بلندترین مار سمی جهان، باهوش ترین مار است، عکس

به گزارش وبلاگ فرافایلی، صحبت از هوش حیوانات ما را به یاد جانوران گوناگونی می اندازد از از کلاغ گرفته تا میمون و طوطی، اما هیچ کس درباره هوش مار صحبت نمی کند.

بلندترین مار سمی جهان، باهوش ترین مار است، عکس

به گزارش خبرگزاری وبلاگ فرافایلی، تا کنون شیوه ای علمی برای میزان گیری میزان هوش مارها پیدا نشده اما شواهد نشان می دهد که در میان مارها این شاه کبرا باهوش ترین است.

شاه کبرا (Ophiophagus hannah) یک مار سمی بومی آسیا است. با میانگین طول 3.18 تا 4 متر و حداکثر رکورد 5.85 متر بلندترین مار سمی جهان است. کلمه Ophiophagus از زبان یونانی گرفته شده و به معنای مارخور است.

شاه کبرا از لحاظ میزان زهر، بیشترین زهر را در بین مارها دارد و می تواند در یک گزش، میزان 2 تا 7 میلی لیتر زهر را به بدن قربانی وارد کند.

چرا شاه کبرا باهوش ترین مار جهانست؟ بر اساس گزارش انیمالز با نگاهی دقیق تر به الگوهای لانه سازی، مهارت های شکار و برخی نکات دیگر می توان پاسخ این پرسش را پیدا کرد.

لانه سازی

شاه کبرای ماده تنها مار کره زمین است که لانه می سازد. این مارها با دسته ای از شاخ و برگ و دیگر چیزها توده ای بزرگ می سازند که هنگام تجزیه گرما تولید می کند. شاه کبرا از این گرما برای نگهداری تخم هایش استفاده می کند در حالی که مادر بالای لانه می نشیند و از آن مراقبت می کند.

شاه کبرا تا زمان بیرون آمده بچه هایش از تخم آنجا می ماند اما به محض اینکه مارها از تخم بیرون آمدند از آنجا می رود.

شیوه شکار

بر خلاف دیگر مارها که معمولا یک شیوه برای شکار طعمه دارند و بارها تکرارش می کنند، شاه کبری برای طعمه های گوناگون شیوه های حمله متفاوتی دارد.

البته شاه کبرا که بزرگترین مار سمی جهان است نگرانی زیادی هم بابت حمله ندارد و می تواند با یک نیش تقریبا هر طعمه ای را از پا درآورد.

شاه کبرا شکارچی مار است و قوت غالبش را مارهای دیگر تشکیل می دهند. البته پستانداران کوچک و مارمولک ها نیز در رژیم غذایی این مار باشکوه جا دارند.

ماری که مارگیر را می شناسد

شاه کبری بوی مارگیری که او تعلیم می دهد تشخیص می دهد و می تواند از طریق زبان حساسش تفاوت او را با دیگر انسان ها تشخیص دهد. به این ترتیب شاید تنها ماری است که دستی را که به او غذا می دهد به خاطر می سپرد.

تفاوت بین غریزه و هوش

غریزه عملی اتوماتیک در راستای حفظ بقا است، در حالی که هوش به آگاهی از خود و جایگاه خود در فعالیت ها اشاره دارد.

آیا شاه کبرا واقعا باهوش است؟ هیچ راهی برای آزمایش علمی این موضوع وجود ندارد، اما صاحبان آنها به شما خواهند گفت که آنها هستند.

5858

منبع: خبرآنلاین

به "بلندترین مار سمی جهان، باهوش ترین مار است، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلندترین مار سمی جهان، باهوش ترین مار است، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید