آیا درگیری های کشمیر ارتباطی به گفتگوهای صلح طالبان دارد؟

پژوهشگر مسائل آسیا، دنیا عرب و حقوقدان بین الملل درگیری ها در کشمیر را آنالیز نموده است.

آیا درگیری های کشمیر ارتباطی به گفتگوهای صلح طالبان دارد؟

به گزارش خبرنگاران محمد عجم درباره این که گفته می گردد درگیری های جدید در کشمیر به دلیل گفت و گوهای صلح میان آمریکا و طالبان است می گوید: می تواند بدین شکل باشد. اما باید دانست که طالبان افغانستان علاقه مندی جدی به موضوع کشمیر ندارند اولویت اصلی و غایی آنها برپایی امارت اسلامی در افغانستان است البته طالبان پاکستان تاکید بیشتری روی کشمیر دارند.به هر حال شرایط فعلی به گونه ای است که همه چیز به نفع هند پیش می رود. از طرفی چین نیز درگیر بحران هنگ کنگ بوده و کشورهای مسلمان نیز بشدت درگیر مسائل داخلی و منطقه ای خود هستند و سازمان کنفرانس اسلامی نیز نمی تواند در این بین هیچ نقشی ایفا نماید. پاکستان نیز درگیر مسائل مالی و داخلی بوده و این کشور در سطح بین المللی نیز از وجهه خوبی به دلیل مسائل مربوط به تروریسم برخوردار نیست. آمریکا نیز فشارهای زیادی به پاکستان وارد می نماید تا این کشور از طالبان پاکستان حمایت نکند.

پژوهشگر دنیا عرب اضافه نمود: همچنین گروه های مبارزی که می توانستند در کشمیر نقش داشته باشند در حال حاضر حال تحت فشار هستند و قادر نیستند تا فعالیت چشمگیری داشته باشند. از طرف دیگر می بینیم که انگلیس نیز درگیر مشکلاتی چون برگزیت است و علاقه ای به موضوع کشمیر ندارد. آمریکا نیز دارای بهترین روابط تاریخی با هند است و سطح روابط تجاری این دو کشور همیشه رو به افزایش داشته و به 200میلیارد دلار رسیده است. هند نیز صندلی ویژه ای در جامعه بین المللی پیدا نموده و از حمایت خیلی از کشورها برخوردار است. این موضوع باعث شد تا هند مساله الحاق کشمیر را با جدیت دنبال کند که البته این اقدام خلاف مقررات و حقوق بین الملل است.

پژوهشگر مسائل آسیا درباره اینکه تصمیم هند برای الحاق کشمیر خلاف قوانین بین المللی است می گوید: کشمیر سرزمینی بجای مانده از استعمار است و قطعنامه های 1514 و 1541 اعلامیه حق معین سرنوشت مناطق مستعمره بر آن قابلیت اجرا دارد قبل از استعمار زدایی و معین سرنوشت بین دولتها دست بدست شده است و بدون هیچ رفراندومی بخشی را پاکستان بخشی را چین و بخشی را هند صاحب شده اند. بعد از تشکیل سازمان ملل از اولین دغدغه های مجمع عمومی این سازمان موضوع سرنوشت مستعمرات بود و دهها قطعنامه و بیانیه در مجمع عمومی و شورای امنیت صادر شده و نخست در منشور ملل متحد و سپس در چند قطعنامه و در میثاقین سازمان ملل نیز مورد تاکید قرار گرفته است. مستعمرات فقط به وسیله رفراندوم می توانند معین سرنوشت شوند. این اقدام هند حتی مغایر با قانون اساسی این کشور است. به این دلیل که در اصل 370 و در بند 3 اشاره شده که اصل 370 تنها باید به پیشنهاد مجلس کشمیر لغو گردد. در این راستا مجلس کشمیر به دولت هند اعلام می نماید که خواهان لغو ماده 370 است. این ماده به این دلیل اضافه شده که اگر زمانی کشمیر خواست مستقل گردد و شرایط مساعدی پیدا کرد اصل 370 حذف گردد.(این ماده می گوید که کشمیر بخشی از دولت فدرالی هند است). در نهایت پیش بینی می شد که با توجه به هواداران حزب بی جی پی در راجاسبا(سنا) و لوک سابا حذف اصل قانون اساسی عملی گردد بطوریکه پیشنهاد حذف ماده 370 در راجاسبا با 125 رای و در لوک سبا 370 رای موافق به تصویب رسید و تنها 70 رای مخالف بود. در نتیجه شاهد هستیم که هند از لحاظ داخلی و بین المللی شرایط مناسبی را برای لغو اصل 370 و لغو اختیارات خود مختاری کشمیر داشته است.

این حقوقدان بین الملل درباره رویکرد هند در قبال مساله صلح افغانستان و نقش احتمالی طالبان در آن گفت: هند از بابت صلح افغانستان که در آن طالبان نقش مهمی داشته باشند نگرانی شدیدی دارد. اما همانطور که گفتم خطر طالبان افغانستان اکنون آنقدرها هم علیه هند در حال حاضر بزرگ نیست نیمی از ارتش هند در مرزهای مشترک با پاکستان مستقر است و هند نگرانی خیلی جدی از مرزهای خود ندارد ولی اقداماتی که تروریستی نامیده می گردد در آینده خطر بالقوه ای علیه هند در داخل و در مناطق مورد مناقشه می تواند باشد. هند همه ابعاد موضوع و شرایط و زمان مناسب را سنجش نموده است و مدتها بود مترصد چنین فرصتی بود.

مشروح این گفت و گو را ایـنجـا بخوانید.

310311

منبع: خبرآنلاین

به "آیا درگیری های کشمیر ارتباطی به گفتگوهای صلح طالبان دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا درگیری های کشمیر ارتباطی به گفتگوهای صلح طالبان دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید