چالش قطعی آب شهرها و روستاهای گیلان ، افزایش 25 درصدی مصرف آب در استان

به گزارش وبلاگ فرافایلی، مصرف آب در گیلان و بسیاری از استان های دیگر این روزها با توجه به شیوع کرونا در کشور و از طرفی هم زمانی آن با سنت خانه تکانی، بالا رفته است.

چالش قطعی آب شهرها و روستاهای گیلان ، افزایش 25 درصدی مصرف آب در استان

به گزارش وبلاگ فرافایلی آنلاین، طی روزهای اخیر شهرهای شمالی با قطعی آب روبرو شدند. مصرف آب بین ساروی ها از هزار و 300 لیتر در ثانیه به هزار و 750 لیتر در ثانیه رسیده است. شهروندان آملی هم بیش از هزار و 200 لیتر در ثانیه مصرف داشتند که این میزان قبلا 800 لیتر در ثانیه بود.

شیوع کرونا و باز گذاشتن شیر آب هنگام شست وشوی دست ها، شستن پتو، در و پنجره و... میزان مصرف را در شهرهای استان به شدت بالا برده و افزایش مصرف موجب افت فشار در بعضی مناطق و قطع آب شده است. شرکت آب منطقه ای گیلان با این که روی افزایش مصرف آب در استان به واسطه شیوع کرونا تاکید دارد اما مشکل را فقط به این ویروس مرتبط نمی داند. مسئولان شرکت آب و فاضلاب کافی نبودن تجهیزات تصفیه را علت اصلی این مشکل عنوان می نمایند. مقرر شده برای تامین آب مورد احتیاج، تاسیسات بیشتری وارد مدار گردد. هم اکنون آب شرب با حداکثر ظرفیت در حال فراوری است.

در حالی که نسبت به رعایت بهداشت فردی تاکید می گردد ولی بعضی گیلانی ها به آب سالم دسترسی ندارند. بندر انزلی از شهرستان هایی است که با مشکل افت فشار آب دست وپنجه نرم می نماید. با توجه به تعطیلی مدارس و هجوم مسافران به شهرهای شمالی و بالارفتن میزان مصرف، میزان ذخیره مخزن های آب به اتمام رسیده است.

املشی ها هم تا قبل شیوع کرونا پس از اندکی بارندگی با قطعی آب روبرو می شدند. در این روزها هم که به شست وشوی مدام دست ها تاکید شده، قطعی آب بر مسائلشان افزوده و باعث نگرانی آنها شده است.

مقرر شده با به کارگیری تانکرهایی از شهرستان های هم جوار با ظرفیت 10 و 12 هزار لیتری، مخازن آب املش پر و دست کم به صورت موقتی قطعی آب برطرف گردد. اگر مشکل تصفیه خانه طول لات رودسر برطرف و حداقل 4 حلقه چاه آب در املش حفر گردد، این مسائل حل خواهد شد.

شرایط مصرف آب در دیگر استان ها

تهران، آذربایجان شرقی، کرمانشاه، قزوین و خوزستان از استان هایی هستند که به علت شیوع کرونا و رعایت موارد بهداشتی و تاکید به شست وشوی مداوم دست ها با مشکل آب روبرو شده اند. شرکت آب و فاضلاب در هر کدام از این استان ها با صدور اطلاعیه ای خواهان صرفه جویی شهروندان در مصرف آب شد.

تهرانی ها آدینه 9 اسفند، 3 میلیون و 330 هزار متر مکعب آب مصرف کردند. آب شرب ساکنان شهر قدس نیز در این روز قطع شد. در اولین روز هفته با توجه به هشدارهای شرکت آب و فاضلاب استان باز هم میزان مصرف پایین نیامد و تقریبا روی این عدد ثابت ماند. در کرمانشاه هم مصرف آب 2.5 برابر افزایش یافت.

در اولین روز هفته، شهروندان قزوینی 99 هزار متر مکعب آب مصرف کردند؛ این در حالی است که این عدد در روزهای عادی زیر 80 هزار متر مکعب است. افزایش 25 درصدی مصرف آب، شهروندان ساکن در مناطق شمالی این استان را هم با مسائلی روبرو کرد. مناطقی همچون عارف، خیابان دانشگاه، مینودر، نوروزیان، پونک، کوثر و غیاث آباد از شنبه با افت فشار یا قطعی آب دست و پنجه نرم می نمایند.

به جز ضرورت شست وشوی دست ها، با توجه به تعطیلی مدارس، بعضی خانواده ها اقدام به خانه تکانی نموده اند که در افزایش مصرف آب بی تاثیر نبوده ست.

در یک هفته گذشته مصرف آب در آذربایجان شرقی هم 10 درصد بالا رفته است. در چند ماه گذشته مصرف آب در این استان 190 لیتر برای هر فرد در شبانه روز بود، اما این میزان در حال حاضر به 215 لیتر افزایش یافته است. مصرف آب به خصوص در تبریز هم 215 لیتر در شبانه روز برای هر نفر برآورد شده و به معنای این است که هر تبریزی افزون بر 50 لیتر آب بیشتر از استاندارد کشوری مصرف می نماید.

ساکنان بعضی از نقاط اهواز هم از چند روز گذشته تا به امروز به آب شرب دسترسی ندارند. در بعضی نقاط شهر آب شرب تا 12 ساعت در روز قطع است. هم زمان شدن شیوع کرونا و قطعی آب در اهواز سلامت شهروندان را تهدید می نماید.

منبع: همشهری آنلاین

به "چالش قطعی آب شهرها و روستاهای گیلان ، افزایش 25 درصدی مصرف آب در استان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چالش قطعی آب شهرها و روستاهای گیلان ، افزایش 25 درصدی مصرف آب در استان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید