روش هایی برای نداشتن مو های سفید

به گزارش وبلاگ فرافایلی، انجام بعضی از روش ها باعث جلوگیری از بروز مو های سفید در افراد خواهد شد.

روش هایی برای نداشتن مو های سفید

به گزارش وبلاگ فرافایلی از العالم، شما می دانید که آن روز فرا خواهد رسید و ممکن است بعضی از آن ترس داشته باشند و آرزو نمایند که دیرتر بروز کند، اما یک روز ایستاده و در آینه نگاه می کنید؛ مو های جوگندمی خودنمایی می نماید، در حالی که شما هنوز در اواخر دهه بیست یا اوایل سی سالگی هستید.

ممکن است تعجب کنید، اما بگذارید واقعیتی را بگوییم که مایه دلگرمی شما باشد. ظهور مو های خاکستری و جوگندمی شدن آن در سنین پایین بسیار رایج است و به این معنی نیست که شما پیر شده اید.

ممکن است بیشتر تعجب کنید، اگر به شما بگوییم که تاخیر در سفیدی مو ها به عوامل زیادی از جمله نژاد، ژنتیک و حتی استرس مربوط می گردد.

بگذارید بیشتر در خصوص ماهیت مو های خاکستری و تغییر و تحولی که در این حالت رخ می دهد آشنا شویم. در این گزارش نظر کارشناسان در خصوص امکان ایجاد تاخیر با توقف در فرایند سفیدی مو ها را مرور می کنیم.

چرا مو ها سفید می شوند؟

به گفته جیل ویبل متخصص پوست، مو های ما هنگامی که در شکم مادر هستیم دارای رنگ سفید است، اما هنگامی که سلول های رنگدانه ای تشکیل می شوند، مو های ما رنگ طبیعی خود را از دست می دهند، چه این رنگ سیاه و چه قهوه ای باشد یا بور و هر رنگ دیگر که این موضوع به میزان توزیع، نوع و مقدار ملانین موجود در لایه میانی ساقه مو بستگی دارد.

او اضافه کرد: ملانوسیت ها همچنان ملانین را به کراتین مو وارد می نمایند و رنگ مویی که ما با آن به جهان آمده ایم شکل می گیرد که به مرور زمان، آنزیمی به نام تلومراز فرایند فراوری ملانین را کند می نماید و این موضوع باعث سبک شدن و کم رنگ شدن مو می گردد.

مو های سفید از چه زمانی نمایان می شوند؟

ممکن است همه ما در سن سی سالگی احساس کنیم که به اندازه کافی برای ظهور مو های خاکستری عظیم نشده ایم، اما اغلب از دهه سی این فرایند آغاز می گردد، البته این زمان برای همه صدق نمی نماید.

آلن بومن متخصص پوست و مو می گوید :معین اینکه مو های شما از چه زمانی آغاز به سفیدی می نمایند، بیشتر از سن به عوامل ژنتیکی بستگی دارد.

او اضافه کرد: ریزش مو و بروز مو های سفید نیز عمدتا در نتیجه عوامل ژنتیکی است. شما می توانید به والدین یا پدرعظیم و مادرعظیم خود نگاه کنید تا متوجه شوید که در آینده موهایتان به چه شکلی خواهد بود؛ بنابراین می توانید از والدین خود در خصوص زمان ظهور اولین مو های خاکستری آن ها سوال کنید.

مو های سفید ابتدا در کدام ناحیه مو ظهور می نماید؟

مطمئناً اینگونه نیست که یک روز از خواب یدار شده و ببینید که موهایتان کاملاً تغییر رنگ داده است، بلکه این یک فرایند تدریجی است. مو های خاکستری ابتدا در اطراف شقیقه های شما ظاهر می شوند و به آرامی آن ها را پر می نمایند سپس به سمت بالا و اطراف پوست سر شما حرکت می نمایند.

نژاد شما نقش مهمی در ظهور مو های خاکستری دارد

نژاد شما ارتباط زیادی با مو های خاکستری دارد. به گفته جیل وایبل متخصص پوست، طبیعی است که موی سر قفقازی ها از اواسط سی سالگی آغاز به خاکستری شدن می نماید، آسیایی ها معمولاً در اواخر سی سالگی و آفریقایی- آمریکایی ها در اواسط چهل سالگی!

مطالعات دیگر نیز این واقعیت را تأیید نموده و نشان می دهد کسانی که از نژاد آسیایی و آفریقایی هستند، در مقایسه با قفقازی های هم سن خود، معمولاً مو های سفید کمتری دارند.

کندن مو های سفید میزان آن را بیشتر نمی نماید

همه ما این خرافه را درباره کندن مو های سفید شنیده ایم که اگریکی را بیرون بیاورید حتما دو تار دیگر به جای آن رشد می نماید.

خوب، شما شاد خواهید شد که بشنوید این موضوع درست نیست؛ رندی شوایلر، متخصص زیبایی می گوید: وقتی موی خود را می چینیم، پیازه آن در جای خود می ماند و در نهایت موی دیگری رشد می نماید. در حقیقت، ممکن است خوش شانس باشید و جای مو هایی که بیرون آورده اید موی سفید رشد نکند.

با این حال، کندن این مو ها می تواند خطرناک باشد. کندن زیاد مو به فولیکول های مو آسیب می رساند، به این معنی که ممکن است موی دیگری جایگزین آن نگردد؛ بنابراین رشد مو های سفید بهتر از نداشتن مو است!

خانم ها استتثناء در این موضوع اول نیستند

شاید اتفاق نظر داشته باشیم که عبارت اول خانم ها همواره چیز خوبی نیست که آن ها دوست داشته باشند بشنوند، مخصوصاً وقتی صحبت از سفید شدن مو ها می گردد. مطالعه ای در سال 2012 نشان داده است که وقتی مردان را با زنان هم سن مقایسه نموده اند، میزان موی سفید مردان بیشتر بوده و زودتر از زنان موهایشان سفید شده است.

استرس می تواند منجر به تسریع فرایند سفیدی مو گردد

ممکن است ما نخواهیم باور کنیم که استرس در زندگی ممکن است باعث سفیدی مو گردد، اما آیا واقعاً این امکان وجود دارد؟ بومن می گوید، گاهی اوقات ممکن است که استرس، مانند بسیاری از عوامل دیگر زندگی، تأثیر عمده ای بر سلامت مو های ما داشته باشد. استرس به تنهایی باعث نمی گردد که مو های شما یک شبه سفید شوند، اما در افرادی که استعداد ژنتیکی بیشتری برای سفیدی زودرس مو دارند، می تواند فرایند کار را تسریع کند.

عوامل دیگری نیز وجود دارند که در ظهورر مو های سفید تأثیر می گذارند

سن و ژنتیک تنها مواردی نیستند که هنگام سفید شدن اهمیت دارند. فاکتور های دیگری نیز در زندگی شما وجود دارند که می توانند باعث شوند این اتفاق سریع تر رخ دهد. به عنوان مثال، رژیم غذایی، استرس، کمبود خواب، دارو، سیگار کشیدن و ... همه می توانند در ظهور مو های سفید تأثیر بگذارند.

همچنین، بعضی شرایط پزشکی نیز می تواند باعث سفید شدن موها شوند؛ علت سفیدی زودرس مو می تواند سندرم های خاصی مانند پروژریاهاچینسون، یا سندرم ورنر، کم خونی، بیماری تیروئید یا سندرم داون باشد.

راهی برای توقف پیری و سفیدی مو

باور کنید یا نکنید، ممکن است سفید شدن مو های شما متوقف گردد یا حداقل سرعت آن کاهش یابد. بعضی از بهترین عناصر مفید برای مقابله با افزایش سن و سفیدی مو شامل کافئین و نیاسینامید است که به عنوان خاصیت ضد پیری در پوست شناخته شده اند.

بهترین توصیه برای خانم ها و آقایانی که می خواهند علائم پیری و سفیدی را کاهش دهند، تمرکز روی ساخت مو های بهتر است که این کار را می توانید با بهبود رژیم غذایی، اجتناب از سایر موارد بهداشتی و کنار آمدن صحیح با استرس انجام دهید.

اضافه کردن ویتامین های مو به رژیم غذایی، یا تقویت مو با لیزر درمانی، ماینوکسیدیل موضعی یا درمان های پلاسمای غنی از پلاکت نیز ممکن است خوب باشد.

منبع: جام جم آنلاین

به "روش هایی برای نداشتن مو های سفید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش هایی برای نداشتن مو های سفید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید