کرم های عجیب ژاپنی که از دستور انسان پیروی می نمایند ، عکس

به گزارش وبلاگ فرافایلی، ایسنا نوشت: دانشمندان ژاپنی روشی را ابداع نموده اند که اساسا به آنها اجازه می دهد حرکات کرم ها را از راه دور کنترل نمایند.

کرم های عجیب ژاپنی که از دستور انسان پیروی می نمایند ، عکس

دانشمندان در ژاپن با کاشت پروتئین های حساس به نور در کرم ها توانسته اند آنها را با تاباندن نور سبز حرکت دهند و در زیر نور فرابنفش متوقف نمایند.

موجودات زنده می توانند به محرک های مختلف مانند نور یا مواد شیمیایی در محیط خود پاسخ دهند که به آنها یاری می نماید از طریق این توانایی برای خود غذا پیدا نمایند و از خطرات دوری نمایند.

این در حالی است که هک کردن این سیستم حسی می تواند به دانشمندان امکان ایجاد سایبورگ های کنترل از راه دور را بدهد. برای مثال، سوسک ها را می توان با تحریک الکتریکی شاخک هایشان راهنمایی کرد تا به طور غریزی از یک مانع دور شوند.

واژه سایبورگ(Cyborg) کوتاه شده ترکیب واژه های سایبرنتیک(Cybernetic) و ارگانیسم(Organism) است که یک موجود با هر دو اجزای ارگانیک و مکانیکی را تعریف می نماید. این واژه در سال 1960 زمانی که مانفرد کلاینز و ناتان اس کِلِین آن را در یک مقاله در خصوص مزایای استفاده از سیستم های خودتنظیم انسان و ماشین در فضای بیرونی استفاده کردند، ابداع شد. در واقع شروع خلقت سایبورگ زمانی شروع شد که تعامل انسان و رایانه(HCI) پدید آمد.

دانشمندان دانشگاه متروپولیتن اوزاکا برای این مطالعه نو از پروتئین هایی به نام اپسین(opsin) به عنوان محرک استفاده کردند. این پروتئین ها به طول موج های مختلف نور حساس هستند و در حوزه ای موسوم به اپتوژنتیک با ارسال سیگنال هایی واکنش می دهند که می توانند مدارهای عصبی دیگر را که به آنها متصل هستند، راه اندازی نمایند.

پژوهش های قبلی روی اپسین ها نشان داده است که می توان از آنها برای بازگرداندن بینایی به موش های کور یا تعدیل درد در واکنش به نور استفاده کرد.

در این مورد، پژوهشگران از آنها برای کنترل مستقیم حرکات یک کرم کوچک به نام C. elegans که معمولا در مطالعات آزمایشگاهی استفاده می گردد، استفاده کردند. دو اپسین در این کرم ها کاشته شد. یکی که از پشه ها گرفته شده بود، در سلول های حسی کرم ها قرار داده شد تا باعث گردد این موجودات از محرک که در اینجا نور است، دور شوند. اپسین دوم نیز که از مکنده ماهی ها گرفته شده بود، به نور فرابنفش حساس است و در نورون های حرکتی کرم ها کاشته شد.

در نهایت، این بدان معنی بود که کرم ها وقتی در معرض نور سبز قرار می گرفتند، شروع به حرکت می کردند و در زیر اشعه فرابنفش کاملاً متوقف می شدند. گروه پژوهشی این تکنیک را آزمایش کرد و متوجه شد که می تواند بارها و بارها کار کند. این موضوع نشان می دهد پروتئین ها با قرار گرفتن در معرض تابش مکرر از بین نمی روند. بعلاوه نشان می دهد که این تکنیک می تواند برای ایجاد سیستم های سیگنال دهی اپتوژنتیکی استفاده گردد که عملکردهای مختلفی را تحت رنگ های مختلف نور انجام دهند.

5858

منبع: خبرآنلاین

به "کرم های عجیب ژاپنی که از دستور انسان پیروی می نمایند ، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرم های عجیب ژاپنی که از دستور انسان پیروی می نمایند ، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید