درمان خانگی سرفه با عناب

به گزارش وبلاگ فرافایلی، عناب غنی از ویتامین C است. تحقیقات نشان داده است که قسمت گوشتی میوه عناب حاوی بیشترین مقدار ویتامین C است و همین امر به تقویت سیستم ایمنی بدن و پیشگیری از سرماخوردگی یاری می نماید.

درمان خانگی سرفه با عناب

با شروع فصل سرما بسیاری از افراد دچار سرماخوردگی و سرفه می شوند و یکی از راه حل های ساده، اما بسیار مؤثر در پیشگیری و درمان سرفه های ناشی از سرماخوردگی، مصرف عناب است.

میوه عناب حاوی پروتئین، چربی، کربوهیدرات و فیبر است و علاوه بر این دارای ویتامین های B 2، A و C و نیز مقادیر قابل توجهی کلسیم و آهن است که همگی به حفظ سلامت بدن یاری می نمایند.

خواص عناب برای پیشگیری از سرماخوردگی

عناب غنی از ویتامین C است. تحقیقات نشان داده است که قسمت گوشتی میوه عناب حاوی بیشترین اندازه ویتامین C است و همین امر به تقویت سیستم ایمنی بدن و پیشگیری از سرماخوردگی یاری می نماید.

نتایج یک آنالیز نشان می دهد که مصرف دو بار در روز اندازه 100 میلی گرم دمنوش میوه عناب سبب افزایش تعداد گلبول های سفید خون می گردد که کار مبارزه با عوامل بیماری زا را برعهده دارند.

از آن جایی که عناب حاوی ویتامین های A، C و پتاسیم زیادی است موجب تقویت سیستم ایمنی وجلوگیری از عفونت می گردد بنابراین در جلوگیری از سرماخوردگی و سرفه نیز موثر است.

خاصیت عناب برای پیشگیری از سرفه

عناب به علت خواص موسیلاژی برای گلودرد و سرفه بسیار مفید است. موسیلاژ ها گروه یاز ترکیبات گیاهی هستند که درترکیب با آب، ماده ای چسبنده مانند ژلاتین فراوری می نمایند.

عناب خلط آور است

عناب خلط آور است؛ درد قفسه سینه، گرفتگی صدا و خشونت حلق را برطرف می نماید و سرفه و تنگی نفس و درد سینه را تسکین می دهد.

تسکین گلودرد با عناب

عناب به علت خاصیت آنتی اکسیدانی باعث موجب کاهش فراوری رادیکال های آزاد و عوامل التهابی می گردد و خواص ضدالتهابی دارد که همین امر باعث تسکین گلودرد می گردد.

نسخه های خانگی برای درمان سرفه با عناب

- برای کاهش سرفه می توانید جوشانده عناب را بهره ببرید. برای تهیه این جوشانده 14 عدد عناب را با اندازه کافی آب بجوشانید و پس از غلیظ شدن، مخلوط به جای مانده را صاف کنید و برای برطرف سرفه، در هر وعده یک فنجان مصرف کنید.

- عناب بعلاوه برای برطرف گلودرد و سرفه صبحگاهی نیز مفید است؛ به این منظور می توانید 20 دانه عناب را از یک شب قبل در دو لیوان آب خیس کنید و صبح آن را مصرف کنید.

- برای تهیه شربت عناب اندازهی عناب خشک را در آب بجوشانید تا پخته گردد، سپس عناب را له و مایع حاصل را صاف کنید و سپس کمی شکر یا عسل به آن اضافه کنید. هنگام مصرف نیم استکان از این شربت را در یک لیوان آب سرد حل و مصرف کنید. این شربت تمام خواص دارویی میوه عناب را دارد و به برطرف سرفه یاری شایانی می نماید.

- برای برطرف سرفه، سرما خوردگی، خلط باید به اندازه مساوی از آویشن شیرازی، پونه کوهی، گل پنیرک، گل ختمی، قدومه شیرازی، بارهنگ و هفت عدد عناب را با هم ترکیب کنید و در طول روز این معجون را میل کنید، استفاده از این ترکیب را به مدت سه تا هفت روز ادامه بدهید؛ این ترکیب مانند یک آنتی بیوتیک گیاهی عمل می نماید.

- 50 تا 100 گرم عناب را در یک لیتر آب حرارت ملایم بجوشانید تا حجم آب به دو سوم کاهش یابد؛ سپس این جوشانده را با کمی عسل ترکیب و روزانه به اندازه سه تا چهار استکان میل کنید؛ این ترکیب برای برطرف گرفتگی صدا و سرفه اثربخش است.

- 20 عدد عناب را با اندازهی تخم به دانه، تخم بارهنگ، نشاسته، 5 عدد سپستان با هم مخلوط و دَم کنید و آن را قبل از خواب مصرف کنید؛ این ترکیب موجب برطرف سرفه های خشک می گردد.

- جوشانده نیم کوب پنج عدد عناب با یک چوب دارچین کوچک را هر هشت ساعت بهره ببرید؛ این ترکیب به بهبود سرفه یاری می نماید.

- مخلوط نیمکوب 3 عدد عناب، یک قاشق مرباخوری پودر گل ختمی، سه عدد انجیر، نصف قاشق پودر آویشن با یک لیوان آب جوش را بجوشانید و هر 8 ساعت جوشانده را مصرف کنید.

- پنج عدد عناب نیمکوب را با یک قاشق چای خوری پودر ریشه شیرین بیان با 1.5 لیوان آب بجوشانید تا به حجم یک لیوان برسد و هر 12 ساعت نصف لیوان از این دمنوش را مصرف کنید.

منبع: فرادید

به "درمان خانگی سرفه با عناب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان خانگی سرفه با عناب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید