محاسبه آسیب زلزله به ساختمان ها با فناوری جدید لیزری

پژوهشگران آزمایشگاه ملی برکلی حسگرهای لیزری جدیدی توسعه داده اند که می تواند میزان آسیب به ساختمان ها پس از وقوع زلزله را محسابه و برآورد کند.

محاسبه آسیب زلزله به ساختمان ها با فناوری جدید لیزری

به گزارش خبرنگاران و به نقل از گیزمگ، شما از زندگی در یک ساختمان چند طبقه که به تازگی یک زمین لرزه را پشت سر گذاشته است، چقدر احساس امنیت می کنید؟ یک سیستم حسگر لیزری جدید می تواند ترس های احتمالی شما را از بین ببرد، چرا که به صورت اپتیکی میزان تغییر ساختمان و چگونگی آن را پس از زلزله اندازه گیری می نماید.

بعضی از ساختمان ها در حال حاضر برای انجام چنین کاری دارای شتاب سنج در طبقات خود هستند که برای معین میزان جابجایی هر طبقه استفاده می گردد. با این حال، به گفته محققان آزمایشگاه ملی لارنس برکلی در کالیفرنیا، چنین سیستمی می تواند پرهزینه باشد. ضمن این که استخراج و پردازش داده های آنها می تواند یک فرآیند پیچیده و وقت گیر باشد.

محققان آزمایشگاه برکلی با در نظر داشتن این موضوعات با همکاری محققان آزمایشگاه ملی لارنس لیورمور و دانشگاه نوادا-رینو یک سیستم جدید موسوم به حسگر موقعیت دیودهای مستقل(DDPS) ایجاد کردند.

این سیستم که ساخت آن چهار سال طول کشید، از یک لیزر نصب شده در یک طبقه تشکیل شده است که یک پرتو را به آرایه مستطیلی از فتودیودهای حساس به نور در طبقه زیرین می تاباند. زمانی که زلزله اتفاق می افتد، پرتوی لیزر دوباره تابانده گردد و اختلاف آن با سوابق مقایسه می گردد تا میزان جابجایی و آسیب به ساختمان معین گردد.

مقامات محلی بلافاصله پس از وقوع زلزله می توانند این اطلاعات را به صورت بی سیم دریافت نمایند تا معین گردد احتمال ریزش کدام ساختمان ها بیشتر است و ساختمان هایی را که تحمل خوبی داشته اند و قابل سکونت هستند به ساکنان آنها اعلام نمایند تا ساکنان با خیال راحت به محل زندگی خود برگردند.

سیستم DDPS قبلاً به صورت آزمایشگاهی آزمایش شده است و اکنون برای اولین بار در یک ساختمان واقعی چند طبقه در محوطه آزمایشگاه برکلی نصب شده است. از آنجا که محوطه این دانشگاه در مجاورت گسل بسیار فعال هایوارد قرار گرفته است، سیستم به خوبی مورد امتحان قرار خواهد گرفت.

دیوید مک کالن سرپرست این پروژه گفت: تاکنون هیچ راهی برای محاسبه دقیق و مستقیم حرکت و رانش ساختمان ها که یک پارامتر کلیدی برای ارزیابی خسارت زمین لرزه در یک ساختمان است، وجود نداشت. ما مفتخریم که این فناوری حسگر لیزری برای آزمایشات میدانی آماده شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "محاسبه آسیب زلزله به ساختمان ها با فناوری جدید لیزری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محاسبه آسیب زلزله به ساختمان ها با فناوری جدید لیزری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید