اتفاق وحشتناکی که در فضا برای بدن انسان می افتد، عکس

به گزارش وبلاگ فرافایلی، رفتن به فضا بدن انسان را ویران می نماید؛ ما در زمین تکامل یافتیم بنابراین بدیهی است که در محیط خارج از زمین اوضاع کمی به هم ریخته گردد.

اتفاق وحشتناکی که در فضا برای بدن انسان می افتد، عکس

تینا مزدکی-در فضایی بدون گرانش، کاهش تراکم استخوان و ماهیچه وجود دارد، مسائل بینایی ناشی از مایعات بیش از حد در مغز وجود دارد، مشکل ادرار وجود دارد و بدون گرانش رطوبت بدن آزاد است که خواه ناخواه در اطراف شناور باشد و در یک جنبه منفی مخصوصاً عجیب در پرواز فضایی، پس از انجام یک فعالیت خارج از وسیله نقلیه EVA که بیشتر به عنوان راهپیمایی فضایی شناخته می گردد، گاهی ناخن های دست فضانوردان می افتد.

اصطلاح فنی برای این حادثه آنیکولیز است و به نظر می رسد مشکل بیشتر به فشار اتمسفر مربوط می گردد تا گرانش. در فضا، فشار محیط بسیار کمی وجود دارد و این فشار برای بدن انسان خیلی خوب نیست. برای اینکه در حین انجام EVA، بدن انسان تا حد ممکن ایمن باشد، لباس فضایی فضانورد باید تحت فشار باشد. تا اینجا همه چیز به خوبی پیش می رود، اما وقتی به دست ها می رسد، یک مشکل بوجود می آید.

به گفته تیمی به سرپرستی یک اپیدمیولوژیست، آسیب های دست ها در میان فضانوردانی که برای فعالیت های خارج از وسیله نقلیه (EVA) تمرین می نمایند، رایج است. زمانی که دستکش ها تحت فشار قرار می گیرند، حرکت را محدود می نمایند و نقاط فشاری را در حین انجام کار ایجاد می نمایند که گاهی منجر به درد، خستگی عضلانی، ساییدگی و گاهی اوقات آسیب های شدیدتر مانند اونیکولیز می گردد. آسیب های دستکش، هم به صورت روایی و هم ثبت شده، در طول تمرین EVA گزارش شده است.

در یک EVA ممکن است که فضانورد یک روز طولانی را در لباس فضایی گذرانده باشد، طولانی ترین رکورد ثبت شده 8 ساعت و 56 دقیقه بوده است. این زمان، برای استفاده از دستکش هایی که می تواند باعث صدمات دست گردد و آن ها را تشدید کند، مدت زیادی است.

دست ها بسیار مهم هستند، به خصوص اگر بخواهید کارهای دستی را در خارج از ایستگاه فضایی انجام دهید که به روش دیگری قابل انجام نیستند. برای این مشکل فکرهای زیادی شده است.به نظر می رسد فهمیدن اینکه دقیقاً چه چیزی باعث این مشکل می گردد به طرز شگفت انگیزی سخت است.

در سال 2010، تیمی از محققین 232 آسیب دست گزارش شده به وسیله فضانوردان را مورد مطالعه قرار دادند و دریافتند که ارتباط معنی داری بین عرض و محیط مفاصل متاکارپوفالانژیال فضانوردان، یعنی جایی که کف دست و انگشتان به هم می رسند، وجود دارد. مطالعه آنها نشان داد که دستکش های لباس فضایی تحرک این بند انگشتان را محدود می نماید که در نتیجه فشار بیشتری بر انگشتان وارد می نماید و در نهایت باعث کاهش جریان خون، آسیب بافتی و انیکولیز می گردد.

دستکش های لباس فضایی در واقع نسبتاً پیچیده هستند. آنها از حداقل چهار لایه ساخته شده اند: لایه راحتی که در تماس مستقیم با پوست است. یک لایه تحت فشار که با فشار دادن دستکش باد و سفت می گردد، یک لایه مهار برای مقابله با سفتی لایه فشار برای اجازه به حرکت و یک لایه بیرونی Micrometeoroid Thermal Garment، پوست بیرونی لباس فضایی که فضانورد را در داخل و از فضا محافظت می نماید. این لایه بیرونی به تنهایی از چندین لایه تشکیل شده است.

برای کوشش و محدود کردن عوامل خطر مرتبط با اونیکولیز، تیمی به رهبری مهندس کریستوفر رید، قبلا در لاکهید مارتین و اکنون در بوئینگ، آسیب های ناشی از اونیکولیز را در فضانوردان مورد مطالعه قرار دادند. مطالعه آنها که در اوایل امسال منتشر شد، 31 آسیب انیکولیز را مورد آنالیز قرار داد که 27 مورد از آنها مربوط به طول تمرینات آموزشی و چهار مورد در طول EVAs که به وسیله 22 فضانورد گزارش شده بود، هستند.

  • گاف بزرگ ناسا در نزدیکی مریخ/ مدارگرد 125 میلیون دلاری نابود شد

  • دیده شدن چراغ هدایت در مریخ!/ عکس

آنها دریافتند که طراحی دستکش نقش بسیار مهمی ایفا نموده است. بین دو نوع دستکش در مطالعه آنها، یکی با 8.5 برابر خطر ریزش ناخن همراه بود، ضمناً بیشتر صدمات به انگشت میانی وارد شده است و میزان دستکش و طول انگشت وسط نیز نقش داشتند. از طرفی آسیب اونیکولیز در زنان بیشتر از مردان دیده می شد.

در مجموع، به نظر می رسد یافته ها نشان می دهد که تناسب ضعیف دستکش ممکن است در این اتفاق نقشی داشته باشد. اگرچه، حداقل برای فضانوردان ناسا، دستکش ها شخصاً برای هر فضانورد ساخته می گردد. اما ممکن است بالاخره راه حلی یافت گردد که فضانوردان بتوانند بدون دغدغه وقف شغل خود باشند.

منبع: sciencealert

58323

منبع: خبرآنلاین

به "اتفاق وحشتناکی که در فضا برای بدن انسان می افتد، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتفاق وحشتناکی که در فضا برای بدن انسان می افتد، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید