کاهش غلطت آلاینده ها در تهران از فردا

به گزارش وبلاگ فرافایلی، شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران با بیان اینکه کیفیت هوا در صبح امروز، آدینه، در بیشتر منطقه ها پرتردد در محدوده ناسالم برای گروه های حساس قرار خواهد گرفت، اظهار داشت که تداوم ناپایداری جوی و بارش تا ساعات پایانی فردا، شنبه، سبب کاهش غلظت آلاینده ها خواهد شد و کیفیت هوا در بیشتر منطقه ها در شرایط قابل قبول قرار خواهد گرفت.

کاهش غلطت آلاینده ها در تهران از فردا

به گزارش ایسنا، بنا بر پیش بینی های اجرا شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران برای امروز، آدینه (دوم دی ماه)، با توجه به عدم وزش باد مؤثر و انباشت آلاینده ها طی ساعات گذشته کیفیت هوا در صبح امروز در بیشتر منطقه ها پرتردد در محدوده ناسالم برای گروه های حساس قرار خواهد گرفت.

به این ترتیب حاکمیت جو نسبتاً آرام در طول روز پراکندگی آلاینده ها را محدود خواهد نمود.

با توجه به عدم وزش باد مؤثر و افزایش ترافیک شامگاهی تا اواخر وقت آدینه افزایش غلظت آلاینده ها و برقراری شرایط ناسالم برای گروه های حساس در بیشتر منطقه ها پرتردد پیش بینی می گردد.

اما برای فردا، شنبه (سوم دی ماه)، با شکل گیری ناپایداری جوی تا حدودی از مقدار غلظت آلاینده ها کاسته خواهد شد؛ هرچند افزایش ترافیک در صبح نخستین روز هفته و عدم وزش باد مؤثر افزایش غلظت آلاینده ها و برقراری شرایط ناسالم برای گروه های حساس در بعضی منطقه ها پرتردد دور از انتظار نخواهد بود.

شرایط ناپایداری جوی و بارش در طول روز پراکندگی آلاینده ها را تسهیل خواهد نمود. تداوم ناپایداری جوی و بارش تا ساعات پایانی شنبه سبب کاهش غلظت آلاینده ها خواهد شد و کیفیت هوا در بیشتر منطقه ها در شرایط قابل قبول قرار خواهد گرفت.

کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم بندی می گردد که بر اساس آن از عدد صفر تا 50 در محدوده هوای پاک تعریف می گردد، از 51 تا 100 هوا در محدوده قابل قبول، سالم یا میانه بوده و از محدوده 101 تا 150 هوا ناسالم برای گروه های حساس است.

در بازه 151 تا 200 نیز هوا در محدوده ناسالم برای همه گروه ها و از محدوده 201 تا 300 نیز هوا در محدوده بسیار ناسالم قرار می گیرد. بر اساس این دسته بندی در محدوده 301 تا 500 شرایط کیفی هوا خطرناک است.

آنگونه که شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اعلام نموده است آلاینده شاخص هوای مرکز طی 24 ساعت گذشته ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون با میانگین 93 بود و کیفیت هوای مرکز در شرایط قابل قبول قرار داشت.

هم اکنون شاخص آلاینده ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون روی عدد 109 یعنی شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار گرفته است.

براین اساس، دستورالعمل احتیاطی صادره از سوی شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، مبتلایان به بیماری قلبی یا ریوی، سالمندان و بچه ها جزو گروه های حساس محسوب می شوند و باید فعالیت های طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند.

فعالیت طولانی عبارت است از هرگونه فعالیت خارج از منزل که افراد به طور متناوب طی مدت چندین ساعت انجام می دهند و سبب می گردد نفس کشیدن تاحدی سخت تر از حالت طبیعی صورت بگیرد. کار کردن در باغچه، فعالیت شدید خارج از منزل مانند دویدن و ... از جمله این کارهاست.

منبع: فرارو

به "کاهش غلطت آلاینده ها در تهران از فردا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش غلطت آلاینده ها در تهران از فردا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید