ارزش لیر کاهش یافت

به گزارش وبلاگ فرافایلی، به دنبال کاهش مجدد نرخ بهره در ترکیه، ارزش لیر کاهش یافت.

ارزش لیر کاهش یافت

به گزارش وبلاگ فرافایلی به نقل از رویترز، ارزش لیر در تازه ترین دور از معاملات ارزی در پی تصمیم بانک مرکزی ترکیه برای کاهش بیش از حد پیش بینی نرخ بهره بار دیگر کاهش یافت. بانک مرکزی ترکیه در انتها نشست هفتگی خود گفت که نرخ بهره را برای سومین بار در طول امسال کاهش داده و از 16.5 درصد قبلی به 14 درصد رسانده است.

طبق اعلام بانک مرکزی ترکیه، بهبود شرایط مالی و کاهش نرخ تورم باعث شده است تا فضا برای کاهش نرخ بهره بیش از پیش مطلوب باشد. متوسط نرخ تورم ترکیه در دوازده ماه منتهی به سپتامبر برای نخستین بار از ژوئیه 2017 تک رقمی شد و به 9.26 درصد رسید.

لیر ترکیه که پیش تر در نتیجه افزایش تنش های بین انکارا و واشنگتن بر سر عملیات این کشور بر ضد مواضع نیروهای کرد در شمال سوریه تحت فشار قرار گرفته بود، با تصمیم جدید بانک مرکزی این کشور بار دیگر نزولی شد به گونه ای که هر دلار با 0.5 درصد افزایش به 5.7630 دلار افزایش یافت.

یک بانکدار ترک گفت: تصمیم بانک مرکزی به لیر فشار آورد هر چند که در مقایسه با کاهش های قبلی، ریزش لیر در معاملات اخیر محدودتر بود.

کاهش ارزش لیر در شرایطی رخ داد که ارزش واحد پول ملی ترکیه روز چهارشنبه و به دنبال تصمیم آمریکا به لغو تحریم ها علیه دو وزیر این کشور و کاهش مجدد تعرفه بر فولاد وارداتی آمریکا از ترکیه به طرز محسوسی تقویت شده بود.

بانک مرکزی ترکیه در بیانیه خود نرخ تورم این کشور تا انتها امسال را 13.9 درصد پیش بینی نموده و افزوده است که این بانک به اتخاذ موضع محتاطانه برای یاری به کاهش نرخ تورم ادامه خواهد داد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ارزش لیر کاهش یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارزش لیر کاهش یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید