مردم قبل از اختراع عینک چه می کردند؟

به گزارش وبلاگ فرافایلی، قدیمی ترین تصویر از یک عینک مربوط به نقاشی سال 1351 از کاردینال هیو سنت چر Hugh of Saint-Cher است.

مردم قبل از اختراع عینک چه می کردند؟

با این حال این نقاشی یک آناکرونیسم است، یعنی چیزی که در نقاشی به تصویر کشیده شده دقیقا در همان بازه زمانی رخ نداده. زیر کهعینک ها، 23 سال قبل از آن، پس از مرگ کاردینال، در پیزا اختراع شدند.

عینک ها به تدریج در سراسر اروپا راه خود را باز کردند و سپس از طرق جاده ابریشم تا چین هم رفتند.

قدیمی ترین عینک به جای مانده مربوط به حدود سال 1475 است.

پس قبل از 1286 چه اتفاقی افتاد؟

در واقع عینک تنها راه برای بزرگ نمایی اجسام کوچک نبود. در واقع، هزاران سال است که انسان ها عدسی بزرگ نما برای خواندن حروف کوچک (یا دست نوشته یا خط میخی یا هر چیز دیگر) استفاده می کنند. این لنزها می توانستند ضعف ناشی از پیرچشمی یا دوربینی را تصحیح کنند.

اما بدا به حال کسانی که نزدیک بینی بودند! چرا؟!

چون زمان اختراع تکنیک های پیچیده تراشیدن و ساخت عدسی و بهبود تست های بینایی، این افراد شانسی برای استفاده از وسایل کمک بصری و عینک متناسب نداشتند.

اما باید در نظر بگیریم که در برهه زیادی از تاریخ، اینها نیاز چندانی هم برای درمان نداشتند. چون شغل و کار روزانه شمار قابل توجهی از مردم، باعث نمی شد آنها به صرافت درمان بیفتند. مثلا یک دریانورد یا سرباز را در نظر بگیرید. اگر هم دوربین بود، می توانست کارش را انجام بدهد.

نیل هندلی - متصدی موزه کالج اپتومتریست ها در لندن - می گوید در واقع، صنعت گرانی مانند کاتبان و تذهیب کنندگان قرون وسطی، اگر نزدیک بین بودند، برایشان بهتر هم بود. چون کارشان را بهتر انجام می دادند.

درست پس از زمان گوتنبرگ بود که استفاده از لنز روی صورت تبدیل به یک روتین شد. عینک های اولیه ، وسایل سنگین، ضخیم و شکننده بودند.

حتی در در قرن پانزدهم، آنها آنقدر غیرعادی بودند که به آنها برچسب داشتن قدرت جادویی می زدند و کسانی که عینک به چشم می زدند همدست شیطان تلقی می شدند یا در نهایت کسانی که کار غیراخلاقی می کنند. اما بعد میدتی این انگ از بین رفت.

سرانجام در قرن نوزدهم دیگر عینک کاملا یک وسیله درمانی و کمک بصری معمولی شد.

علیرغم این هنوز تعداد کسانی که به درستی بینایی سنجی نمی شوند و علیرغم نیاز به عینک، هینکی ندارند زیادی است. این امر در کشورهای در حال توسعه بیشتر است.

بر اساس ارقام نیویورک تایمز بیش از یک میلیارد و شاید حتی 2.5 میلیارد میلیارد نفر در جهان درجایت از عیوب انکساری چشم را دارند.

منبع

منبع: یک پزشک

به "مردم قبل از اختراع عینک چه می کردند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مردم قبل از اختراع عینک چه می کردند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید