جام مهم تر است یا سلامتی افراد؟

به گزارش وبلاگ فرافایلی، پس از شیوع کرونا ویروس و لغو مسابقات لیگ برتر، اظهارات مدیران و مربیان باشگاه ها نشان می دهد آنها بیش از آنکه برای سلامتی جامعه اهمیت قائل باشند، به فکر جام و افتخار هستند.

جام مهم تر است یا سلامتی افراد؟

به گزارش وبلاگ فرافایلی، چند هفته ای می گردد که لیگ های فوتبال در ایران مانند سایر کشورها برای جلوگیری از شیوع کرونا ویروس تعطیل شده است اما در این میان مربیان و مدیران باشگاه های ایرانی به جای اهمیت دادن به سلامت جامعه و غلبه بر کرونا، درگیر جنگ رسانه ای شده اند.

مصاحبه های هیجان زده و بیان اظهارات احساسی در جهت منافع یک باشگاه، این روزها نقل رسانه ها شده است. تیم های بالا نشین از شیوه انتخاب قهرمان و نایب قهرمان سخن می گویند و تیم های پایین جدولی هم سعی دارند طوری جریان راه بیندازند که فقط از سقوط فرار نمایند. در این میان هم گویی سلامت جامعه کمترین اهمیت را دارد.

شاید مقایسه درستی نباشد اما باید یادآور شد در حالی لیورپول پس از 30 سال با اختلاف 25 امتیازی در آستانه کسب عنوان قهرمانی است، یورگن کلوپ درباره لغو دیدارهای لیگ برتر انگلیس می گوید: ما قبل از هر چیز باید هر کاری از دستمان برمی آید برای محافظت از یکدیگر انجام دهیم. من قبلا هم گفته ام که همواره به نظر می رسد فوتبال در میان بی اهمیت ترین چیزها مهمترین است ولی امروز و در این شرایط فوتبال و مسابقات فوتبال به هیچ وجه مهم نیست. شکی نیست که ما دوست نداریم در ورزشگاه خالی بازی کنیم یا بازی هایمان تعلیق گردد ولی اگر این باعث گردد یک نفر، فقط یک نفر سالم بماند، هیچ شکایتی نخواهیم داشت.

حالا در نظر بگیرید از روزی که لیگ برتر ایران به حالت تعلیق درآمده و احتمال تعطیلی آن مطرح شده چه مصاحبه هایی از مربیان و مدیران باشگاه ها منتشر شده است. از پرسپولیس، رسول پناه به عنوان سرپرست باشگاه و افشین پیروانی به عنوان سرپرست تیم در اظهارات خود بارها از کسب عنوان قهرمانی سخن گفته اند. هم این دو و هم بعضی بازیکنان پرسپولیس بارها در مصاحبه های خود خواهان این شدند که یا به عنوان قهرمان معرفی شوند یا لیگ ادامه پیدا کند.

در مقابل، سپاهان، تراکتور و استقلال که رقبای جدی سرخپوشان در کسب عنوان قهرمانی به حساب می آید دست به کار شدند تا پاسخ اظهارات پرسپولیسی ها را بدهند و به نوعی به طرفداران خود اثبات نمایند که از حقوق باشگاه کوتاه نیامده اند. البته اینکه مدیران و مربیان باشگاه ها همواره سعی دارند برای احقاق حق باشگاه خود کوشش نمایند نکته بسیار پسندیده ای است اما مساله مهم در این میان این است که در شرایط حساس کنونی، آیا باید بر سر جام دعوا کرد؟

در این میان بعضی صحبت ها هم کمی فضا را تلطیف می نماید. مانند این حرف یحیی گل محمدی که گفته اگر ستاد ملی مبارزه با کرونا و مسئولان بگویند که مسابقات برگزار می گردد ما تابع هستیم و اگر هم تصمیم بگیرند که لیگ تعطیل گردد، باز هم ما تابعیم و مسئله ای با این موضوع نداریم. اگر صحبت جام و معین قهرمان باشد هم فکر می کنم فیفا دستورالعمل هایی داده بود برای اینکه قهرمان را معین کند. در هر چهار مورد تیم ما شایسته قهرمانی بود. البته باز هم می گویم که بحث ما جام دریافت نیست. برای ما مهم این است که در دل طرفداران قهرمان باشیم چون آنها همه دارایی ما هستند و مهم ترین چیز برای ما همین است که آنها ما را قهرمان بدانند. دنبال این نیستیم که یک جام فلزی را بالای سرمان ببریم. باز هم می گویم که جان مردم آنقدر عزیز و مهم است که به این مسائل فکر نمی کنیم. طرفداران همه چیز ما هستند، اگر آنها از ما راضی باشند برای ما از 10 تا جام و قهرمانی هم ارزشمندتر است.

بحران کرونا آنقدر جدی است که هفته هاست خیلی ها را خانه نشین نموده و از نظر مالی زیان های سختی را به جامعه وارد نموده اما اهالی فوتبال به جای اهمیت دادن سلامت آحاد جامعه، در فکر کسب جام و افتخار برای خود هستند. در اروپا باشگاه ها و مربیان به دنبال راهی برای یاری به جامعه خود هستد به طوری که می بینیم به خاطر شرایط بد مالی بازیکنان بارسلونا 70 درصد دستمزد خود را می بخشند تا حقوق کارمندان باشگاه به طور کامل پرداخت گردد اما در ایران باید هر روز شاید دعوای جدید باشیم. گاهی برای تصاحب جام، گاهی هم برای دریافت دستمزد میلیاردی!

هر روز که از خواب بیدار می شویم بعد از پیگیری آمار جدید مبتلایان به کرونا، باید بیانیه ها و مصاحبه های فوتبالی را بخوانیم که فقط بوی عوام فریبی می دهند. این روزها فوتبال تعطیل است و خیلی ها دلشان برای زمین چمن و بازی های مهیج تنگ شده اما کاش وقتی دم از حرفه ای گری می زنیم و مثال هایی از فوتبال روز جهان به زبان می آوریم، اخلاق حرفه ای را هم از همان ها بیاموزیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "جام مهم تر است یا سلامتی افراد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جام مهم تر است یا سلامتی افراد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید