چهره هایی که شرایط قانونی داوطلب شدن را نداشتند چرا ثبت نام کردند؟

به گزارش وبلاگ فرافایلی، آیا بعضی افراد با علم به اینکه شرایط قانونی داوطلبی در انتخابات را ندارند، با هدف خاصی در انتخابات ثبت نام می نمایند؟

چهره هایی که شرایط قانونی داوطلب شدن را نداشتند چرا ثبت نام کردند؟

به گزارش گروه رسانه های وبلاگ فرافایلی، یکی از کارنمودهای شورای نگهبان که معمولاً در فصل انتخابات مورد تشکیک بعضی جریان های سیاسی قرار می گیرد، آنالیز صلاحیت داوطلبان است. از همین روست که همیشه و چندماه قبل از آغاز فرایند انتخابات، فعالان سیاسی و رسانه های این جریان ها، با مصاحبه ها و سخنرانی های خود حجم انبوهی از محتوا را علیه شورای نگهبان فراوری می نمایند .

روشی نرم برای حمله به ناظر انتخابات!

امّا این تنها روش حمله به نهاد ناظر انتخابات نیست، بلکه روش نرم دیگری با هدف ایجاد هزینه برای شورای نگهبان به کار گرفته می گردد. مبتنی بر این روش، بعضی افراد با علم به اینکه شرایط قانونی داوطلبی در انتخابات را ندارند، در انتخابات ثبت نام می نمایند تا با افزودن به آمار ردصلاحیت شده ها، برای شورای نگهبان هزینه تراشی نمایند و در افکار عمومی وانمود نمایند که شورای نگهبان با حضور یک سلیقه سیاسی خاص در انتخابات مخالف است !

به عنوان مثال در قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی با قید بعضی عناوین شغلی، تصریح شده که صاحبان این عناوین، نمی توانند داوطلب انتخابات شوند، مگر اینکه شش ماه قبل از سمت خود استعفا نموده باشند .

بدیهی است اگر صاحبان مشاغل ذکر شده در قانون (مثل امامت آدینه)، بدون استعفا از سمت خود، داوطلب نمایندگی مجلس شوند، صلاحیت آن ها مورد احراز قرار نخواهد گرفت. حال، آیا می توان گفت شورای نگهبان با تنگ نظری مانع از حضور بعضی افراد در انتخابات می گردد؟

چهره هایی که می دانستند ردصلاحیت می شوند

اکنون ببینیم بعضی چهره های مشهور سیاسی که این روزها صلاحیت آن ها احراز نشده است، آیا شرایط قانونی حضور در انتخابات را دارند یا خیر؟

ماده 30 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی می گوید: کسانی که به جرم اقدام علیه جمهوری اسلامی ایران محکوم شده اند، از داوطلب شدن نمایندگی مجلس محروم هستند .

بر اساس این ماده قانونی و با نگاه به سابقه علی شکوری راد، دبیرکل حزب اتحاد ملّت به عنوان یکی از داوطلبانی که صلاحیت او از سوی هیأت های اجرایی احراز نشده، می بینیم که این فعّال سیاسی اصلاح طلب در تاریخ 20 مهر 89 به جرم اقدام علیه امنیت ملّی بازداشت شده است.

محمّدجواد امام، مدیرعامل بنیاد باران و فعّال سیاسی اصلاح طلب یکی دیگر از داوطلبانی است که صلاحیت او مورد احراز قرار نگرفته است. وی در جریان فتنه 88 و اغتشاشات پس از اعلام نتایج انتخابات دستگیر می گردد و از سوی دادگاه انقلاب اسلامی به یک سال حبس تعزیری محکوم می گردد .

آذر منصوری، قائم مقام حزب اتحاد ملّت است که سابقه عضویت در حزب منحله مشارکت را نیز در پرونده دارد. وی نیز در شهریور 88 و به جرم اقدام علیه امنیت ملّی دستگیر و به 3 سال حبس محکوم می گردد .

یکی دیگر از بندهای ماده 30 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، به احزاب و گروه هایی اشاره دارد که فعالیت آنان از سوی قانون منع شده است. بر اساس بند 3 این ماده، وابستگان تشکیلاتی و طرفداران احزاب، سازمان ها و گروه هایی که غیرقانونی بودن آن ها از طرف مقامات صالحه اعلام شده است، نمی توانند داوطلب نمایندگی مجلس شوند .

با این حال عماد بهاور، رئیس شاخه جوانان نهضت آزادی، به عنوان تشکلی که طبق قانون حق فعالیت سیاسی ندارد، داوطلب نمایندگی مجلس شده است و صلاحیت وی از سوی هیأت های اجرایی، احراز نشده است.

حال این سؤال مطرح می گردد که آیا نهادهایی که صلاحیت این افراد را احراز ننموده اند، باید جوابگوی عملکرد خود باشند یا این افراد که با علم به غیرقانونی بودن حضورشان در انتخابات، اقدام به ثبت نام نموده اند؟

نکته قابل توجه اینکه، مرحله نخست آنالیز صلاحیت داوطلبان نمایندگی مجلس، از سوی هیأت های اجراییِ زیر نظر وزارت کشور انجام می گردد، نه شورای نگهبان . در حقیقت، فقدان صلاحیت این افراد برای هیئت های منتخب دولت برآمده از رأی اصلاح طلبان به حدی واضح بوده که نتوانستند خود را نسبت به تأیید صلاحیت این دسته از داوطلبان متقاعد نمایند و فیلتر دولت، مانع از این شد که کاربه شورای نگهبان (مرحله دوم آنالیز صلاحیت ها) بکشد.

منبع:فارس

،

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "چهره هایی که شرایط قانونی داوطلب شدن را نداشتند چرا ثبت نام کردند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چهره هایی که شرایط قانونی داوطلب شدن را نداشتند چرا ثبت نام کردند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید