شرکت گاز تهران: گاز 1600 مشترک بدمصرف تهرانی قطع شد، خانه هایی که استخر دارند، باید استخرشان خالی گردد وگرنه گاز واحدشان را قطع می کنیم

به گزارش وبلاگ فرافایلی، هدایی پور، مدیر عامل شرکت گاز استان تهران در مصاحبه با رادیو تهران گفت: با افزایش مصرف گاز، از روز گذشته گاز 1600 مشترک بد مصرف را در تهران قطع کردیم. او گفت: این هایی که استخر داشته باشند قطعا باید استخرشان خالی گردد وگرنه گاز واحدشان را اصلا قطع می کنیم، چون ما الان استخر های عمومی را وقتی قطع کردیم، قرار نیست خصوصی ها برقرار باشند.

شرکت گاز تهران: گاز 1600 مشترک بدمصرف تهرانی قطع شد، خانه هایی که استخر دارند، باید استخرشان خالی گردد وگرنه گاز واحدشان را قطع می کنیم

تسنیم نوشت: هدایی پور، مدیر عامل شرکت گاز استان تهران در تبادل نظر با رادیو تهران گفت: با افزایش مصرف گاز، از روز گذشته گاز 1600 مشترک بد مصرف را در تهران قطع کردیم.

این تعطیلی ها و کاهش مصرف مصرف بخش گاز در بخش اداری تا چند میزان روی بحث گاز تاثیر گذاشته است؟ نکته اول این که استان تهران خیلی پرمصرف است در میانگین مصرف گاز کشور رتبه اول کشور را فکر می کنم استان تهران دارد الان چقدر میانگین مصرف گاز استان تهران است؟

125 میلیون متر مکعب مصرف مان در روز گذشته بوده است استان تهران حدود یک ششم گاز کشور را دارد مصرف می نماید و پرمصرف ترین ...

از میانگین استاندارد چقدر بیشتر است؟

ما حدود 5/5 الی 6 برابر سرانه مصرف جهان را داریم مصرف می کنیم در کشور مصرف گاز در کشور ما بسیار بالاست و دو تا علت هم دارد، یکی فرهنگ مصرف هست، زیرساخت هایی که باید ایجاد می شد، پیش بینی می شد، منظور از این زیرساخت ها در واقع نوع ساختمان سازی و معماری در کشورمان است که الان ما در مقررات ساختمان مبحثی به نام مبحث نوزدهم داریم که فقط موضوعش انرژی در ساختمان است که متاسفانه کتابچه و مقرراتش تدوین شده، اما به همین علت که رعایت نمی گردد مصرف در ساختمان های ما بالاست.

حالا این یک نکته است و نکته بعدی این است که ما خیلی در مصرف گازمان یک جورایی دست و دلبازانه اقدام می کنیم، ما موتورخانه ها، شوفاژخانه ها و استخر های بسیار زیادی در شهر تهران و یا در استان تهران داریم که از این طریق دارند استفاده می نمایند و خودشان را گرم نگه می دارند. برخی ها می گویند ما داریم و پولش را می دهیم و یا این که کشور ما دارد و ما مصرف می کنیم، چه اقداماتی را انجام دادید برای جلوگیری از اسراف زیاد در گاز به وسیله این دسته از مشترکانی که خودتان هم در موردشان آشنا هستید؟

تقریبا اوایل آذرماه بود که برای حدود 26 هزار مشترک اخطار اعلام کردیم که در دهک یازده و دوازده قرار دارند. ما مصرف نمایندگانمان را دوازده دهک تقسیم کردیم، سه دهک اول که مصرف بهینه دارند و اگر سی درصد کمتر از پارسال مصرف نمایند گازشان رایگان است، اما اگر در همین بازه هم مصرف نمایند هزینه گازشان کمتر از سی الی چهل هزار تومان در ماه است و دهک های 4 تا 6 را سی درصد اضافه تر از ایشان می گیریم، دهک های ششم تا دهم را حدود 50 درصد، اما یازدهم و دوازدهم را این ها را ما بدمصرف ها می گوییم یعنی واقعا رعایت نمی نمایند و حقوق بقیه را تضییع می نمایند. ما اول آذرماه به این ها اخطار دادیم که باید مصرفشان را تنظیم نمایند، اگر ایراد از موتورخانه هایشان، ساختمانشان و پنجره هایشان هست رفع نمایند یا اگر فرهنگ شان هم هست اصلاح نمایند و از روز گذشته ما آغاز کردیم به قطع گاز بدمصرف هایمان؛ حدود 1600 تا از بدمصرف ها را گازشان را.

چقدرشان دولتی و چقدرشان غیردولتی و چقدرشان خانگی هستند؟

این بدمصرف ها فقط شامل خانگی ها می شوند ما دولتی ها را که این چند روز که تعطیل هست که کاملا قطع کردیم گازشان را، حتی آن هایی که واحد های امدادی و این ها هم داریم که گفتیم باید واحد امدادی شان گازشان مستقل گردد که احتیاج نباشد موتورخانه یک ساختمان در سرویس باشد فقط برای اتاق نگهبان و حراست و این ها، کاملا قطع کردیم، اما بدمصرف ها بیشتر در خانگی ها هستند که این ها را قطع کردیم.

این روند قطع کردن پرمصرف ها ادامه دارد؟ و تا چه زمانی قطع خواهند بود؟

بله، این ها الان می آیند یک تعهد می دهند که اصلاح نمایند، یا فرهنگشان را یا ایراداتی که در ساختمان شان وجود دارد و بعد از این تعهد ما گازشان را وصل می کنیم، کنتورشان را مجددا ده روز دیگر قرائت می کنیم و برداشت می کنیم اگر این روند مصرف رو به کاهش باشد که خداراشکر، اگر نباشد مجددا قطع می گردد. یعنی این دوره تکرار می گردد.

فرض بر این بگیریم که این اتفاق نیفتد و طرف بگوید من پولش را می دهم، شما نهایتا ابزارتان چیست؟ فقط جریمه کردن است؟

فعلا بله، ولی تصمیمات قاطعی در این خصوص خواهیم گرفت.

تاثیر می گذارد به نظر شما؟

بالاخره یک شب سرما من را متنبه می نماید.

آن کسی که بدمصرف است یا آپارتمان های متراژ های خیلی بالا دارند، یا در مجتمع هایی هستند که استخر دارند یا به نوعی آن گازی که مصرف می نمایند در جا هایی به غیر از بخش خانگی شان هم دارند استفاده می نمایند، این ها آیا بایستی بروید با ایشان برخورد کنید و استخرهایشان پلمپ گردد ایا هماهنگی با دستگاه های دیگر هم در این زمینه دارید یا این که صرفا شرکت گاز وسط ماجراست؟

این هایی که استخر داشته باشند قطعا باید استخرشان خالی گردد وگرنه گاز واحدشان را اصلا قطع می کنیم، چون ما الان استخر های عمومی را وقتی قطع کردیم، قرار نیست خصوصی ها برقرار باشند، من این را بگویم در برخی جا ها مردم همکاری خوبی دارند و مردم به ما گزارش دادند که مثلا در فلان مجتمع آپارتمانی استخر هست.

دقیقا به همین نکته می خواهم برسم 80 درصد این مردم در حد الگوی مصرف یا یک مقداری بیشتر از حد الگوی مصرف هستند آن 20 درصد به جامانده عموما افراد ثروتمندی هستند که در پنت هاوس های خیلی بزرگ و در منطقه ها شمالی تهران زندگی می نمایند و خانه هایشان استخر های خیلی بزرگی دارد و نهایت این است که شما این را قطع می کنید و این ها بعدا یک لابی می نمایند و دوباره گاز را وصل می نمایند و می خواهند که پولش را بدهند و شاید شما دوباره جریمه بیشتری بگیرید از ایشان آیا ساز و کاری وجود دارد که این جدا گردد و این اتفاق دوباره تکرار نگردد؟

باید اصلاح گردد تا ما وصل کنیم ما در وهله اول اخطار دادیم برخی ها توجه کردند و برخی ها توجه نکردند آن هایی که بی توجه بودند الان با جدیت قطع می کنیم قطع که می کنیم حداقل یک روز گاز این واحد مسکونی قطع هست تا بیاید اداره و تعهدش را بدهد و با توجه به تعهد ما وصل می کنیم ده روز آزمایشی گاز این ها وصل می گردد، ما مجددا قرائت می کنیم که این ها باید روند کاهشی را داشته باشند اگر روند کاهشی نداشته باشند مجددا قطع می کنیم گاز را و بهرحال باید اصلاح گردد یعنی قرار نیست این ها به این روند بتوانند ادامه بدهند.

نکته آخر سوالم، در این چند روز که تعطیل شد، چقدر در مصرف گاز صرفه جویی رخ داده است و اصلا این تعطیلی هایی که دارد اتفاق می افتد واقعا موثر بوده برای این که ما بخواهیم احتیاج های گازی مردم در بخش خانگی را حداقل تامین کنیم؟ و این که آیا برنامه ای برای قطع گاز در شهر تهران در بخش خانگی ممکن هست که وجود داشته باشد؟ شایعاتی در فضای مجازی در این رابطه هم هست.

انشاالله مردم با ما همکاری داشته باشند، به این مرحله که قطعی گاز حادث گردد نخواهیم داشت، اما تاثیر تعطیلی ها ... علاوه بر این که استاندار محترم دستورالعملی دارد که ادارات دولتی از روز چهارشنبه ساعت 5 تمام سیستم های گرمایشی شان را قطع نمایند ما علاوه بر آن خودمان هم وارد عمل شدیم و قطع کردیم یعنی تنها به خاموش بودنشان اکتفا نکردیم، چون برخی بهرحال این احتمال وجود دارد که رعایت ننمایند، ما دستگاه های دولتی گازهایشان را قطع کردیم.

می گردد بفرمایید صرفه جویی شان چقدر بوده است؟

صرفه جویی شان اجازه بدهید من آمار را نگاه کنم، ما در روز های که تعطیل هست، بهرحال مردم هم در این قضیه موثر هستند، حدود 4- 5 میلیون متر مکعب صرفه جویی داریم یعنی در شرایط عادی، بدون کاهش دما؛ وقتی ما کاهش دما را داریم مصرف می رود بالا، مصارف عمومی ما در روز در استان تهران حدود دو میلیون متر مکعب هست، حالا برخی از واحد های دولتی مان را ما نمی توانیم مثلا واحد های شبانه روزی هستند که به مردم هم خدمت می دهند مثلا واحدی مثل پزشکی قانونی، این ها محدودند و خیلی کم هستند، ولی عمدتا ما اماکن دولتی را قطع کردیم و با آماری که ما داریم.

هنوز به این جواب نرسیدم که چقدر صرفه جویی داشتیم؟

دو میلیون متر مکعب. این دو میلیون متر مکعب فقط برای واحد های دولتی یعنی وقتی ما تعطیلی را داریم واحد های غیردولتی هم تعطیل هستند.

ای کاش اینجا بودید و پیغام هایی که برای ما می آید را می دیدید خیلی ها می گویند من واحد 75 متری دارم و یک بخاری و یک حمام که آنهم حمام که هر لحظه استفاده نمی گردد که من بخواهم پکیجش را روشن کنم می گویند برای من اخطار قطع گاز آمده برای افزایش مصرف گاز، اصلا این اخطار چرا برای یک بعلاوه واحدی ارسال می گردد؟

اجازه بدهید من شرح بدهم. دهک سوم و دهک چهارم به بالا یک اخطاری دادیم که این ها به گوش باشند یک کم یاری ما نمایند، ولی دهک دهم و یازدهم و دوازدهم را نه، می رویم و گاز آن ها را قطع می کنیم.

انشاالله دهک های 9 و 10 را هم ببندید و قطع کنید که یک مقداری اوضاع بهتر گردد. تعطیلی پاک کردن صورت مسئله است و از نظر فرهنگی باید اتفاقات مهم تری در بین شهروندان بیفتد که در زمستان با لباس تابستانی در منزل نباشند.

منبع: عصر ایران

به "شرکت گاز تهران: گاز 1600 مشترک بدمصرف تهرانی قطع شد، خانه هایی که استخر دارند، باید استخرشان خالی گردد وگرنه گاز واحدشان را قطع می کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرکت گاز تهران: گاز 1600 مشترک بدمصرف تهرانی قطع شد، خانه هایی که استخر دارند، باید استخرشان خالی گردد وگرنه گاز واحدشان را قطع می کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید