست نمی داد. پرسپولیسی که در سال های گذشته برترین خط دفاعی لیگ را از آن خود نموده بود، سال جاری بارها قربانی اشتباهات فردی و البته تاکتیکی شده و هرگز از استحکام این دوره پنج ساله موفقیت به خصوص در خط دفاعی برخوردار نبود. سیدجلال شرایط 30 بازی قرارگرفتن در ترکیب را نداشته و ابراهیمی، فرجی، نعمتی و ... گزینه های مناسبی برای پرکردن کامل این خلاء نبودند. ژوزه مورینیو بارها تاکید نموده با گلزنی در یک بازی پیروز می شوی اما با گل نخوردن قهرمان فصل خواهی شد اما پرسپولیس این اصل را فراموش کرد.

شانس

بی تردید خوش شانسی در لحظات مهم فصل یکی از عوامل مهم موفقیت یک تیم محسوب می گردد. همین دیروز پرسپولیس فرصت های مسلم گلزنی فراوانی را از دست داد. در ملاقات دو هفته قبل مقابل نفت بارها به در بسته زد و مقابل شهر خودرو، استقلال، گل گهر و ... می توانست در روز خوش شانسی به رجحان دست یابد (اتفاقی که گاهی در سال های گذشته نیز رخ داد و اتفاقات جریان مسابقه به سود قرمزپوشان پیش می رفت).

آرامش

هر چقدر در پنج سال گذشته کادر فنی و بازیکنان پرسپولیس با آرامش مزاحم اشتباه کردن رقبا نشده و اجازه می دادند تیم های مدعی با جملات آتشین و اعتراضات کور به زمین و زمان، فضای رختکن و جامعه طرفداری خود را مغشوش نموده و فشار را روی تیم خود افزایش دهند، سال جاری این فرمول دقیقا برعکس عمل کرد. مجموعه پرسپولیس از ابتدای فصل دقیقا مطابق فرایند اشتباهات رقبای خود در سال های اخیر عمل نموده و تمامی عوامل به جز اشتباهات خودی را مقصر نتایج می دانستند. این میراث در پرسپولیس به سختی حاصل شده و حیف است به خاطر یک فصل اول نشدن (نه ناکامی، دوم شدن واقعا ناکامی محسوب نمی گردد) به راحتی از دست برود.

منبع: خبرگزاری پانا

به "کدام اشتباهات قهرمانی را از پرسپولیس گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام اشتباهات قهرمانی را از پرسپولیس گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید