زنگنه: آمریکا دروغ می گوید

به گزارش وبلاگ فرافایلی، وزیر نفت گفت: آمریکا دشواری های زیادی برای مردم ایران، به ویژه مردم فقیر ایران، ایجاد می کند و این مسئله در آینده باید در یک دادگاه بین المللی مطرح شود.

زنگنه: آمریکا دروغ می گوید

به گزارش وبلاگ فرافایلی، بیژن زنگنه در گفت وگو با شبکه خبری بلومبرگ اظهار کرد: تأکید می کنم این مسئله که دولت آمریکا می گوید ایران هیچ محدودیتی برای واردات دارو و غذا ندارد، یک دروغ بزرگ است، زیرا همان طور که پیش از این گفتم، با کدام پول؟

وی گفت: ما برای فروش نفت، فرآورده های نفتی، پتروشیمی، آهن و مس با تحریم روبه رو هستیم حال چگونه می توانیم برای خرید دارو و غذا پول به دست بیاوریم؟ آیا آنها فکر می کنند ما میلیاردها دلار سپرده در بانک های بین المللی داریم و به ما توصیه می کنند از آن پول برای خرید دارو و غذا استفاده کنیم؟

وزیر نفت شرح داد: این یک دروغ بسیار بزرگ است و در این وضع آنها نه تنها علیه دولت بلکه علیه مردم ایران کار می کنند. آنها دشواری های زیادی برای مردم ایران، به ویژه مردم فقیر ایران، ایجاد می کنند و فکر می کنم این مسئله در آینده باید در یک دادگاه بین المللی بررسی شود.

زنگنه گفت: همان طور که گفتم، آمریکا در این شرایط بسیار سخت رویارویی با کرونا به اقدام علیه مردم ما ادامه می دهد و مردم ایران این روزها را فراموش نمی کنند. آنها به ما کمک نمی کنند و از آنها انتظار نداریم که به ما کمک کنند، اما انتظار داریم کاری علیه مردم ایران انجام ندهند.

وی درباره ناکامی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش برای توافق درباره تمدید و تشدید کاهش تولید نفت، گفت: نتیجه نشست اخیر برای من غیرمنتظره بود.

وزیر نفت اضافه نمود: باید بگویم که اوپک اکنون همچون یک پیرمرد است با 60 سال سن و اوپک پلاس یک کودک نوپاست حداکثر با دو سال سن، اما انتها هشتمین نشست مشترک اوپک و غراوپک یک نتیجه بسیار بد برای این اتحاد بود.

زنگنه گفت: به نظر من لازم است اعضای اوپک به خودشان متکی باشند، همانند گذشته و تصمیمی نگیرند که نیازمند پذیرش کشورهای غیرعضو اوپک باشد. غیراوپک تنها روسیه تا حدی مکزیک و عمان است. عمان همواره با تصمیم اوپک همراه بوده و این همراهی یک مسئله تازه نیست، اما روسیه بازیگر اصلی در این زمینه است.

وی گفت: به نظر من لازم است اوپک نقش خود را در بازار درک و ایفا کند. این به آن معنا نیست که ما به همکاری و کمک دیگران، به ویژه روسیه نیاز نداریم، اما اگر می خواهیم زندگی اوپک را با اتحاد با دیگران ادامه دهیم، باید بیشتر بر تصمیم های اوپک و این سازمان تکیه کنیم.

وزیر نفت با ابراز امیدواری درباره مذاکره دوباره روسیه با اوپک در آینده ای نزدیک گفت: ما و بازار نیاز داریم شاهد کاهش عرضه جدید در بازار باشیم؛ این ماهیت بازار است و تجربه های من می گوید این اتفاق به زودی می افتد؛ چه با سازش و چه بی سازش، به هر حال ما باید کاهش داشته باشیم.

زنگنه تأکید کرد: البته بهتر است روسیه و دیگر تولیدکنندگان غیراوپک را قانع کنیم برای متوازن کردن بازار با ما همراهی کنند، زیرا اکنون یک بی توازنی عمده و مازاد عرضه در بازار نفت وجود دارد و باید کاری درباره آن انجام دهیم. چندی پیش یک مرد دانا به من گفت که زندگی پر از سازش و مداراست و امیدوارم یکی از این تفاهم ها را با روسیه ببینیم.

طبق اعلام شانا وی درباره تأثیر ویروس کرونا بر اقتصاد جهانی و به ویژه در تقاضای نفت گفت: این یک واقعیت است و تأثیر منفی در طرف تقاضا داشته و این نبود توازن در بازار عمدتاً ناشی از این ویروس است. برخی برآوردها حاکی از آن است که این یک چالش طولانی مدت نیست و در ماه های آینده تغییری خواهیم داشت و این ویروس مهار خواهد شد.

وزیر نفت گفت: همان طور که پیش تر گفته ام، اوپک باید کاری کند، هم برای ویروس کرونا و همچنین درباره رشد اقتصاد جهانی و استمرار رشد تولید نفت شیل آمریکا.

وی اضافه نمود: چه کسی باور می کرد ما بتوانیم حدود دو سال تحریم ها را تحمل کنیم؟ این یک مقاومت بسیار مهم است و باور دارم که دستاوردی درخشان داشته ایم که اقتصاد خود و به ویژه زندگی مردم فقیر در ایران را کنترل کنیم. تهیه بسکمک از موارد، مانند غذا و دارو، بسیار دشوارند، اما در عرضه این ملزومات به مردم هیچ چالشی نداریم و برنامه داریم این را ادامه دهیم.

وزیر نفت گفت: بی گمان این وضع تأثیر منفی بر صادرات ایران به طور کلی دارد، اما نه همانند دیگران، زیرا ما نفت چندانی صادر نمی کنیم. آمریکایی ها نتوانستند صادرات نفت ما را به صفر برساند.

زنگنه گفت: ما برای حفاظت از مردم خود در ایران، با دارو و تجهیزات و سازوکاری که داریم، بهترین تلاش های خود را انجام می دهیم. برخی رسانه ها روز و شب به مردم ایران می گویند دولت شما قوی نیست و این مسائل به دلیل چالشی است که دولت شما دارد.

وی اضافه نمود: همه موارد را به مردم خود می گوییم، اما نمی خواهیم آنها را دچار وحشت کنیم. برای مهار این ویروس در ایران باید گام به گام جلو برویم و این یک چالش جهانی است.

وزیر نفت همچنین در پاسخ به پرسشی درباره پیش بینی قیمت نفت در پی شکست مذاکرات اوپک و متحدانش گفت: بهتر است حرفی درباره قیمت نفت در آینده نگوییم، زیرا رقم اکنون خوب نیست و هر مسئله ای می تواند نشانه منفی اضافه برای بازار بفرستد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "زنگنه: آمریکا دروغ می گوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنگنه: آمریکا دروغ می گوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید