عمارت کلاه فرنگی بی سیم به دفتر کار وزیر تبدیل می گردد

به گزارش وبلاگ فرافایلی، به واسطه علاقه وزیر ارتباطات به حفظ بناهای تاریخی، برای حفظ و احترام به عمارت کلاه فرنگی بی سیم، تصمیم گرفته شد تا این بنای تاریخی به دفتر کار آذری جهرمی تبدیل گردد و حتی آثار قرار گرفته داخل آن نیز در همان فضا بمانند. این خبر در بخش دفتر کار وزیر ارتباطات هست.

عمارت کلاه فرنگی بی سیم به دفتر کار وزیر تبدیل می گردد

به گزارش ایسنا، نخستین زمزمه ها این طور منتشر شدند وزیر ارتباطات - جناب آذری جهرمی - میخواهد در داخل ساختمان عمارت کلاه فرنگی بی سیم نخستین ساختمان رسمی تشکیلات بی سیم و رادیو در داخل وزارتخانه ساکن گردد، بنابراین وسایل این موزه را جابه جا می نمایند پس از آنالیز های ایسنا، نتیجه این شد: اصل خبر درست است اما آن ساکن شدن کجا و این ساکن شدن کجا؟

سید جمال هادیان طبایی زواره، مدیر کل روابط عمومی وزارت ارتباطات می گوید: با توجه به علاقه وزیر ارتباطات به حفظ و حراست از بناهای تاریخی و حتی این ساختمان، همه کوشش خود را برای حراست از این بنای تاریخی که به خصوص در تاریخچه این وزارتخانه نیز نقش دارد، می نماید.

او با اشاره به اینکه به اعتقاد آذری جهرمی، اگر کاربری برای آثار تاریخی تعریف گردد، آن آثار حتما حفظ می شوند، ادامه می دهد: بنابراین برای حفظ و احترام به این اثر ویژه نیز تصمیم گرفته شد تا این بنای تاریخی به دفتر کار وزیر ارتباطات تبدیل گردد.

طبایی با تاکید بر آنالیز های در دست انجام برای این تغییر و تحولات می گوید: در آنالیز ها، حفظ هویت این بنای تاریخی به وسیله کارشناسان میراث فرهنگی و کارشناسان طراحی داخلی مطالعه می گردد تا این اقدام بدون هیچ آسیبی به بنا اجرایی گردد. این اقدام یک ابتکار خلاقانه از سوی شخص آذری جهرمی با هدف احترام گذاشتن به بناهای تاریخی است.

به گفته وی، بنای یادشده دقیقا منطبق با نظر طراح های میراث فرهنگی آماده می گردد، هر چند در گام نخست باید تعمیرات جزئی روی تاسیسات لوله های آب، برق و آبدارخانه و دیگر موارد نظیر این انجام گردد.

هادیان با تاکید بر اینکه هیچ تغییری در این بنای تاریخی ایجاد نمی گردد، اضافه می نماید: اگر کارها خوب پیش بروند، آذری جهرمی از این مکان به عنوان دفتر کار خود استفاده می نماید.

او بعلاوه درباره آثار تاریخی قرار گرفته در این فضا که پیش از این به عنوان موزه استفاده می شد، نیز می گوید: هیچ کدام از آثاری که در این بنا بود به جای دیگری منتقل نمی گردد، همه آن ها در همان فضا می مانند.

به گفته وی در این فضا 6 ژنراتور، دستگاه بی سیم و تعدای تابلوی نقاشی و یک سری فایل های تصویری وجود دارند که هیچ کدام از این فضاها خارج نمی شوند، حتی میز و صندلی های دفتر نیز قاجاری و متناسب با محیط استفاده می شوند، قرار نیست هیچ چیز حتی سبک آن هم تغییری پیدا کند.

محسن شیخ الاسلامی، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان تهران نیز درباره نوع کاربری که می تواند متناسب با عمارت کلاه فرهنگی بی سیم باشد، می گوید: اگر که به بنا آسیبی وارد نگردد و بازسازی گردد، این نوع کاربری مخالف با ضوابط میراث فرهنگی نیست.

او با اشاره به بازسازیی که چند سال گذشته با نظارت میراث فرهنگی در این بنای تاریخی انجام شد، ادامه می دهد: در آن موقع قرار بود این فضا به موزه تبدیل گردد، البته کاربری تشریفات هم زیاد بی ربط به فضا نیست، حتی گفتند مذاکراتی اجرا شده تا ساختمان جلویی بنا که قدری مانع دید است، در صحبت با شهرداری به طور کامل حذف گردد، خوشبختانه تا این مرحله همکاری را از سوی وزارتخانه شاهد بوده ایم.

او با تاکید به مقدار همکاری وزارت ارتباطات با میراث فرهنگی برای حفاظت از بناهای تاریخی تاکید می نماید: دادن کاربری دفتر تشریفات یا دفتر کار وزیر به این بنای تاریخی زیاد هم بی ربط به بنا نیست، اینکه بخواهند وسایل را در همان مکان نگه دارند، بسیار هم خوب است.

وی ادامه می دهد: هر چند کاربری موزه برای این بنا بهتر خواهد بود و مردم نیز می توانند دستگاه های قدیمی را ببینند اما با توجه به قرارگیری این ساختمان در داخل وزارتخانه قطعا رفت و آمد مردم و گردشگران قدری کار را مشکل می نماید، بنابراین از دید میراث فرهنگی برای حفظ این بنا و آن دستگاه ها به عنوان نخستین ابزارآلات رادیویی، مورد تائید میراث فرهنگی است.

در سال 1316 شمسی وزارت پست و تلگراف و تلفن زمینه ایجاد مرکز رادیو را در کشور فراهم کرد. زمانی کوتاه، تعدادی پست های فرستنده موج کوتاه و میانه آمریکایی، انگلیسی و آلمانی به وسیله شرکت های انگلیسی و آلمانی به منظور تلگراف و اقدامات مخابرات بی سیم خریداری و نصب شدند و کمی بعد ساختمان بنای مورد احتیاج رادیو هم به وسیله یک شرکت پیمانکار آلمانی در اراضی قصر قاجار یعنی کنار بنای کلاه فرنگی ساخته و آماده شد.

موزه یا دفتر کار وزیر ارتباطات امروز در خیابان دکتر شریعتی، مقابل خیابان شهید قندی، داخل محوطه وزارت ارتباطات قرار گرفته و در 17 خرداد 1379 با شماره ثبت 2693 در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

منبع: همگردی

به "عمارت کلاه فرنگی بی سیم به دفتر کار وزیر تبدیل می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عمارت کلاه فرنگی بی سیم به دفتر کار وزیر تبدیل می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید