جمهوری اسلامی: کشور با روش دولت رییسی پیش نمی رود

به گزارش وبلاگ فرافایلی، روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: طبیعی است که طرفداران هر جناحی تعلق خاطر بیشتری به دولت وابسته به آن جناح داشته باشند، ولی این بدان معنا نیست که بدخواه دولت وابسته به جناح دیگر باشند.

جمهوری اسلامی: کشور با روش دولت رییسی پیش نمی رود

توفیق دولت ها به نفع آحاد مردم کشور است و آرزوی موفقیت دولت ها باید وجه مشترک اعضا و طرفداران تمام جناح ها در تمام زمان ها باشد. اگر کسی غیر از این فکر کند و گرایش نشان بدهد و برخلاف این وجه مشترک عمل کند، باید در غیرت ایرانی و اسلامی خود دچار تردید گردد. منافع ملی، چیزی نیست که بتوان آن را قربانی منافع فردی و مطامع جناحی کرد.

این وجه مشترک، منافاتی با انتقاد منصفانه و مشورت دادن های ناصحانه ندارد. همه می توانند از دولت ها انتقاد کنند و دولت ها هم باید از انتقاد ها استقبال کنند و حتی زمینه تشویق انتقاد کنندگان را نیز فراهم سازند. انتقاد نباید مختص اعضا و طرفداران جناحی باشد که قدرت دولتی را در اختیار ندارد. اعضا و طرفداران دولت مستقر نیز باید انتقاد را از وظایف خود بدانند و به این واقعیت توجه داشته باشند که به وسیله انتقاد، بهتر می توانند به جناح مورد علاقه خود خدمت کنند.

انتقاد با انتقام تفاوت دارد. متأسفانه در جامعه ما این سنت غلط وجود دارد که اعضا و طرفداران جناح ها تصور می کنند اگر قدرت را در اختیار نداشته باشند، همه چیز در حال فنا شدن است و کسانی که زمام امور را در اختیار دارند اهل خیانت و انحراف و یا حداقل اهل ندانم کاری هستند. این ها تصورات متعصبانه جناحی هستند که زمینه را برای جنگ قدرت فراهم می کنند و به جای یاری به پیشرفت کشور موجب درجا زدن و جلوگیری از انجام امور می شوند. نام چنین کاری را نمی توان انتقاد گذاشت حتی اگر افراد مدعی باشند که به قصد انتقاد مرتکب آن می شوند. این، انتقام است، یعنی همان کاری که به ضرر کشور، مردم و نظام اجتماعی تمام می گردد و دارای ماهیت ضدمیهنی و ضدمردمی است. جامعه فقط در صورتی پیشرفت خواهد داشت که انتقام، جای خود را به انتقاد بدهد و انتقاد یعنی با خیرخواهی و زبان و قلم مشفقانه، نارسائی ها را گوشزد کردن و راهکار تعیین ارائه دادن.

دولت ها هم باید پذیرای انتقاد های منصفانه و نصایح مشفقانه باشند. خودداری از پذیرش انتقاد و نصیحت، بزرگ ترین خطری است که می تواند دولت ها را تهدید کند.

به دولت سیزدهم این انتقاد وارد است که علیرغم ادعای انتقاد پذیر بودن، تا به امروز نسبت به انتقاد ها بی اعتنائی نموده است. شاید بتوان برخورد های عده ای از افراد وابسته به جناح مقابل دولت کنونی را نوعی انتقام دانست، ولی عده ای نیز انتقاد های دلسوزانه داشتند که شنیده نشد. علاوه بر آن ها افراد مستقل از جناح ها نیز در طول قریب یکسال و نیم که از استقرار این دولت می گذرد، انتقاد های منصفانه و خیرخواهانه زیادی داشتند و پیشنهاد های خوبی ارائه نمودند، ولی دولت حاضر نشد به آن ها عمل کند.

ضعف تعدادی از وزرا یکی از نکاتی است که انتقاد کنندگان منصف و مستقل بر آن تکیه می کنند، ولی عجیب اینست که اولاً اعتنائی به این انتقاد نمی گردد و ثانیاً اگر وزیر ضعیفی کنار گذاشته می گردد و یا کنار می رود، فرد ضعیف تری جایگزین او می گردد! آقای رئیس جمهور! باید به این نکته توجه نمائید که افراد غیرمتخصص و بی تجربه نباید به مدیریت کلان گماشته شوند. این مایه زیان خود دولت و کشور و ملت است کما اینکه نوعی بی حرمتی نسبت به افراد صاحب تجربه و کاربلد موجود در وزارتخانه ای است که وزیر غیرمتخصص و بی تجربه ای به آن تحمیل می گردد. متأسفانه این روش غیراصولی در این دولت اتفاق افتاده و باز هم در حال رخ دادن است! شما ممکن است با این روش به پیش بروید، ولی کشور با این روش به پیش نمی رود.

منبع: فرارو

به "جمهوری اسلامی: کشور با روش دولت رییسی پیش نمی رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جمهوری اسلامی: کشور با روش دولت رییسی پیش نمی رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید