جزئیات برنامه چهار ساله شهرداری تهران برای کاهش آلودگی هوای تهران

به گزارش وبلاگ فرافایلی، برنامه جامع پیشنهادی کاهش آلودگی هوای تهران توسط معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران منتشر شد. در صورت اجرای این برنامه، در مدت چهار سال میزان فراوری ذرات معلق 55 درصد و فراوری گازهای سمی 45 درصد کاهش پیدا می نماید.

جزئیات برنامه چهار ساله شهرداری تهران برای کاهش آلودگی هوای تهران

به گزارش وبلاگ فرافایلی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی معاونت حمل و نقل و ترافیک، نسخه اولیه این برنامه با جزئیات روشن و سنجش پذیر در زمستان 1396 و چهار ماه پس از شروع فعالیت دوره اخیر مدیریت شهری منتشر شده بود و اکنون نسخه جدید برنامه با توجه به شرایط جدید به روز شده است.

این برنامه برای اجرا، به تخصیص حدود 17.5 هزار میلیارد تومان بودجه دولتی در طول چهار سال احتیاج دارد که 4400 میلیارد تومان از آن ضروری است که در سال اول از سوی دولت تأمین گردد. بقیه منابع مورد احتیاج هم به صورت تسهیلات بانکی و آورده مالکان و بهره برداران در نظر گرفته شده است.

در برنامه جامع کاهش آلودگی هوای تهران، با ارائه یک زمان بندی چهار ساله، برنامه های جزئی برای هر یک از حوزه های نوسازی و بهسازی اتوبوس ها و کامیون های فرسوده، نصب فیلتر دوده بر روی انواع خودروهای دیزلی، جایگزینی مینی بوس های فرسوده و خودروهای کاربراتوری، جایگزینی موتورسیکلت های بنزینی با برقی و تعویض کاتالیست تاکسی ها ارائه شده که در هر مورد، با درج اعداد و ارقام روشن و دقیق به هدف گذاری ها، منابع اقتصادی مورد احتیاج و میزان اثربخشی آن بر کاهش منابع آلاینده اشاره شده است.

برآورد شده است که با اجرای این برنامه، پس از چهار سال شاهد کاهش 55 درصدی فراوری ذرات معلق و کاهش 45 درصدی فراوری گازهای سمی خواهیم بود و در نهایت میانگین شاخص کیفیت هوای تهران به طور متوسط حدود 30 واحد کاهش پیدا می نماید. چنین دستاوردی به معنای رسیدن به کیفیت هوایی تقریبا همواره سالم خواهد بود.

اگرچه وظایف قانونی شهرداری ها در حوزه کاهش آلودگی هوا به مراتب کمتر از دستگاه های دولتی است، اما مسئولان شهرداری تهران اعلام آمادگی نموده اند که در صورت تأمین منابع اقتصادی مورد احتیاج برای اجرای این برنامه از طرف دولت، حاضر هستند مسئولیت کنترل آلودگی هوای شهر را طبق یک برنامه زمان بندی شده، شفاف و سنجش پذیر برعهده بگیرند.

برای دریافت فایل، بر روی اینجا کلیک کنید.

منبع: همشهری آنلاین

به "جزئیات برنامه چهار ساله شهرداری تهران برای کاهش آلودگی هوای تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات برنامه چهار ساله شهرداری تهران برای کاهش آلودگی هوای تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید