مردم کالای اساسی را گران می خرند

به گزارش وبلاگ فرافایلی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: از آنجایی که دولت ارز دولتی را به شیوه نادرستی توزیع می کند، مردم همچنان کالاهای اساسی مورد نیاز خود را گران می خرند.

مردم کالای اساسی را گران می خرند

به گزارش گروه رسانه های وبلاگ فرافایلی، حسینعلی حاجی دلیگانی در مصاحبه با مهر، با انتقاد از عملکرد دولت در نحوه توزیع ارز 4200 تومانی برای تأمین کالاهای اساسی، گفت: دولت آنطور که باید و شاید 14 میلیارد دلار ارز دولتی را تخصیص نداده و این نحوه توزیع دولت به گونه ای بوده که تأثیری در زندگی مردم نداشته است و آنان همچنان کالاهای اساسی مورد نیاز خود را گران خریداری می کنند.

وی با بیان اینکه دولت ارز دولتی را به شیوه نادرستی توزیع می کند،اضافه کرد: مجلس در بودجه سال 98 اختیار توزیع 14 میلیارد دلار ارز دولتی را به دولت داد اما دولت این قانون را به خوبی اجرایی نکرد و دیگر نمی تواند ادعا کند که اختیار و منابع لازم را نداشته است.

کننده مردم شاهین شهر در مجلس شرح داد: همچنین قرار بود که دولت هر سه ماه یک بار گزارشی درباره نحوه توزیع 14 میلیارد دلار ارز دولتی به مجلس ارائه کند اما متأسفانه هنوز این مسئله هم تحقق نیافته است.

حاجی دلیگانی بیان نمود: در بودجه آمده است که 14 میلیارد دلار ارز دولتی باید فقط صرف تأمین کالاهای اساسی شود، اما متأسفانه این بودجه بیشتر به واردات و به ویژه واردات کالاهای غیرضروری اختصاص یافته است.

وی با بیان اینکه همچنین میزان اختصاص ارز دولتی به کالاهایی که وارد کشور می شوند تعیین نیست، گفت: علاوه بر اینکه نظارت درستی بر واردات این کالاها نمی شود، بر توزیع درست این کالاها هم نظارت دقیقی نمی شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به اینکه بسیاری از افراد ارز دولتی را با رانت در اختیار گرفته اند و کالاهای غیرضروری وارد می کنند، گفت: بعضاً ارز دولتی برای واردات کالاهای غیرضروری چون سنگ پا اختصاص یافته و بنده اخیراً از وزیر صنعت، معدن و تجارت در این باره سؤال کردم که چرا 13 تن سنگ پا به کشور وارد شده است؟ که در پاسخ به بنده گفت 8 تن سنگ پا به کشور وارد شده است که به اعتقاد بنده حتی وارد کردن یک سنگ پا در این شرایط اقتصادی هم ضرورتی نداشت.

حاجی دلیگانی بیان کرد: سؤال ما این است که چرا با وجود آنکه مردم در تأمین بسیاری از کالاهای اساسی خود در مضیقه هستند، کالاهای غیرضروری چون سنگ پا با ارز دولتی وارد کشور می شود که قطعاً پشت این قضیه عده ای سودجو و رانت خوار وجود دارند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "مردم کالای اساسی را گران می خرند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مردم کالای اساسی را گران می خرند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید