اولین خانه مله بافی خراسان جنوبی در خوسف راه اندازی شد

مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوسف گفت: نحوه تبدیل پنبه مله به نخ، مراحل برداشت پنبه تا تبدیل شدن به محصول، و نمایشگاهی از پارچه های قدیمی و جدید مله در خانه تاجور به نمایش گذاشته شده است.

اولین خانه مله بافی خراسان جنوبی در خوسف راه اندازی شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، علی صالحی افزود: استقرار چند دار مله برای تهیه پارچه و برنامه ریزی برای آموزش دوره تخصصی نخ ریسی مله به نسل نوجوان و جوان از دیگر اهداف خانه مله بافی خوسف خواهد بود.

او از بافت اولین جانماز مله بعد از 20 سال در خانه مله خوسف خبر داد و گفت: بعد از راه اندازی خانه مله این هنر در قالب مشاغل خانگی گسترش می یابد و در آینده نزدیک شهر خوسف به عنوان شهر پارچه بافی با رویکرد پارچه مله به عنوان شهر مله به کشور معرفی شود.

مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوسف ادامه داد: در راستای احیای پارچه مله اولین شرکت تعاونی تخصصی صنایع دستی مله با عنوان شرکت تعاونی تولیدی صنایع دستی ریس مله خوسف راه اندازی شد.

علی صالحی گفت: مردم شهر خوسف در گذشته از پارچه مله به دلیل قداست این پارچه برای تهیه جانماز، چادر و پرده مساجد استفاده می کردند و امروزه علاوه بر این کاربردها در بخش پوشاک نیز استفاده خواهد شد.

او افزود: مردم شهرستان خوسف سال گذشته با کمک جهاد کشاورزی و جمعی از کشاورزان با روش کشت نشایی یک هکتار از اراضی خود را به کشت پنبه مله اختصاص دادند که از این اراضی بیش از 600 کیلوگرم پنبه منحصر به فرد مله برداشت شد. این میزان محصول تولید شده از سوی شرکت تعاونی تخصصی مله بافی برای تهیه پارچه مرغوب مله خریداری تا نسبت به پارچه مرغوب اقدام شود.

منبع: میراث آریا

به "اولین خانه مله بافی خراسان جنوبی در خوسف راه اندازی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین خانه مله بافی خراسان جنوبی در خوسف راه اندازی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید