اگر این مسائل را داشته باشید نمی توانید ازدواج کنید

به گزارش وبلاگ فرافایلی، یکی از مهم ترین تصمیمات افراد در زندگی، ازدواج است. به همین منظور در قانون ایران برای ازدواج قوانین بسیاری وضع شده است تا افراد دچار مشکل نشوند.

اگر این مسائل را داشته باشید نمی توانید ازدواج کنید

موانع موجود در ازدواج در قانون بیان شده است که افراد اگر این مسائل و موانع را داشته باشند، نمی توانند با یکدیگر ازدواج نمایند. این مقررات که در واقع با فقه اسلامی مطابقت دارند موانع نکاح نامیده می شوند. افراد باید از این موارد مطلع باشند تا دچار مشکل نشوند. همراه مجله اینترنتی وبلاگ فرافایلی باشید.

موانع موجود در ازدواج

در قانون 7 مانع برای ازدواج وجود دارد که در این مطلب به آن ها می پردازیم.

موانع موجود در ازدواج مثل قرابت

داشتن قرابت و خویشاوندی بین زن و مرد از موانع نکاح است. قرابت به سه دسته تقسیم می گردد. این مواد عبارت اند از قرابت سَببی، قرابت نَسَبی و قرابت رضاعی.

  • قرابت نسبی در واقع خویشاوندی به وسیله خون است. این مورد مانع ازدواج می گردد مثل ازدواج با پدر و برادر.
  • قرابت سببی نیز که به وسیله ازدواج پدید می آید نیز مانع از ازدواج می گردد مثل ازدواج با مادرزن و …
  • قرابت یا خویشاوندی رضاعی نیز به موجب تغذیه از شیر زنی غیر از مادر به وجود می آید و احکام منع ازدواج آن مثل خویشاوندی یا قرابت نَسَبی است.

موانع موجود در ازدواج مثل شوهر داشتن و تعداد ازدواج ها

شوهر داشتن زن یکی از موانع ازدواج زن است. همچنین اگر مردی 4 همسر داشته باشد، نمی تواند برای بار پنجم ازدواج دائم داشته باشند.

موانع موجود در ازدواج مثل عدّه زن

یکی از مهم ترین مسائل برای ازدواج در عده بودن زن است؛ بنابراین زنی که در عده به سر می برد نمی تواند تا خاتمه عده با زن دیگری ازدواج کند. هرکس زنی که در عده طلاق یا عده وفات است را با علم به عده و حرام بودن نکاح برای خود عقد کند، عقد باطل است و زن بر آن شخص حرام ابدی می گردد.

موانع موجود در ازدواج مثل طلاق بار سوم و نهم

درصورتی که زن پس از ازدواج از همسر خود طلاق بگیرد و این اتفاق سه مرتبه تکرار گردد، برای بار چهارم دیگر نمی تواند با همان مرد ازدواج کند. بلکه شخص دیگری تحت عنوان مُحَلّل باید با آن زن ازدواج کند. درصورتی که این قضیه سه دفعه تکرار گردد، برای بار نهم، آن زن و مرد به هم حرام ابدی می شوند.

موانع موجود در ازدواج مثل کُفر

طبق قانون و فقه اسلام، ازدواج با فردی که کافر است باطل خواهد بود. مثلاً زن مسلمان نمی تواند با مرد کافر ازدواج کند.

موانع موجود در ازدواج مثل اِحرام

یکی دیگر از موانع ازدواج، نکاح در حالت احرام است. اگر زن و مرد به این مورد مطلعی داشته باشند، به یکدیگر حرام ابدی می شوند.

موانع موجود در ازدواج مثل خارجی بودن

دولت می تواند ازدواج برخی از مأموران خود با زنی که تَبَعه خارج باشد را موکول به اجازه نماید. همچنین اینکه ازدواج زن ایرانی با تَبعه خارجی نیز در مواردی موکول به اجازه مخصوص است.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب آیا تمام ارث مردی که فرزند ندارد به همسرش می رسد؟ را مطالعه کنید.منبع: پیام دلتا

به "اگر این مسائل را داشته باشید نمی توانید ازدواج کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر این مسائل را داشته باشید نمی توانید ازدواج کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید