ضربه کرونا به صنعت موبایل، افزایش قیمت نمایشگر و کاهش فراوری

به گزارش وبلاگ فرافایلی، شیوع ویروس کرونا در چین، مرکز زنجیره ذخایر صنعت فناوری دنیا را به لرزه در آورده است. بسیاری از کارخانه های چینی تعطیل شده اند، کارگران سرگردانند و همین امر برای شرکت های بزرگ از اپل گرفته تا آمازون و تسلا چالش هایی ایجاد نموده است.

ضربه کرونا به صنعت موبایل، افزایش قیمت نمایشگر و کاهش فراوری

گزارش های مختلف حاکی از آن است که این ویروس خسارت سنگینی به صنعت فناوری و موبایل زده است.

تأخیر در عرضه آیفون جدید و پیش بینی کاهش رشد اپل

به نوشته فایننشال تایمز، در یک نگاه پیامدهای این بیماری عفونی مانند زنجیره ای از مهره های دومینو به رویدادهای مختلفی منجر می گردد.

به عنوان مثال ویروس کرونا سبب شده عرضه آیفون جدید به تأخیر بیفتد زیرا این بیماری فراوری در چین را مختل نموده است. فاکسکان یکی از بزرگترین فراوری نمایندگان دستگاه های اپل است. این شرکت به دلیل شیوع کرونا مجبور شد تأسیسات خود را به طور موقت تعطیل کند و اکنون فقط یک کارخانه خود را بازگشایی نموده است که حدود 10 درصد نیروی کار این شرکت در آنجا مشغول هستند.

یکی از تحلیلگران مؤسسه مشاوره مورنینگ استار در سنگاپور می گوید: ایالت های ژجیانگ، گوانگ دانگ و هنان شاهد بیشترین مبتلایان به این ویروس بودند. این ایالت ها اهمیت زیادی در فراوری محصولات فناورانه دارند و همین امر چالش بزرگی ایجاد می نماید. به گفته او محتمل است فراوری آیفون ارزان قیمت که قرار بود در ماه مارس رونمایی گردد، چند هفته به تأخیر بیفتد. از سوی دیگر اپل از هم اکنون پیش بینی خود از رشد درآمدش را از 5 به 3 درصد کاهش داده است.

از سوی دیگر طبق گزارش مؤسسه تحقیقاتی کانتر پوینت تصمیم اپل برای بسته نگه داشتن فروشگاه خود تا 15 فوریه به کاهش فروش یک میلیون دستگاه منجر می گردد.

کرونا قیمت ال سی دی را افزایش می دهد

واحدهای فراوری نیمه رسانا و نمایشگرهای ال سی دی یا fab طی تعطیلات سال نو چینی فعالیت خود را متوقف نکردند زیرا هزینه های توقف فراوری بعضی تجهیزات بسیار زیاد است. اما صنعت فراوری نمایشگر به شدت تحت تاثیر شیوع کرونا در ایالت ووهان است. در این ایالت 5 کارخانه فراوری ال سی دی وجود دارد. شرکت بی.او.ای تکنولوژیز که بزرگترین سازنده پنل های ال سی است، 17 درصد ذخیره دنیای را تامین می نماید. این شرکت از نوامبر 2019 میلادی فعالیت تاسیسات خود در ووهان را گسترش داده بود و قصد داشت تا فراوری انبوه را در ژانویه 2020 میلادی شروع کند اما با شیوع کرونا روبرو شد.

این فرایند به کاهش ذخایر ال سی دی در بازار منجر می گردد. اریک چیو کارشناس شرکت ترند فورس می گوید: در ماه جاری قیمت پنل های 65 اینچی حداقل یک یا 2 دلار رشد می نماید.

کاهش قدرت خرید و فراوری موبایل در سه ماهه نخست 2020

از سوی دیگر نشریه گاردین در گزارشی به تعطیلی کارخانه ها و افزایش قیمت برای مصرف نماینده ها اشاره می نماید. این نشریه می نویسد: هرچند از هفته گذشته بسیاری از کارگران فعالیت خود را شروع نموده اند اما بسیاری از کارخانه ها، مغازه ها و دفاتر کاری تعطیل اند. شرکت های ال جی، سامسونگ و فاکس کان نیز بسیاری از واحدهای خود را بازگشایی ننموده اند. به همین دلیل تحلیلگران پیش بینی می نمایند فراوری موبایل در سه ماهه جاری میلادی بیش از 10 درصد کاهش یابد.

طبق پیش بینی مؤسسه مالی گلدمن ساکس تا 4 فوریه، این بیماری واگیردار به بازده سهام شرکت های صنعت ارتباطات در آسیا 5.8 درصد خسارت زده است. همچنین خسارت ویروس کرونا به بازده سهام شرکت های صنعت فناوری اطلاعات در کشورهای آسیایی 7.4 درصد تخمین زده شده است.

زنجیره ساخت و ذخایر موبایل تحت تاثیر کرونا

روزنامه ساوث چاینا مورنینگ پست نیز اشاره می نماید شیوع ویروس کرونا در ایالت ووهان چین احتمالاً به کاهش بارگیری محموله های موبایل از چین منجر می گردد.

لیندا سویی مدیر مؤسسه استراتژی آنالایتیکز در یک گزارش تحقیقاتی می نویسد: شیوع کرونا در نیمه اول 2020 میلادی به اقتصاد چین و دنیا خسارت می زند. بازار موبایل نیز به شدت تحت تاثیر کاهش رشد مالی و قدرت خرید مشتریان قرار می گیرد. این مؤسسه پیش بینی می نماید میزان بارگیری موبایل در 2020 میلادی و در سطح دنیای 2 درصد کمتر از پیش بینی ها خواهد بود.

در کنار این موارد گزارش مذکور پیش بینی می نماید شیوع کرونا روی زنجیره ساخت و ذخیره موبایل در سطح دنیای تاثیر می گذارد زیرا چین 70 درصد موبایل های فروخته شده در دنیا را می سازد. تأخیر در عملیات کارخانه ها به کاهش موقت ذخایر و نیروی کار منجر می گردد.

به عنوان مثال شرکت تایوانی ایسوس هفته قبل خاطرنشان کرد ذخایر موبایل ROG Phone II به طور موقت کاهش یافته که دلیل آن اختلال در زنجیره ذخیره و تقاضا در آسیا به دلیل شیوع کرونا در آسیا است.

شرکت تراشه سازی کوالکام نیز به دلیل شیوع کرونا پیش بینی درآمد به ازای هر سهامش را حدود 5 درصد کاهش داد. این در حالی است که سرمایه گذاران این شرکت بسیار نگران درآمد و سرمایه های خود هستند.

همچنین به نوشته نشریه فورچون گروه مالی سیتی نیز تخمین می زند، فقط 30 درصد نیروی کار بخش فراوری محصولات نیمه رسانا در چین در 11 فوریه به سر کار خود برگشته اند.

کنگره موبایل خسارت دیده اصلی ویروس کرونا

اما شاید مهمترین و بارزترین خسارت کرونا به صنعت فناوری، لغو برگزاری کنگره دنیای موبایل بوده است. این رویداد دنیای که سالانه در ماه فوریه و در بارسلونا برگزار می گردد با انصراف یکباره شرکت های بزرگ از ال جی و آمازون گرفته تا انویدیا و سونی و حتی بعضی شرکت های چینی متضرر شد. این در حالی بود که سازمان برگزار نماینده کنگره دنیای موبایل اعلام نموده بود اقداماتی ایمنی را برای شرکت نمایندگان در نظر گرفته است. به عنوان مثال ساکنان استان هوبی چین حق ورود به این نمایشگاه را نداشتند. با استفاده از تجهیزات پیشرفته دمای بدن افراد اندازه گیری می شد.

به نوشته فایننشال تایمز برگزار نمایندگان کنگره دنیای موبایل ادعا می نمایند در این رویداد 4 روزه بیش از یک میلیون جلسه تجاری میان شرکت نمایندگان برگزار می شد. لغو برگزاری این کنفرانس ضربه بزرگی به اقتصاد بارسلونا نیز به حساب می آید. به گفته رسانه های محلی لغو کنگره دنیای موبایل حدود 492 میلیون یورو به درآمد شهر خسارت می زند. این درحالی است که باید در نظر داشت رویداد مذکور 14 هزار شغل موقت در بارسلونا ایجاد می کرد که اکنون این مشاغل نیز نابوده شده اند.

به نوشته وب سایت نیوزلندی استاف بخش اعظم هزینه های برگزاری این کنگره از مبلغی تامین می شد که شرکت نمایندگان برای حضور در رویداد پرداخت می نموده اند. با توجه به حق ورود 799 یورویی و حضور 109 هزار شرکت نماینده، تخمین زده می گردد برگزار نمایندگان کنگره دنیای موبایل بیش از 87 میلیون یورو ضرر نموده اند.

لغو این مراسم به کسب وکارهای کوچک و متوسط نیز خسارت می زند. این رویداد برای کسب و کارهای کوچک فرصتی است تا با فراوری نمایندگان دستگاه ها یا اپراتورهای مخابراتی از هند، برزیل، فنلاند یا چین ارتباط برقرار نمایند. اما با لغو این رویداد فرصتی برای دیدار های تجاری وجود نخواهد داشت.

فراورینمایندگان چینی موبایل گرفتار کرونا

در این میان رویترز در گزارشی می نویسد: ویروس کرونا سبب شده هواوی بیش از شرکت های چینی دیگر با کاهش درآمد روبرو گردد. به گفته محققان مؤسسه کانتر پوینت در سه ماهه نخست 2020 فروش موبایل این شرکت به دلیل شیوع کرونا با کاهش روبرو می گردد.

همچنین طبق آخرین آمار این شرکت تخمین زده می گردد فروش موبایل در چین به طور آفلاین (حضوری) در چین حدود 50 درصد کاهش یابد و میزان کل فروش موبایل در سه ماهه نخست 2020 حدود 20 درصد کاهش یابد.

البته کانتر پوینت معتقد است شرکت های اوپو و ویوو که به فروش آفلاین وابسته هستند خسارت بیشتری متحمل می شوند. اما تاثیر این بیماری بر فروش شرکت های شیائومی، وان پلاس و ریل می احتمالاً کمتر باشد زیرا این شرکت ها بیشتر بر فروش آنلاین متمرکز هستند و در سطح بین المللی فعالیت می نمایند.

همچنین طبق پیش بینی مؤسسه تحقیقاتی IDC پیش بینی می گردد محموله های موبایل چینی احتمالاً در سه ماهه نخست امسال 30 درصد کاهش یابد.

کارشناسان صنعت فناوری و موبایل امیدوارند به زودی شیوع این بیماری مهار گردد تا خسارت بیشتری به این صنعت وارد نگردد. تام کانگ یکی از مدیران مؤسسه تحقیقاتی کانتر پوینت معتقد است ویروس کرونا در ماه مارس مهار می گردد. با این وجود بیش از 2 ماه طول می کشد تا فعالیت های تجاری در چین به حالت عادی برگردد. پیش بینی می گردد در سه ماهه اول و دوم 2020 رشد بازارهای موبایل در چین و در سطح دنیای منفی باشد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "ضربه کرونا به صنعت موبایل، افزایش قیمت نمایشگر و کاهش فراوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضربه کرونا به صنعت موبایل، افزایش قیمت نمایشگر و کاهش فراوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید