آدینه بازار جویبار در لیست میراث ناملموس کشور قرار گرفته است

به گزارش وبلاگ فرافایلی، ایرنا/ براساس آخرین گزارش های بدست رسیده، آدینه بازار جویبار در لیست میراث ناملموس کشور قرار گرفته است.

آدینه بازار جویبار در لیست میراث ناملموس کشور قرار گرفته است

مازندران مهد فعالیت یکسری بازارهای محلی و سنتی که از دیرباز فعالیت می کردند، است و بازارهایی که در زمانهای گذشته پای روستاییان را برای عرضه و فروش محصولاتشان به این شهرها می کشاند تا بر روی طبق های ساده و بی آرایه خود بتوانند روزی خود را کسب نمایند.

فروشندگانی که ویترین محصولات خود را به سادگی و بی آلایش بر روی تکه های چوب، نایلون های پلاستیکی پهن می نمایند تا هرآنچه را از فراوریات سنتی و بومی خود دارند را در طبق عرضه قرار دهند. این بازارها به علت حذف واسطه و عرضه محصولات به قول معروف از فراوری به مصرف که نشان مازندرانی را نیز با خود همراه دارند به نوعی تابلویی از فرهنگ، رسوم و سنت استان به شمار می روند.

علاوه بر اینکه مردم مازندران در طول سال بویژه روزهای نوروزی حتما به این بازارهای سنتی سری می زنند تا لوازم مورد احتیاج خود را آن هم از نوع سنتی و بومی تهیه نمایند، چرا که مردم این استان معتقدند تا غذا مهمانان ایام عیدشان باید متفاوت از روزهای دیگر و از نوع غذاهای محلی باشد. این بازار محیطی مناسب برای خرید سوغات مسافران به شمار می رود.

مرغ ترش، شکم پر، خورشت فسنجون و انواع ترشی منوی سنتی و محلی غذاهای مازندرانی ها است که آن را برای مهمانان خود تهیه می نمایند. بعلاوه علاوه بر تدارک مقدمات میزبانی سنتی، علاقمندی مردم مازندران و مسافران به گشت و گذار در بازارهای سنتی را میتوان گزینه ای خاص و ویژه برای تمام فصول دانست.

آدینه بازار در ابتدای ورودی شهر جویبار نزدیکی رودخانه سیاهرود و نزدیکی پل آدینه بازار جویبار (خشت پل) مربوط به دوره قاجار واقع شده است. بازاری تاریخی که بصورت هفتگی هر آدینه برپا می شود.

سرپرست میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران اضافه کرد: آدینه بازار جویبار به شماره شماره 2047 به عنوان تنها بازار محلی و سنتی مازندران ثبت در لیست میراث ناملموس ایران است.

محسن باستانی با اشاره به اینکه پرونده ثبت این بازار در لیست میراث ناملموس کشور به اواخر سال 1398 بر می شود، ادامه داد : ابتدا در کمیته ای به همین منظور در اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران ثبت این بازار مطرح و به وسیله کارشناسان آنالیز و پس از اخذ تایید این کمیته پرونده برای طی کردن مراحل نهایی ثبت ملی به وزارتخانه ارسال شد.

وی گفت: پس از مراحل ثبت این اثر به تازگی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از ثبت این بازار در لیست میراث ناملموس اطلاع داد.

وی گفت: در مازندران بازارهای محلی و سنتی مختلفی در نقاط مختلف فعالیت می نمایند اما تنها آدینه بازار جویبار قابلیت ثبت به عنوان یک اثر میراثی دارد.

باستانی این ویژگی ها را شامل برگزاری بعضی آداب و رسوم سنتی مازندران از جمله کشتی لوچو و یا انجام برنامه های مفرح معرکه گیری با مارها برشمرد و اضافه کرد: بغیر از این موارد این بازار همچنان محل حل و فصل اختلافات به وسیله افراد ریش سفید است.

وی گفت: طبخ کباب گاومیش آنهم با وجود تغییر فرهنگ در گذر زمان از دیگر ویژگی های منحصر بفرد این بازار قدیمی و سنتی استان مازندران است.

این مسئول حوزه میراث فرهنگی مازندران با اشاره به اینکه بیشتر بازارهای سنتی استان بیش از 50 سال قدمت دارند، گفت: آدینه بازار جویبار تنها بازار سنتی با قدمت حدود 200 ساله استان است و مابقی بازارها قدمت 50 ساله دارند.

وی اضافه کرد: بازارهای سنتی به لحاظ عرضه محصولات و فراوریات سنتی و عرضه مقرون به صرفه تر بیشتر مورد توجه مردم مازندران و حتی بعضی مواقع مسافران قرار می گیرد. این بازارها در ایام خاص از جمله روزهای سرانجام سال به نوعی پاتوق مردم مازندران برای خرید کالاهایشان می باشد و به نوعی حجم زیادی از جمعیت را در این زمانها شاهد هستیم.

منبع: همگردی

به "آدینه بازار جویبار در لیست میراث ناملموس کشور قرار گرفته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آدینه بازار جویبار در لیست میراث ناملموس کشور قرار گرفته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید