حمله توپخانه ای ارتش اوکراین به مواضع جدایی طلبان

به گزارش وبلاگ فرافایلی، سازمان پلیس جمهوری خودخوانده لوگانسک در شرق اوکراین از گلوله باران مواضع نیروهای این منطقه توسط ارتش اوکراین با توپخانه سنگین اطلاع داد.

حمله توپخانه ای ارتش اوکراین به مواضع جدایی طلبان

از مسکو، رسانه های روسی ازجمله خبرگزاری ریانووستی و شبکه دوم تلویزیون دولتی روسیه روز شنبه به نقل از یاکوف اوسادچی سخنگوی سازمان پلیس جمهوری خودخوانده لوگانسک خاطرنشان کردند که حمله توپخانه ای بامداد امروز ارتش اوکراین به لوگانسک، نخستین مورد استفاده از سلاح سنگین پس از برقراری آتش بس در ماه ژوئن سال 2020 است.

به گفته اوسادچی، ارتش اوکراین با استفاده از توپ های 122 میلیمتری، مناطقی در لوگانسک را گلوله باران کرد.

در این حمله توپخانه ای تیپ های 59 و 92 ارتش اوکراین شرکت داشتند و نیروهای مدافع منطقه لوگانسک به این حمله پاسخ دادند.

سخنگوی سازمان پلیس جمهوری خودخوانده لوگانسک بدون اشاره به تلفات ناشی از حمله اوکراین به مواضع جدایی طلبان این منطقه، به تلفات ارتش اوکراین اشاره نموده و افزود: تعداد تلفات اوکراین در زمان حاضر معین می گردد.

بر اساس گزارش ریانووستی، مواضع جدایی طلبان لوگانسک در منطقه کالینوو- بورشواتی مورد حمله توپخانه ای قرار گرفته است.

ارتش اوکراین با ناتو رزمایش برگزار می نماید

در همین حال بعضی رسانه های روسی از جمله شبکه تلویزیونی ار.ب.کا به نقل از الکسی آرستوویچ نماینده اوکراین در مذاکرات سه جانبه برای حل مساله دونباس موسوم به مذاکرات مینسک گفتند که اوکراین رزمایشی با عنوان Defender Europe 2021 با مشارکت ناتو برای آماده شدن برای جنگ با روسیه برگزار می نماید.

به گزارش شبکه رن.تی.وی روسیه، این رزمایش در ماههای می و ژوئن برگزار می گردد و بزرگترین رزمایش ناتو پس از سرانجام جنگ سرد است و در آن سناریوی برخورد با روسیه از دریای بالتیک تا دریای سیاه و منطقه کریمه تمرین می گردد.

به دنبال تشدید تنش ها در شرق اوکراین و ادعای مقامهای آمریکایی مبنی بر تجمع نیروهای روسیه در مجاورت مرزهای این کشور، روسای ستاد ارتش روسیه و آمریکا روز پنجشنبه هفته گذشته درباره این مساله گفت و گوی تلفنی کردند.

به گزارش ایرنا، وزارت دفاع روسیه در بیانیه ای گفت که والری گراسیموف رئیس ستاد کل ارتش این کشور و مارک میلی رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا در گفت و گویی تلفنی درخصوص مسائل مورد علاقه دو طرف مذاکره و گفتگو کردند.

باتوجه به ادعای نظامیان اوکراینی مبنی بر تمرکز نیروهای روسیه در مجاورت مرزهای شرقی این کشور، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا در تماس با همتای روس خود کوشش کرد تا در این مورد کسب اطلاع کند.

گراسیموف در این مکالمه تلفنی در خصوص ادعای طرف اوکراینی توضیحاتی به همتای آمریکایی خود ارایه نموده است .

رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا با روسلان خومچاک فرمانده کل قوای اوکراین نیز گفت و گو نموده است.

خومچاک دو روز پیش در صحن مجلس اوکراین آنهایی را که جدایی طلبان تحت حمایت روسیه خواند، متهم به نقض آتش بس مورد توافق در ژوئیه 2020 در شرق اوکراین کرد.

وی مدعی شد که 26 سرباز این کشور از ابتدای امسال میلادی تا کنون توسط جدایی طلبان کشته شدند که 4 تن از آنها در هفته گذشته با گلوله تک تیرانداز به قتل رسیده اند.

خومچاک گفت که فدراسیون روسیه به سیاست تهاجمی علیه اوکراین ادامه می دهد.

طبق ادعای وی، نیروهای مسلح روسیه از مناطق مختلف در نزدیکی مرزهای مشترک با اوکراین به منظور حفظ آمادگی جنگی و انجام رزمایش حضور یافته اند.

خومچاک ادامه داد: مسکو 32 هزار و 700 نیرو در جزیره کریمه مستقر نموده است، در حالیکه افسران این کشور 28 هزار نیروی جدایی طلب مستقر در شرق اوکراین را فرماندهی می نمایند.

سخنگوی مطبوعاتی رئیس جمهور روسیه با بیان اینکه اقدامات تحریک آمیز زیادی در بین نیروهای مسلح اوکراین در مرز وجود دارد، افزود: شرایط در خطوط حائل در دونباس بسیار ترسناک است.

پسکوف روز آدینه به وبلاگ فرافایلی گفت که چندین اقدام تحریک آمیز از سوی نیروهای مسلح اوکراین مشاهده شده است که شرایط را خطرناک نموده است.

سخنگوی کرملین گفت: سخنان ما (در خصوص دونباس) کاملاً سازنده است.

بر پایه این گزارش درگیری ها میان جدایی طلبان و ارتش اوکراین از ماه ژانویه سال 2021 بار دیگر شروع شده است. از ماه ژانویه تا به امروز 19 سرباز اوکراینی در جبهه شرقی این کشور در درگیری با شورشیان کشته شده اند. هر دو طرف، دیگری را مسئول نقض توافق آتش بس 20 ژوئیه 2020معرفی می نماید.

در همین حال به گزارش ایرنا، رئیس جمهوری آمریکا روز گذشته در نخستین تماس تلفنی با همتای اوکراینی خود بر حمایت آمریکا از حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین در مواجهه با روسیه تاکید نمود.

کاخ سفید روز آدینه در بیانیه ای گفت جو بایدن در گفت وگوی تلفنی با ولادیمیر زلنسکی بر حمایت ناگسستنی آمریکا از حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین در مواجهه با تهاجم مداوم روسیه در دانباس و کریمه تاکید نمود.

این بیانیه می افزاید: او بر تعهد دولتش به احیای شراکت استراتژیک در حمایت از طرح رئیس جمهوری زلنسکی برای مقابله با فساد و اجرای برنامه اصلاحات مبتنی بر ارزش های دموکراتیک مشترکمان به منظور ارائه عدالت، امنیت و رفاه برای مردم اوکراین تاکید نمود.

آمریکا حامی اصلی دولت اوکراین است و بارها بر حمایت از این کشور در برابر روسیه تاکید نموده است. به همین دلیل یک کشتی باری آمریکا روز ششم فروردین ماه جاری با 350 تن تجهیزات نظامی و خودروهای زرهی برای نیروهای مسلح اوکراین، در شهر بندری اودیسه پهلو گرفت.

در جریان جنگ داخلی در شرق اوکراین بین نیروهای این کشور و جدایی طلبان روس تبار، که یک سال پیش با آتش بس بین دو طرف متوقف شد، در مجموع 14 هزار نفر اکثرا غیرنظامی جان خود را ازدست دادند.. ایرنا

منبع: ایران آنلاین

به "حمله توپخانه ای ارتش اوکراین به مواضع جدایی طلبان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمله توپخانه ای ارتش اوکراین به مواضع جدایی طلبان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید