رئیس اتحادیه کارگران: تاثیر افزایش دستمزد کارگران از برج دوم سال جاری از بین رفت، با دستمزد ناچیز معیشت کارگران یک هفته هم دوام نمی آورد

به گزارش وبلاگ فرافایلی، فتح الله بیات با بیان اینکه نباید دستمزد را به گونه ای معین کنیم که موجب نارضایتی و تحریک جامعه کارگری گردد، اظهار کرد: افزایش 57 درصدی حداقل دستمزد در ظاهر درصد بالایی بود ولی از برج دوم سال جاری با انجام جراحی بزرگ مالی و تغییر مداوم قیمت ها، رشد تورم و نوسان بازارهای ارز تاثیری در زندگی کارگران نداشت.

رئیس اتحادیه کارگران: تاثیر افزایش دستمزد کارگران از برج دوم سال جاری از بین رفت، با دستمزد ناچیز معیشت کارگران یک هفته هم دوام نمی آورد

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی با تاکید بر اینکه شورای عالی کار باید به سمت کاهش شکاف دستمزد کارگران و تورم برود، گفت: جامعه کارگری یکسال معیشت خود را با دستمزدی اداره خواهد نمود که در شورای عالی کار تصویب خواهد شد.

فتح الله بیات در گفت وگو با ایسنا، در ارزیابی نشست شب گذشته شورای عالی کار و بی نتیجه ماندن تکلیف دستمزد اظهار کرد: دستمزد از مباحث بسیار مهم هر سال است و باید به نتیجه برسد. این طور نیست که دستمزد موضوع کوچکی باشد و با بی تفاوتی از کنار آن بگذریم. نمایندگان دولت، کارفرما و کارگر باید به این مسأله توجه جدی داشته باشند چرا که جامعه کارگری یکسال معیشت خود را با دستمزدی اداره خواهد نمود که در شورای عالی کار مشخص می گردد.

وی ادامه داد: مسائلی که سال جاری در باب دستمزد مطرح می گردد نظیر اینکه سال گذشته دستمزد کارگران 57 درصد افزایش یافت و چون مبلغ زیادی بود روی تورم اثر گذاشت باعث شده شورای عالی کار به سمت تصویب دستمزد پایین برای کارگران برود در حالی که این کار با هیچ منطقی سازگار نیست و به لحاظ کارشناسی بنیان و اساسی ندارد.

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی با بیان اینکه نباید دستمزد را به گونه ای مشخص کنیم که موجب نارضایتی و تحریک جامعه کارگری گردد، اظهار کرد: افزایش 57 درصدی حداقل دستمزد در ظاهر درصد بالایی بود ولی از برج دوم سال جاری با انجام جراحی بزرگ مالی و تغییر مداوم قیمت ها، رشد تورم و نوسان بازارهای ارز تاثیری در زندگی کارگران نداشت. حتی اگر دستمزد را 100 درصد هم افزایش دهیم باز هم شکاف بین دستمزد و تورم وجود دارد؛ بنابر این باید پایه مزدی را تقویت کنیم تا این شکاف ناعادلانه به تدریج از بین برود.

وی توضیح داد: وقتی امروز به اذعان کارشناسان و با محاسبات دقیق و بررسی کارشناسی سبد معیشت به بیش از 20 میلیون تومان رسیده است نمی توانیم دستمزد کارگران را دور از واقعیت مشخص کنیم. شورای عالی کار برای چه تشکیل می گردد و نمایندگان کارگر کارفرما برای چه مذاکره می نمایند؟ مطابق ماده 41 و بندهای آن دستمزد باید مشخص گردد و طبق سنوات گذشته کمیته دستمزد با کار کارشناسی سبد معیشت را استخراج کند ولی سبد معیشتی که به دست آمده عددی است که با محاسبات گروه کارگری فاصله بسیار دارد.

این مقام مسئول کارگری با بیان اینکه درصدهای 20 درصد و 24 درصد برای افزایش دستمزد شایسته و جوابگوی معیشت خانوار کارگری نیست، اظهار کرد: دولت به عنوان ناظر و کارفرمای بزرگ باید با عقلانیت و منطق به این موضوع نگاه کند و دستمزد به گونه ای تصویب گردد که کارگران از عهده هزینه های زندگی در سال آینده برآیند و دوام بیاورند.

وی در انتها با بیان اینکه با هیجان و احساس و دستور و برنامه از پیش مشخص شده نمی توان برای کارگران حقوق و دستمزد مشخص کرد، اضافه نمود: با دستمزد ناچیز معیشت کارگران یک هفته هم دوام نمی آورد لذا قاطعانه اعلام می کنیم که دستمزدی که قرار است در شورای عالی کار مشخص گردد باید بر مبنای واقعیت های روز جامعه و با در نظر گرفتن شرایط مالی، تورم و نوسانات بازارهای ارز باشد در غیر این صورت با سرکوب دستمزد عدالت مزدی اجرا نخواهد شد.

منبع: عصر ایران

به "رئیس اتحادیه کارگران: تاثیر افزایش دستمزد کارگران از برج دوم سال جاری از بین رفت، با دستمزد ناچیز معیشت کارگران یک هفته هم دوام نمی آورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس اتحادیه کارگران: تاثیر افزایش دستمزد کارگران از برج دوم سال جاری از بین رفت، با دستمزد ناچیز معیشت کارگران یک هفته هم دوام نمی آورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید