چگونه مبارزه با فساد ساختاری می گردد؟

به گزارش وبلاگ فرافایلی، مبارزه با فساد الگویی برای انجام اصلاحات مالی است که دستگاه قضایی جدید هم این روزها آن را سرلوحه اقدامات خود قرار داده است با این حال یک اقتصاددان معتقد است که برخورد با علت ها و ریشه های بروز فساد بسیار مهمتر از برخورد با اشخاصی است که معلول ساختارهای فسادخیز به حساب می آیند.

چگونه مبارزه با فساد ساختاری می گردد؟

به گزارش وبلاگ فرافایلی، در روزهای اخیر اخبار جالب توجهی از بازداشت بعضی از مسئولان و مدیران مالی و حتی شهری به گوش رسید که شاید برای اغلب کسانی که این اخبار را می شنیدند جذاب و چه بسا مسرت بخش بود.

هرچند این گونه اقدامات و برخوردهایی که با نام مبارزه با فساد انجام می شوند در جای خود لازم و چه بسا قابل ستایش هستند اما واقعیت این است که مبارزه با فساد ابعادی گسترده تر از برخورد با اشخاص خاطی دارد.

مبارزه با فساد در میان مهمترین توصیه های بانک جهانی

در این باره وحید شقاقی شهری -عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی تهران- در مصاحبه با وبلاگ فرافایلی با بیان اینکه مبارزه با فساد در ادبیات بین المللی موضوع پیچیده و بسیار با اهمیتی است گفت: مبارزه با فساد به اندازه ای مهم است که بانک جهانی در شعارها و راهبردهای خود به کشورها برای رسیدن به رشد پایدار مالی بر شاخص مبارزه با فساد در کنار حکمرانی خوب و فقرزدایی تاکید می نماید.

این اقتصاددان با بیان اینکه ریشه کن کردن فساد نیازمند تخصص و سواد مالی هم هست ادامه داد: تا زمانی که ساختار و دلایل بروز فساد از بین نرود افراد دیگری هستند که امکان آلوده شدنشان وجود دارد؛ بنابراین این تصور که فقط با برخورد با اشخاص بتوان مساله فساد را حل کرد اشتباه است.

نظام های چندنرخی، بستری برای فساد

شقاقی با بیان اینکه در سایر کشورها هم کوشش می گردد علت و ریشه های فساد از بین برود، به بعضی از عوامل بروز فساد هم اشاره نمود و گفت: نظام های مالی چند نرخی یکی از اصلی ترین عوامل بروز فساد در اقتصاد هستند. زمانی که نظام های چند نرخی یا چند قیمتی ایجاد شوند محلی جذاب برای سواستفاده خواهند بود. برای مثال سال گذشته در حوزه ارز یک نظام چند نرخی ارز شکل گرفت و مشاهده کردیم که چه فساد و پرونده های هولناکی در آن ناحیه شکل گرفت و حالا سوال این است که با چند پرونده از هزاران پرونده آنها می توان مبارزه کرد؟

او همچنین به اختلاف قیمتی بنزین و بروز قاچاق نیز به عنوان یکی دیگر از نمونه های بروز فساد اشاره نمود و ادامه داد: در بعضی از گلوگاه های فساد همچون گمرک، مالیات و صدور مجوزهای ارزشمند نیز باید تدابیری اندیشیده گردد تا دولت الکترونیک گسترش پیدا کند و از این طریق ارتباط حضوری افراد حذف و سیستم جایگزین آن گردد.

از مراکز تصمیم گیری تمرکززدایی گردد

این استاد دانشگاه تمرکززدایی از مراکز تصمیم گیری را یکی دیگر از مهمترین اقدامات برای از بین بردن عوامل فساد ارزیابی کرد و گفت: بهتر است به جای اینکه یک فرد در مرکز تصمیم گیری های اصلی حضور داشته باشد، چند نفر یا یک گروه مسئول تصمیم گیری ها در حوزه های مالی باشند.

شقاقی شهری همچنین نظارت های رسانه ای و مردمی را از دیگر راهکارهای مبارزه ریشه ای با فقر برشمرد و گفت که در بحث مبارزه با فساد مبارزه با معلول ها حتی می تواند زیان آور هم باشد، چراکه ممکن است ادراک مردم را از پدیده فساد مخدوش کند.

به گزارش وبلاگ فرافایلی، بازداشت مدیرعامل خودروسازی ایران خودرو، رئیس سازمان خصوصی سازی، شهردار و بعضی از اعضای شورای شهر خرم آباد از مهمترین اخباری است که در روزهای گذشته افکار عمومی را تحت تاثیر قرار داده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "چگونه مبارزه با فساد ساختاری می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه مبارزه با فساد ساختاری می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید