ظریف: شرط ما برای دیدار سران 1

به گزارش وبلاگ فرافایلی، وزیر امور خارجه کشورمان بیان کرد: در جریان سفر به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل با چند نفر از اعضای کنگره آمریکا به صورت تلفنی صحبت نموده است.

ظریف: شرط ما برای دیدار سران 1

به گزارش وبلاگ فرافایلی، محمدجواد ظریف در سرانجام سفر به نیویورک در جمع وبلاگ فرافایلی در پاسخ سوالی مبنی بر اینکه آیا در این سفر نیز با اعضای کنگره آمریکا دیدار و یا رایزنی داشته است، اظهار کرد: من در سفرهای مختلف با گروه های مختلف آمریکایی دیدار و رایزنی دارم البته این بار سفرم را بسیار کوتاه کردم. البته همان طور که می دانید اکنون فضای آمریکا فضای استیضاح است و همه در این فضا هستند. با چند نفر تلفنی صحبت کردم. آنها به من تلفن زدند و چون حضور من در نیویورک کوتاه بود، این امکان نبود که وقتش را هماهنگ کنیم که آنها برای دیدار حضوری به نیویورک بیایند.

این دیپلمات عالی رتبه کشورمان در پاسخ به این سوال که درخواست ایران از اعضای کنگره آمریکا چیست، گفت: ما خواسته ای از اعضای کنگره آمریکا نداریم. در امور داخلی آمریکا هم دخالتی نمی کنیم و دیدارهایی که تا الان داشته ایم، به درخواست طرف مقابل بوده است. ما از این دیدارها برای ارائه یک تصویر واقعی از ایران استفاده می کنیم نه برای درخواست.

ظریف در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با سرنوشت اینستکس توضیح داد: این موضوع بستگی به اروپایی ها دارد. سرنوشت اینستکس واقعا بسته به این است که اروپایی ها به این نتیجه برسند که نمی توانند از آمریکایی ها برای هر کاری اجازه بگیرند.

ظریف همچنین در خصوص بعضی اخبار در ارتباط با مباحث مطرح شده پیرامون دیدار روحانی و ترامپ در نیویورک و مسائل مربوط به آن گفت: ما شرطمان این بود که برای دیدار نه بین آقایان روحانی و ترامپ بلکه سران 1+5 با آقای روحانی، باید با برطرف تحریم ها این دیدار انجام شود. آقای ترامپ هم نه اینکه گفته باشند بعد از دیدار این انحام شود ، بلکه مایل بود بیشتر دیدار انجام شود و می گفتند این امکان هم هست که بعد از دیدار تحریم ها برطرف شود.

ظریف همچنین در خصوص آخرین وضعیت مجید روانچی سفیر ایران در سازمان ملل متحد که به علت بیماری در بیمارستان بستری است، گفت: انشاءالله آقای روانچی به زودی بهبود پیدا می نماید و به منزلشان باز می شود. ایشان در ماه اول سفارت در نیویورک تشخیص داده شد که یک مشکل سرطانی دارند الحمدالله با تشخیص صحیح و انجام عمل جراحی سریع خطر برطرف شده است ولی مقداری ناراحتی و فشار بعد از عمل و شیمی درمانی برای ایشان پیش آمد.

وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد: علی رغم اینکه بیمارستانی که ایشان بستری بودند با محل اقامت من شاید فاصله چندصد متری داشت، اجازه ندادند که به عیادت ایشان بروم. امروز به ناچار از وسایل الکترونیکی استفاده کردیم و با ایشان صحبت کردم. به نظر می رسد که الحمدالله حال ایشان بهتر شده و انشاءالله در روزهای آینده می تواند برشود و انشاءالله ما مجدداً ایشان را بر روی صفحه تلویزیون ببینیم.

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه صحبت های خود با وبلاگ فرافایلی در پاسخ به سوالی در خصوص علت اصرار اروپایی ها به انجام دیداری بین مقامات ایران و آمریکا در حاشیه برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل متحد اظهار کرد: اروپایی ها نتوانستند به تعهدات خود در برجام و همچنین به تعهداتی که بعد از خروج آمریکا از برجام ارائه کردند، عمل نمایند، آنها فکر می نمایند راهکار مشکلاتشان این است که ما با ترامپ مذاکره کنیم.

وزیر خارجه کشورمان به همین دلیل تاکید نمود: این مشکل ما نیست آنها در اجرای تعهداتشان ایراد دارند، مشکل دارند و یا اراده و توان کافی ندارند که این تعهدات را اجرا نمایند آنها باید برای حل این مشکل شان راهکاری پیدا نمایند. ما آمادگی نداریم اقتصاد مردم و آینده مردم مان را در گرو یک دیدار نمایشی با رئیس جمهوری قرار بدهیم که تاکنون به تعهدات خود پایبند نبوده است و از تعهدات خود خارج شده است.

ظریف گفت: ما همیشه اعلام نموده ایم اگر آمریکایی ها می خواهند این توفیق را داشته باشند که با جمهوری اسلامی ایران طرف صحبت شوند باید به تعهدات خود بازگردند و تحریم ها را متوقف نمایند.

وزیر امور خارجه کشورمان، همچنین در پاسخ به این سوال که گفته شده بعضی از کشورها از جمله پاکستان از طرف عربستان پیام هایی را برای ایران آورده اند و آیا طرف ایرانی نیز به وسیله این واسطه ها پیامی را به عربستان فرستاده است؟ توضیح داد: ما همه پیام هایمان علنی است و آن این است که ما به همه همسایگان مان گفته ایم و باز هم می گوییم که امنیت را نمی توانند به وسیله خرید سلاح های آمریکایی، باز کردن پای آمریکایی ها به منطقه و درگیری در جنگ های بی سرانجام با همسایگان به دست آورند، امنیت به وسیله اعتماد به مردم خودشان و انجام مصاحبه و همکاری با همسایگان حاصل می شود.

ظریف با اشاره به طرح ابتکار صلح هرمز که رئیس جمهور در جریان برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل متحد آن را عنوان کرد، اضافه کرد: پیشنهاد مجدد آقای روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل در این ارتباط به این دلیل بود که ما یک بار دیگر در بالاترین سطح پیشنهاد مصاحبهی منطقه ای برای صلح را مطرح کنیم.

این دیپلمات عالی رتبه کشورمان گفت: کسانی که پیام آوردند، کوشششان در این راستا بود که از گسترش و تشدید تنش در منطقه جلوگیری نمایند و این کوشش ها، کوشش های بسیار پسندیده است.

ظریف تاکید نمود: ما معتقدیم راه جلوگیری از تشدید تنش در منطقه در شرایط کنونی کاملاً تعیین است و آن این است که جنگ یمن را سرانجام دهید، جنگ یمن را سرانجام دهید یعنی به کشتار مردم بی گناه یمن که اکنون تعداد زیادی از آنها گرسنه هستند و با وبا دست به گریبان هستند و آواره شده اند سرانجام دهید، با انجام این کار تشنج در منطقه را سرانجام می دهید و همینطور به کاسته شدن بیشتر از حیثیت عربستان سعودی نیز سرانجام داده می شود و این بهترین راهکار است.

ظریف گفت : ما فکر می کنیم عربستان سعودی هرچه زودتر این واقعیت را بپذیرد، سریعتر به وضعیت بسیار خطرناک در منطقه سرانجام داده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ظریف: شرط ما برای دیدار سران 1" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف: شرط ما برای دیدار سران 1"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید