انقلاب پزشکی؛ پوست زن 53 ساله، 30 سال جوان تر شد

به گزارش وبلاگ فرافایلی، دانشمندان مؤسسه بابراهام (Babraham) بریتانیا از طریق آزمایش یک روش بسیار امیدوارکننده ضد پیری، پیروز به ارائه راهی تازه برای معکوس کردن ساعت زیستی سلول های پوست انسان شدند.

انقلاب پزشکی؛ پوست زن 53 ساله، 30 سال جوان تر شد

به گزارش ایسنا و به نقل از نیواطلس، سلول های تغییریافته عملکردی مشابه سلول های 30 سال جوان تر داشتند، در حالی که همچنان قادر به انجام عملکرد های تخصصی بودند که در طول زمان توانایی انجام آن ها را کسب کرده بودند. این موضوع نشان دهنده پیشرفتی قابل توجه در این زمینه است.

در سال 2012، شینیا یاماناکا (Shinya Yamanaka)، محقق ژاپنی پیروز به دریافت جایزه نوبل پزشکی برای کار بر روی برنامه نویسی مجدد سلول ها شد. این سلول ها کار خود را به عنوان سلول های بالغ آغاز می کنند و سپس در معرض چهار مولکول به نام فاکتور های یاماناکا (Yamanaka factors) قرار می گیرند که آن ها را به حالت نابالغ بازمی گرداند. از این مرحله به بعد، سلول های بنیادی می توانند از نظر تئوری به هر سلولی در بدن تبدیل شوند.

دانشمندان از این پتانسیل در روش های جالب زیادی از جمله کاشت این سلول ها در خرگوش برای بازیابی بینایی، رفع کمبود دوپامین در مدل های حیوانی بیماری پارکینسون و ترمیم عضلات آسیب دیده قلب خوک ها استفاده کرده اند. فرآیند برنامه ریزی مجدد سلول ها شامل قرار دادن سلول ها در معرض فاکتور های یاماناکا برای حدود 50 روز است، اما اکنون دانشمندان مؤسسه بابراهام دریافته اند که کوتاه کردن زمان این فرآیند ممکن است مزایای قابل توجهی به همراه داشته باشد.

زمانی که سلول ها تحت برنامه ریزی مجدد قرار می گیرند، برخی از قابلیت های تخصصی که از طریق بلوغ به دست آورده اند را از دست می دهند. در مورد سلول های پوست این قابلیت ها شامل تولید کلاژن برای استفاده در تاندون ها، رباط ها، استخوان ها و بهبود زخم است. دانشمندان می خواستند این سلول ها را به سنین جوانی بازگردانند، درحالی که هویت آن ها به طور کامل از بین نمی رود.

روش تازه این تیم برنامه ریزی مجدد گذرای مرحله بلوغ (maturation phase transient reprogramming) نام گرفته است و در آن، سلول ها تنها به مدت 13 روز در معرض فاکتور های یاماناکا قرار می گیرند. تعیین شد که این فرآیند تغییرات مربوط به سن و هویت را تنها به طور موقت از بین می برد و با رشد این سلول های جوانسازی شده در شرایط طبیعی، آن ها دوباره ویژگی های سلول پوست را به دست می آورند.

این موضوع یکی از مسائل در این زمینه تحقیقاتی را حل می کند؛ زیرا اگرچه سلول های بنیادی از نظر تئوری می توانند به هر نوع سلولی در بدن تبدیل شوند، اما ایجاد شرایطی قابل اطمینان که در آن سلول بنیادی به سلول خاص مورد نظر تبدیل شود، کار دشواری بوده است.

دانشمندان با بررسی نشانگر های شیمیایی که ساعت زیستی و مولکول های بیان شده از طریق سلول را ایجاد می کنند، تایید کردند که این سلول های برنامه ریزی شده 30 سال جوان تر شده اند. این سلول ها کلاژن بیشتری تولید می کنند و عملکرد مؤثرتری در بهبود زخم داشتند.

دکتر دیلجیت گیل (Diljeet Gill)، نویسنده این مطالعه می گوید: نتایج ما نشان دهنده گام بزرگی در درک برنامه ریزی مجدد سلولی است. ما نشان دادیم که می توان سلول ها را بدون آنکه عملکردشان را از دست بدهند، جوان سازی کرد و به نظر می رسد این فرآیند، برخی از عملکرد های از دست رفته را به سلول های پیر باز می گرداند.

دانشمندان همچنین دریافتند که این روش اثرات ضدپیری بر ژن های مرتبط با آلزایمر و آب مروارید دارد.

امیدواری بزرگ!

محققان همچنین بر این باورند که می توانند مشابه این جوان سازی را در مورد سایر بافت های بدن هم انجام دهند. هدف از این تحقیق، در نهایت درمان بیماری های ناشی از کهولت سن همچون دیابت، بیماری های قلبی و ناهنجاری های دستگاه عصبی عنوان شده است.

پژوهشگران کمبریج برای جوان سازی پوست از فناوری استفاده کردند که بر مبنای روش هایی که 25 سال پیش برای شبیه سازی گوسفندی به نام دالی استفاده شد، پیشرفته است. در دهه 90 محققان موسسه روزلین در ادینبورگ پیروز شدند از سلول های غدد شیری یک گوسفند بالغ، یک جنین ایجاد کنند که منجر به تولد گوسفندی شبیه سازی شده به نام دالی شد.

پروفسور ولف ریک مدیر این تیم تحقیقاتی در موسسه باراهام دانشگاه کمبریج گفت که امیدوار است روش تازه جوان سازی سلول های پوست بتواند به افراد برای حفظ سلامتی در زمان پیری کمک کند.

پروفسور ریگ گفت: ما در آرزوی چنین چیزی بودیم. برخی از بیماری ها با افزایش سن حادتر می شوند.

منبع: فرارو

به "انقلاب پزشکی؛ پوست زن 53 ساله، 30 سال جوان تر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انقلاب پزشکی؛ پوست زن 53 ساله، 30 سال جوان تر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید