صدور شناسنامه برای 6500 باغ در تهران

به گزارش وبلاگ فرافایلی، خبرنگاران آنلاین:رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران از صدور شناسنامه برای 6500 باغ در شهر تهران اطلاع داد.

صدور شناسنامه برای 6500 باغ در تهران

محمد سالاری در نشست خبری شنبه 25 اسفند در مورد بازبینی طرح جامع شهر تهران پس از 11 سال و همین طور بازبینی طرح تفصیلی ظرف یک سال گذشته گفت: بازبینی این دو طرح در یک سال گذشته در دستور کار بود. بر همین اساس شهرداری تهران ملزم شد تا این دو طرح را بازنگری کند و به همین دلیل جلسات متعددی در معاونت معماری و شهرسازی برگزار گردید.

به گزارش ایسنا، او اضافه نمود: مقرر شده است ظرف ماه های نخست سال آینده شاهد ارائه گزارش شهرداری تهران در این خصوص باشیم.

او در تشریح مهم ترین اقدامات شورای اسلامی شهر تهران در دوره پنجم در حوزه شفاف سازی نیز گفت: شهرداری را مکلف کردیم تا در بحث ساخت و سازها نسبت به هوشمندسازی و الکترونیکی شدن تمامی فرآیندهای صدور پروانه اقدام نمایند. در حقیقت شهرداری موظف است تمام پرونده های شهرداری مناطق 22 گانه را در دسترس عموم قرار دهد که این کار از سه هفته پیش با در اختیار گذاشتن اطلاعات اولیه این پرونده ها محقق شده است و در راستای عملیاتی کردن کامل مصوبه شورا در بحث شفاف سازی تمامی اقدامات را انجام خواهیم داد.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران در بخش دیگری از صحبت های خود به موضوع کاهش زمان صدور پروانه ساخت و ساز اشاره نمود و اضافه نمود: بر اساس گزارش ها و آمارها تعیین شد فرآیند صدور پروانه طولانی است و تعداد 37 هزار و 500 بار گردش در مناطق 22 گانه وجود داشته تا در نهایت برای تصمیم گیری به شورای معماری ارجاع گردد. این در حالی ست که کلیه پرونده های صادر شده در امسال حدود 12 هزار پروانه بوده یعنی هر پرونده بیش از سه بار به شورای معماری مناطق ارجاع شده و این حجم از گردش جای هیچ توجیهی ندارد.

سالاری در مورد نوسازی بافت های فرسوده که از معضلات شهر تهران محسوب می گردد نیز گفت: بر اساس دستور رئیس جمهور از ساخت و ساز در فضاهای باز شهری جلوگیری شد و در این راستا جلساتی نیز برگزار گردید تا مسئولین مرتبط مجاب شوند از این نوع ساخت و سازهای بازشهری دست بکشند. در فرآیند تدوین برنامه پنج ساله سوم توجه جدی به بهسازی محیطی داشته ایم و شهرداری تهران در حوزه بافت فرسوده می تواند با ارائه بسته های تشویقی که شامل عدم اخذ هر گونه عوارض در قالب اقتصاد بازآفرینی می گردد تسهیلاتی را برای نوسازی این بافت ها عرضه کند.

او تاکید نمود: حریم پایتخت از اهمیت بسزایی برخوردار است. این حریم با توجه به مزیت تفرجگاهی بی نظیر و همچنین مجموعه شهرهای پیرامونی تهران موضوع قابل اهمیتی است که در مورد آن جلسات متعددی برگزار گردیده است و موضوع احیای سند مجموعه شهری به یک دغدغه جدی برای دولت و شهرداری تبدیل شده است.

سالاری با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه حفاظت از باغات شهر تهران تاکید نمود: پس از چندین سال طرح حفاظت از باغات شهر که مجموعه 100 هکتاری را شامل می گردد و تنها باغات پیوسته باقیمانده در تهران است، با توجه به مشارکت ذینفعان محقق شده است.

او اضافه نمود: برای 6500 باغ پراکنده در تهران شناسنامه صادر شده و کمیسیون شهرسازی و معماری شورا مصوبه برج باغ ها را با همراهی کمیسیون محیط زیست لغو کرد.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران درباره انتصابات شهرداری تهران گفت: شورای شهر حق دخالت در انتصابات را ندارد اما در مجموع تصمیم گیری ها اگر با برنامه های میان شورا و شهرداری مغایرتی داشته باشد اعضا می توانند به صورت تذکر یا سوال نظرات خود را مطرح نمایند، البته باید به این نکته توجه کرد که پس از سال ها یک فرد متخصص در حوزه شهری به عنوان شهردار تهران منصوب شده و ما توقع داریم تا انتصابات او بر اساس شایسته سالاری و با کارشناسی انجام گردد.

او اضافه نمود: در حال حاضر 2700 محله در طرح بازآفرینی تهران قرار گرفتند و برای ایجاد زیرساخت های در نظر گرفته شده اعتبارات لازم پیش بینی شده است. قطعاً یکی از موضوعات بسیار مهم در حوزه مدیریت شهری توجه به حوزه نرم افزاری و نقش رنگ در زندگی شهری است. موضوعاتی که مربوط به رنگ آمیزی شهری در حوزه سیمای شهری می شوند باید به طور جد مورد توجه قرار گیرند و بر اساس آن کلیه سطوح خیابان ها، دیوارها و مبلمان شهری نیز رنگ آمیزی شوند. در طول سال های گذشته به این تحولات و مأموریت ها توجه نشده است در حالی که رنگ آمیزی باعث سرزندگی شهر می گردد و هزینه قابل توجهی نیز در بر ندارد.

سالاری در مورد صدور مجوز برای ساخت و ساز در 62 باغ شهر تهران پس از لغو مصوبه برج باغ ها گفت: پس از آنالیز های صورت گرفته 473 پرونده درخواست برج باغ داشتند که اگر کمیسیون شهرسازی به این موضوع ورود پیدا نمی کرد امروز تمامی 473 باغ در دست ساخت و ساز قرار می گرفت و کسی هم از این موضوع خبردار نمی شد. در فضای تصمیم گیری شهردار تهران استفساریه ای را به شورا ارائه داد که بر اساس آن در مجموع تعدادی باغ متفاوت درخواست اجازه ساخت و ساز داده بودند اما در نهایت با مشورت های صورت گرفته در شورا و کمیسیون شهرسازی و کمیسیون محیط زیست تنها اجازه ساخت و ساز در 62 باغ داده شد.

او اضافه نمود: در شش الی هفت پرونده باغاتی وجود دارد که اصلاً درخت در آنها نیست یا تعداد درختان آنها بسیار کم است. لذا درباره اینکه این باغات متعلق به چه افرادی هستند؟ باید بگویم شورا آنالیز نمی کند که باغات متعلق به اشخاص یا چه سازمان هایی است. ما نمی توانیم این گونه عمل کنیم که چون باغ متعلق به یک نهاد یا سازمان است اجازه ساخت و ساز به آن ندهیم. اگر لازم باشد اسامی مالکان هم اعلام می گردد.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران در مورد رسیدگی به تخلفات پروژه ایران مال نیز گفت: تخلفات این مجموعه توسط سازمان بازرسی شهرداری تهران و همین طور شهرداری منطقه 22 آنالیز شده است.

منبع: همشهری آنلاین

به "صدور شناسنامه برای 6500 باغ در تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صدور شناسنامه برای 6500 باغ در تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید