5جی چه فزونی هایی نسبت به 4جی خواهد داشت؟

به گزارش وبلاگ فرافایلی، شبکه 5G دیر یا زود به زندگی همه مردم وارد می گردد و قطعا دستاوردهای مهم و پیشرفت های زیادی نسبت به شبکه های قبلی به همراه خواهد داشت.

5جی چه فزونی هایی نسبت به 4جی خواهد داشت؟

زومیت نوشت: شبکه 5G از چند ماه پیش به صورت جدی وارد زندگی بعضی کاربران دنیای فناوری شده است. محصولاتی همچون گلکسی اس 10 نسخه 5G و وان پلاس 7 پرو 5G از اولین گجت های هوشمندی بودند که با ادعای ارائه اتصال به سریع ترین شبکه مخابراتی دنیا، به کاربران ارائه شدند. درکنار گجت های جدید، شبکه های 5G کوچک و بزرگ نیز در مناطق گوناگون دنیا به مرور از فاز آزمایشی خارج شده اند و به احتمال زیاد در آینده نزدیک شاهد گسترش بیشتر آن ها خواهیم بود.

آن دسته از کاربرانی که در مناطق با پوشش 5G قرار دارند، قطعا برای ثبت نام در سرویس های آن هیچ فرصتی را از دست نخواهند داد. شبکه جدید مزایای بسیار متنوعی دارد که از میان آن ها می توان به سرعت بسیار بیشتر از 4G، تأخیر پایین تر در اتصال و کاربردهای متنوع دیگر اشاره نمود. از قلم نیاندازید که 5G تنها با تمرکز بر افزایش سرعت ارائه نمی گردد، بلکه کاربردهای بسیار متنوع تری خواهد داشت که قطعا 4G را سریعا منسوخ می نماید.

بعضی از کاربردهای 5G اکنون ناشناخته مانده اند و شاید تصوری هم از آن ها نداشته باشیم. بعضی دیگر از آن ها که با تجهیزات کنونی و وضعیت فعلی دنیای فناوری قابل درک هستند، قطعا تجربه کاری شهروندان دنیای فناوری را متحول می نمایند. در ادامه این مطلب به آنالیز 1 0 قابلیت جدید فناوری 5G می پردازیم که با 4G امکان استفاده از آن ها وجود نداشت.

پخش ویدئو با کیفیت 8K

امروزه باتوجه به سرعت اتصالات 4G، حتی پخش ویدئو با کیفیت 4G نیز توسط کاربران محدودی انجام می گردد. با ظهور و توسعه 5G شاهد پیشرفت عظیمی در این حوزه خواهیم بود که امکان پخش ویدئو با کیفیت 8K را هم به کاربران و فعالان دنیای فناوری می دهد؛ پخشی که قطعا تأخیرهای کنونی را به خاطر از بین رفتن محدودیت سرعت، به همراه نخواهد داشت.

پخش ویدئوهای با کیفیت بالا را می توان یکی از مزایای روشن افزایش سرعت در شبکه های مخابراتی آینده دانست. به بیان ساده به خاطر اینکه داده ها با سرعت بیشتری منتقل می شوند، می توان داده های بیشتری را در زمان برابر جابه جا کرد. درنتیجه می توان محتوایی با کیفیت بسیار بیشتر (و حجم بالاتر) برای کاربران ارسال کرد.

تجهیزات کنونی کاربران از جمله تلفن های هوشمند، تبلت ها، تلویزیون ها و گیرنده های تصویری هنوز قابلیت های مورد احتیاج برای دریافت محتوای 8K و اتصال به شبکه 5G را به صورت کامل ندارند. البته توسعه تجهیزات با سرعت بالایی رخ می دهد و می توان پیش بینی کرد که در آینده نزدیک موج جدیدی از خرید برای در اختیار داشتن محصولات با قابلیت های 5G و 8K به راه بیفتد.

دانلود محتوا با حجم و سرعت بسیار بالا

با ظهور و گسترش 5G، همان طور که کیفیت محتوای قابل پخش افزایش می یابد، می توان داده هایی با حجم بسیار بالاتر را نیز در سرعتی بسیار بیشتر از 4G دانلود کرد. با افزایش سرعت، دانلود فایل های حجیم منطقی تر می گردد. به بیان ساده تر اگر امروز فایلی با حجم 10 گیگابایت برای دانلود با اتصال 4G داشته باشید، شاید به دنبال راه هایی دیگر برای جابه جایی آن بگردید؛ اما با 5G دیگر دانلودهایی با چنین حجم، منطقی خواهند بود.

افزایش حجم قابل دانلود، امکان افزایش حجم داده ها را نیز به توسعه دهنده ها می دهد. درنتیجه احتمالا شاهد بازی ها و اپلیکیشن هایی با گرافیک بهتر و قابلیت های بیشتر نیز خواهیم بود. شاید تنها محدودیت کاربران در آن موقع، حافظه محدود گجت های هوشمند باشد. شاید هم مفهومی به نام ذخیره سازی فایل به صورت محلی و در داخل گوشی یا تبلت، منسوخ گردد.

بازی های آنلاین با کیفیتی نزدیک به کنسول های حرفه ای

بازی های آنلاین با اینترنتداده و موبایل، امروزه فعالیتی منطقی نیستند. نه تنها سرعت، بلکه تأخیر نیز چالش های مهمی بر سر راه بازی های آنلاین ایجاد می نماید. تأخیر، زمان مورد احتیاج از سمت شبکه برای پاسخگویی به درخواست های کاربران است. طبق تعریف، بالا بودن این فاکتور، تجربه با کیفیت بازی آنلاین را مختل می نماید. با گسترش شبکه 5G و افزایش سرعت، قطعا این مانع از سر راه گیمرها برداشته خواهد شد.

با بهبود سرعت اتصال، امکان افزایش کیفیت و جزئیات بازی های آنلاین نیز ایجاد می گردد. احتمالا کیفیت بازی ها به کنسول های حرفه ای نزدیک گردد و تجربه ای هرچه واقعی تر برای کاربران به همراه بیاورد. چنین قابلیت هایی حتی احتمال استریم کامل بازی ها را نیز به همراه خواهند داشت. به بیان دیگر شاید زمانی همه فرایندهای حجیم پردازش بازی ها در فضای ابری صورت گرفته و محتوای نهایی به گجت های هوشمند کاربران استریم گردد. گوگل در پروژه استادیا چنین کاربردی را در نظر دارد.

استریم بازی های VR

همان طور که گفته شد، 5G امکان پردازش بازی ها در فضای ابری را ارائه می نماید. درنتیجه دیگر هیچ محدودیتی برای استریم بازی ها وجود نخواهد داشت. با برداشته شدن محدودیت ها نیز می توان انتظار توسعه بازی های واقعیت مجازی را منطقی دانست. بازی های آینده کیفیت هایی بسیار بیشتر از نمونه های کنونی همچون هدست واقعیت مجازی Google و PlayStation VR خواهند داشت. به علاوه بازی های مذکور را می توان تنها با یک گوشی هوشمند و عینک واقعیت مجازی ساده و بدون احتیاج به قدرت پردازشی بالا بازی کرد.

پخش زنده رویدادها به صورت VR

پخش زنده رویدادهای ورزشی و کنسرت به صورت واقعیت مجازی، مفهوم جدیدی نیست. البته هنوز نمونه های زیادی از چنین فناوری های نمی بینیم و دلیل آن نیز همان محدودیت اتصال های کنونی اینترنت است. با گسترش 5G می توان انتظار داشت که هر کاربری تنها با یک اتصال اینترنت و عینک مخصوص واقعیت مجازی، حداکثر تجربه واقعی را از رویدادهای زنده داشته باشد.

پخش زنده رویدادها به صورت واقعیت مجازی و با بهره گیری از 5G ظرفیت زنده تر کردن رویدادها به شیوه ای جدید را دارد. به عنوان یکی از نتایج چنین دستاوردهایی می توان به کاهش تمایل برای حضور فیزیکی در کنسرت ها و استادیوم ها اشاره نمود. حتی شاید مفهوم بلیط فروشی برای حضور زنده به مرور منسوخ گردد.

پخش زنده رویدادهای بیشتر

پخش زنده رویدادها به یاری 5G تنها محدود به گوشی های هوشمند نمی گردد. در آینده 5G به طور کلی شاهد پخش زنده های بیشتری از رویدادهای مهم خواهیم بود. فناوری های پخش کنونی، شرکت ها را به خاطر سرعت پخش پایین، محدود می نمایند. به علاوه تجهیزات مورد احتیاج امروزی برای پخش زنده هم بسیار پیچیده هستند و شاید با گسترش 5G بتوان با تجهیزاتی ساده تر، پخش زنده بهتری را تجربه کرد.

افزایش سرعت به لطف 5G، شرکت های متعدد را به پخش زنده رویدادها تشویق می نماید. شاید پخش زنده کنسرت ها بیش از همه رویدادها برای کاربران جذابیت داشته باشد. درکنار پیشرفت های مذکور، احتمالا شرکت های سنتی تمایل بیشتری به فعالیت جدی در این حوزه پیدا نمایند و درنهایت زمینه ای جدید برای رقابت با شرکت هایی همچون نتفلیکس فراهم گردد.

تماس های هولوگرافیک

تماس های ویدئویی در حال حاضر کاربران و هواداران زیادی دارند. با سرعت کنونی اتصالات 4G هم می توان تماس هایی با کیفیت بالا را تجربه کرد. نسل بعدی تماس ها در این حوزه به صورت تماس هولوگرافیک خواهد بود که شرکت هایی همچون وودافون تاکنون نمونه های موفقی از آن را آزمایش نموده اند.

همه گیر شدن فناوری هولوگرافیک و تماس های در سطح آن، علاوه بر 5G به تجهیزات دیگری هم احتیاجمند خواهد بود. به عنوان مثال پروژکتورهای مخصوص باید در تجهیزات هوشمند نصب شوند تا بتوان محتوای هولوگرافیک را پخش کرد. به هرحال شاید بتوان آینده ای را تصور کرد که در تماس های تصویری، خودتان را به صورت مجازی در مکان مخاطب قرار دهید. آینده مذکور، تصور هرچه هوشمندتر بودن را در انسان ها ایجاد می نماید و شاید منجر به نزدیک تر شدن آن ها به یکدیگر هم بگردد.

پیشرفت در واقعیت افزوده

در سال های گذشته، انواع دستاوردها و فناوری های حاصل از واقعیت افزوده را مشاهده نموده ایم، اما هنوز در مراحل ابتدایی آن قرار داریم. شاید 5G بتواند توسعه این فناوری را نیز بهبود دهد. باسرعت بالا و تأخیر پایینی که توسط 5G ارائه می گردد، واقعیت افزوده در حوزه های بسیار بیشتری نسبت به وضعیت کنونی 4G ارائه خواهد شد.

در آینده تحت سلطه 5G شاید تبلیغات بیلبوردی شخصی سازی شده، آنچنان دور از انتظار نباشند. تبلیغاتی که به جای نمایش روی تجهیزات شهری، روی عینک هوشمند یا حتی شیشه جلوی خودروی شما پخش شوند. در صنعت خودرو، حتی می توان انتظار نمایش مسیرهای پیشنهادی به صورت واقعیت افزوده روی جاده داشت. به هرحال همه این موارد در حد حدس و گمان هستند، اما می توان در آینده نزدیک انتظار کاربردهایی فراتر از بازی از واقعیت افزوده داشت.

افزایش خودروهای خودران

5G می تواند به عنوان عنصری حیاتی در عمومی شدن خودروهای خودران عمل کند. چنین خودروهایی برای کاربرد بهینه باید توانایی ارسال و دریافت داده با خودروهای دیگر، جاده های هوشمند و عناصر دیگر را داشته باشند. درنتیجه به اتصالی سریع، تأخیر پایین در پاسخگویی، پهنای باند عظیم و پایداری بالای شبکه احتیاج خواهد بود. قابلیت هایی که همگی توسط 5G ارائه می شوند.

کارشناسان صنعت خودرو اعتقاد دارند برای پیاده سازی هرچه بهتر خودروهای خودران، باید عملکرد شبکه در حد روشن و خاموش کردن چراغ سریع باشد. درواقع حساسیت خودرو به قدری بالا است که هر رخداد باید با پاسخگویی سریع خودرو همراه گردد. به همین دلیل سیگنال های سریع متصل به شبکه 5G احتیاج الزامی خودروهای خودران خواهند بود.

خانه ها و شهرهای هوشمندتر

یکی از حوزه هایی که قطعا از مزایای اینترنت 5G بهره خواهد برد، اینترنت اشیاء است. اگرچه اکنون نمونه هایی اولیه از این فناوری مانند ترموستات های هوشمند خانگی، چراغ های هوشمند و و موارد مشابه را در زندگی روزمره خود می بینیم، هنوز ظرفیت های متعددی از آن ناشناس هستند. 5G می تواند با ارائه امکانات گسترده به خانه ها و شهرها، همه کاربران دنیای هوشمند آینده را به فناوری های انقلابی متصل کند.

خانه های هوشمند تنها دستاوردهای 5G نیستند. با افزایش نفوذ فناوری احتمالا شاهد شهرهای هوشمند بیشتر نیز خواهیم بود. چنین شهرهایی احتمالا قابلیت های بسیار هوشمندانه تر در نظارت زنده بر آلودگی، ترافیک خودرو و پیاده، مصرف انرژی و بسیاری موارد دیگر خواهند داشت.

درنتیجه استفاده از فناوری های هوشمندتر، می توان کاهش استفاده از منابع و هزینه ها را انتظار داشت. به عنوان مثال، چراغ های خیابان ها با تشخیص ترافیک خاموش و روشن شوند. به هرحال کاهش هزینه ها در این بخش درنهایت به اکوسیستم سالم تر نیز منجر خواهد شد.

فناوری 5G در مراحل جدی توسعه واقع شده است و می توان در آینده ای نه چندان دور انتظار پیشرفت های مهمی در آن حوزه داشت. شرکت های گوناگون در حال رقابت برای پیروزی در پروژه های توسعه ای هستند و حتی دولت ها هم به ظرفیت های 5G پی برده اند. به هرحال باید مانند دیگر روندهای دنیای فناوری، منتظر نهایی شدن دستاوردهای شبکه جدید باشیم تا تأثیرات آن را روی زندگی روزمره خود حس کنیم.

2121

منبع: خبرآنلاین

به "5جی چه فزونی هایی نسبت به 4جی خواهد داشت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5جی چه فزونی هایی نسبت به 4جی خواهد داشت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید