این پاندا سیاه و سفید نیست، رنگی است

به گزارش وبلاگ فرافایلی، زندگی همیشه کاملاً سیاه و سفید نیست؛ پانداهای غول پیکر هم همینطور. تعداد اندکی از پانداها به جای سیاه و سفید، قهوه ای و سفید هستند.

این پاندا سیاه و سفید نیست، رنگی است

به گزارش وبلاگ فرافایلی ، سال هاست که دانشمندان و مردم چین در صدد حل معمای کیزای هستند؛ تنها پاندای قهوه ای و سفید دنیا که در اسارت نگهداری می شود. کیزای که در طبیعت رها شده بود، اکنون در مرکز پرورش و حفاظت از حیوانات وحشی لوگانتای در شی آن چین زندگی می کند. تا به امروز فقط هفت پاندای قهوه ای و سفید در دنیا به ثبت رسیده است که همگی آن ها در رشته کوه چین لینگ در جنوب استان شانشی در چین دیده شده اند.

اکنون، تیمی از محققان دریافته اند که چرا این پاندای نر 14 ساله همرنگ بقیه نیست و این یافته ها احتمالاً در مورد پانداهای قهوه ای وحشی نیز صدق می کند. مطالعه ای که در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم ایالات متحده آمریکا منتشر شده است، می گوید این پانداهای قهوه ای توالی کوتاهی از دی ان ای را در ژن Bace2 که با رنگدانه مرتبط است، از دست داده اند.

به نقل از هو ییبو، متخصص ژنتیک حفاظتی در مؤسسه جانورشناسی آکادمی علوم چین در پکن و یکی از نویسندگان مقاله، پانداهای رشته کوه چین لینگ با پانداهای استان سیچوآن، محل زندگی بیشتر پانداهای غول پیکر (Ailuropoda melanoleuca)، بسیار متفاوت هستند. هو به نیچر گفت: مطالعات قبلی نشان می دهد که پانداهای چین لینگ احتمالاً در زمانی حدود 300 هزار سال پیش از پانداهای سیچوآن جدا شده اند.

محققان بر این باورند که پانداهای قهوه ای در نسخه خاصی از ژن Bace2، ارگانیسم جورتخم هستند، یعنی کپی های یکسانی از این ژن دارند. توالی یابی ژنتیکی تأیید کرد که در هر دو نسخه از ژن Bace2 در این خرس های قهوه ای، 25 جفت باز یکسان (واحد اصلی یک مولکول دی ان ای یا آران ای) مفقود بود. هو توضیح می دهد: توالی کدکننده پروتئین مختل و به اختلال در عملکرد پروتئین منجر می شود.

توالی ژنتیکی 192 پاندای سیاه و سفید در اسارت، نشان داد که هیچ کدام برای این نسخه از ژن Bace2، ارگانیسم جورتخم نیستند. در سنجش آزمایشگاهی، موش هایی که از نظر ژنتیکی اصلاح شده بودند تا این جهش را نشان بدهند، پوشش های روشن داشتند.

همچنین، محققان دریافتند که در مقایسه با موهای پانداهای سیاه، به نظر می رسد که موهای پانداهای قهوه ای دارای ملانوزوم های کمتر و کوچک تری است. ملانوزوم مسئول تولید رنگدانه های مو و پوست در بدن است.

شی پنگ، متخصص ژنتیک تکاملی در مؤسسه جانورشناسی آکادمی علوم چین می گوید: مطالعه نشان می دهد که فقدان یک ژن یا بخش ژنتیکی نیز می تواند به تغییر رنگ منجر شود. از دیدگاه علم ژنتیک، این کشف کاملاً تازه است.

اکنون، هو و همکارانش قصد دارند بررسی کنند که چگونه حذف 25 جفت باز به تغییر در اندازه و تعداد ملانوزوم ها در پانداهای قهوه ای منجر می شود.

5858

منبع: خبرآنلاین

به "این پاندا سیاه و سفید نیست، رنگی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این پاندا سیاه و سفید نیست، رنگی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید