ادامه فرونشست زمین، این بار در کرج ، فرونشست مهارشدنی است؟

به گزارش وبلاگ فرافایلی، امروز در پی فرونشست زمین در کرج، ساختمان های اطراف محل حادثه تخلیه شد. اما کرج از نظر این بحران در چه وضعیتی است؟

ادامه فرونشست زمین، این بار در کرج ، فرونشست مهارشدنی است؟

این پدیده امروز جنب سینما هجرت در کرج رخ داد. ساختمان های مجاور و در معرض خطر تخلیه شدند. اما این روزها از این پدیده به عنوان یکی از بحران های محیط زیستی نام می برند که اگر جلوی آن را نگیرند، ریزش ساختمان ها، مشکل تامین مواد غذایی، مهاجرت و… را در ادامه دارد.

شرایط فرونشست زمین در کرج

اردیبهشت ماه نیز مدیر منطقه 9 شهرداری کرج از فرونشست زمین در بلوار دانش آموز خبر داد. یگانی در این مورد گفت که این نشست حدودا یک متر و به حوزه آب و فاضلاب مربوط است. (باشگاه وبلاگ فرافایلی)

اما فرونشست زمین به همین موارد محدود نمی شود. سال گذشته نیز مسئول مرکز مدیریت بحران فرمانداری کرج از فرونشست زمین در منطقه رجایی شهر کرج گفت.

کوروش جعفری در این مورد به فارس گفت: در محدوده بلوک 2 رجایی شهر بین خیابان های سه و چهار فرونشست زمین رخ داد.

این پدیده از بحران های محیط زیستی است که کارشناسان از فرایند رو به رشد آن در بسیاری از شهرها هشدار می دهند. ضمین اینکه در ادامه برداشت های بی رویه از آب های زیرزمینی رخ می دهد. البته این پدیده قابل پیشگیری است اگر پیش از آنکه فرصت از دست برود اقدامات لازم صورت گیرد.

راه های مقابله با فرونشست

پیش تر علی بیت اللهی، مدیر بخش زلزله و خطرپذیری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی درباره از راه های کنترل این بحران گفت.

مدیر بخش زلزله و خطرپذیری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: چاه های غیرمجاز، کنترل هوشمند و تغذیه مصنوعی آبخوان باید صورت بگیرد.

بیت اللهی از اقدامات لازم در حیطه وزارت جهاد کشاورزی نیز گفت: مدیریت کشت و زرع، شیوه های نوین آبیاری و جلوگیری از تبخیر را باید انجام دهند.

او ادامه داد: در حیطه وزارت صنعت، معدن و تجارت؛ کنترل صدور مجوز صنایع آب بر، جابه جایی صنایع آب بر در منطقه ها با خطر فرونشست زمین باید صورت گیرد. در حیطه وزارت راه و شهرسازی نیز از بارگذاری جمعیتی درون زون های فرونشست جلوگیری شود.

ایران رتبه 4 فرونشست را دارد

این پدیده در البرز و در دشت هشتگرد و منطقه های چون نظرآباد مشاهده می شود. به جز کرج، شهرهای دیگری مانند اصفهان، تهران و… نیز با این پدیده روبرو هستند. البته آنطور که کارشناسان می گویند شرایط اصفهان از سایر شهرها بحرانی تر است.

پیش تر بیت اللهی به وبلاگ فرافایلی گفت: ایران رتبه چهار فرونشست زمین در دنیا را دارد و اگر همین حالا اقدامات لازم صورت نگیرد، ایران سرزمینی غیرقابل زیست می شود.

آنطور که مدیر بخش زلزله و خطرپذیری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت در تمام 610 دشت در کشور، فرونشست اتفاق می افتد که عوارض بسیار خطرناک زیست محیطی دارد.

منبع: تجارت نیوز

به "ادامه فرونشست زمین، این بار در کرج ، فرونشست مهارشدنی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادامه فرونشست زمین، این بار در کرج ، فرونشست مهارشدنی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید