موزه نو ترکیه شما را به شهر افسانه ای تروآ می برد

به گزارش وبلاگ فرافایلی، موزه تروآ در ترکیه، پس از پنج سال ساخت و ساز، در ماه اکتبر 2018 درهای خود را به روی مردم باز کرد و بازدیدکنندگان می توانند در زمان سفر کرده و درک بهتری از این شهر باستانی پیدا کنند.

موزه نو ترکیه شما را به شهر افسانه ای تروآ می برد

با افتتاح یک موزه فوق مدرن در محوطه باستان شناسی تروآ در ترکیه، علاقه مندان و گردشگران در سفر به ترکیه می توانند به راحتی به تاریخ 4 هزار ساله آن دسترسی داشته باشند. در این موزه، 2000 اثر تاریخی به نمایش درمی آید که در آن میان، 24 قطعه ظریف جواهرات طلا وجود دارد که قدمت شان به 2400 قبل از میلاد برمی گردد. این قطعات طلا در گذشته در موزه پن (Penn Museum) آمریکا نگهداری می شدند.

یکی از معماران شرکت یالین میمارلیک (مستقر در استانبول) که برنده رقابت ملی برای طراحی موزه تروآ (Troy Museum) شد، گفته است:

بازدیدکنندگان با عبور از یک رمپ طولانی و مسطح وارد موزه می شوند. در واقع این رمپ، آن ها را برای سفر به زمان آماده می کند.

این پروژه 10 میلیون دلاری پس از یک دوره ساخت وساز پنج ساله، در ماه اکتبر به روی عموم مردم باز شد. این موزه مکعبی شکل به رنگ آهن زنگ زده است و از آنجا که در وسط یک منظره روستایی قرار گرفته است، جلوه بصری فوق العاده ای را پیشکش هر بیننده ای می کند. در واقع موزه تروآ در شمال غرب ترکیه در روستای کوچک Tevfikiye ساخته شده است، جالب است بدانید بقایای تروآ در سال 1870 در این محل کشف شد.

کاوش های باستان شناسی نشان می دهد که سکونتگاه تاریخی این شهر باستانی شامل 9 دوره بوده و اولین دوره آن مربوط به دیوار دفاعی شهر است که قدمت آن به 3000 قبل از میلاد می رسد. دنیز اونسال به عنوان یک انسان شناس فرهنگی می گوید:

تروآ هیچ شباهتی به موزه افسوس ندارد که تعداد زیاد بقایای به جا مانده از این شهر به بازدیدکنندگان کمک می کند این محوطه باستانی را تجسم کنند. در موزه تروآ، بدون راهنما به سختی می توان از لایه های متعدد آن سردرآورد.

دنیز مدرس داشنگاه ویکتوریا است و در طراحی نمایشگاه دائمی این موزه همکاری داشته است. در این نمایشگاه بازدیدکنندگان می توانند از طریق مشاهده نمایش های تعاملی و داستان های اشیای موجود، ارتباط بیشتری با این شهر باستانی برقرار کنند. دنیز ادامه می دهد:

سعی کردیم این موزه برای بازدیدکنندگان، حالت تجربی بیشتری داشته باشد. خیلی مهم است که آن ها فقط نظاره گر اشیای موزه نباشند و بتوانند با آن تعامل برقرار کنند. با ایجاد لایه های مختلف تلاش کردیم حس کنجکاوی مردم را تحریک کنیم تا در هر بار بازدید از این موزه، چیزهای جدیدی کشف کنند.

آثار تاریخی که در این نمایشگاه 3000 مترمربعی به نمایش درمی آیند، شامل آثار متنوعی هستند که از یک مُهر کوچک برنزی گرفته (که رابطه بین ساکنان تروآ و هیتیت های عصر برنز در شمال آناتولی مرکزی را نشان می دهد) تا یک تابوت سنگی بسیار بزرگ یونان باستان (که قبل از تکمیل شدن موزه، با کمک جرثقیل به داخل ساختمان موزه آورده شد) را می توان در موزه تروآ مشاهده کرد.

اشیای موزه همچنین شامل آثار تاریخی محوطه های باستان شناسی مجاور نظیر Alexandria Troas و Apollon Smintheion است و بخشی هم به نام میراث گمشده به اشیایی اختصاص دارد که از کشورهای دیگر به ترکیه آورده شده بودند و هنوز به آن کشورها برگردانده نشده است.

تراس روباز بالای موزه، نمایی فوق العاده از این محوطه باستان شناسی و حد و مرز آن را پیشکش بازدیدکنندگان می کند. دنیز می گوید:

موزه تروآ مثل یک کتاب راهنمای سه بعدی است که به بازدیدکنندگان کمک می کند این محوطه باستانی را بهتر درک کنند. به عبارتی وقتی به موزه سر می زنند و بعد به محوطه تروآ می فرایند، زیر درخت انجیر می ایستند و نسیم دریای اژه به صورت شان می خورد، می توانند به معنای واقعی کلمه این شهر باستانی را درک کنند.

منبع: کجارو / lonelyplanet

به "موزه نو ترکیه شما را به شهر افسانه ای تروآ می برد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موزه نو ترکیه شما را به شهر افسانه ای تروآ می برد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید