تصمیم تازه وزارت اقتصاد برای خرید نان ، امکان تازهی که برای خریداران فراهم شد

به گزارش وبلاگ فرافایلی، مشاور وزیر امور مالی و دارایی از امکان خرید نان با کارت اعتباری نانوا در شرایط خاص اطلاع داد و گفت: نانوایی هایی که بر پایه کارتخوان فروش خود را انجام می دهند، 15 درصد یاری هزینه علی الحساب جبران افزایش هزینه های اجاره و دستمزد نانوایان دریافت می نمایند.

تصمیم تازه وزارت اقتصاد برای خرید نان ، امکان تازهی که برای خریداران فراهم شد

به گزارش وبلاگ فرافایلی، محمد جلال با اشاره به حذف ارز ترجیحی اظهار کرد: از همان ابتدا راهبرد دولت در برنامه مدیریت هوشمند یارانه نان، بر یک اصل بسیار مهم متکی بود و آن اینکه قیمت نان با حذف ارز ترجیحی برای مردم هیچ تغییری نکند. تا به امروز هم عدم تغییر قیمت نان و عدم ایجاد هرگونه تنش در سمت مردم به عنوان یک اصل کلیدی در نظر گرفته شده است. البته منظور، نان سنتی به عنوان نان عمومی مصرف مردم است و نان صنعتی و فانتزی الگوی متفاوتی دارند.

وی با بیان اینکه دومین اصل نپرداختن به مفهومی تحت عنوان سهمیه بندی نان است، شرح داد: از ابتدای اجرای طرح، الگو به نحوی طراحی شد که هیچ محدودیتی برای خرید نان در سمت مردم وجود نداشته باشد. بنابراین مردم همچون سابق خرید خود را انجام می دهند و فقط بستر پرداخت از یک کارتخوان معمولی به یک کارتخوان هوشمند تغییر شکل داده است.

مشاور وزیر اقتصاد ادامه داد: با اتخاذ دو رویکرد مذکور، همه زحمت های مربوط به جلوگیری از انحراف مصارف آرد غیر یارانه ای در سمت دولت نگه داشته شد و بر پایه داده هایی که سامانه در اختیارمان قرار می دهد، با یک الگوی هوشمند جلوی انحرافات گرفته می گردد.

جلال با اشاره به اجرای طرح مردمی سازی یارانه ها در سایر اقلام کالایی، مطرح نمود: پیش بینی ها نشان می داد با اجرای این طرح و افزایش قیمت گوشت، مرغ و گندم مورد استفاده در واحدهای صنعتی مانند ماکارونی و... تقاضا برای نان و گندم یارانه ای افزایشی 10 تا 30 درصدی داشته باشد. اما با همکاری وزارت جهاد کشاورزی، وزارت کشور و استانداری ها و بعلاوه زیرساختی که با همکاری وزارت اقتصاد و سیستم شبکه بانکی کشور راه اندازی شده، افزایش تقاضای گندم یارانه ای در کشور محقق نشده است.

به گفته وی، طبق آمار حجم مصرف گندم یارانه ای برای فراوری نان سنتی مشابه دوره هفت ماهه سال 1400 است.

مشاور وزیر اقتصاد با تاکید بر اینکه داده های مربوط به گندم، آرد و فعالیت نانوایی ها شفاف شده است، مطرح نمود: امروز می توان یاری کرد جمعیت حداکثری نانوایان متعهد، پاسوز رفتار اشتباه جمعیت حداقلی نانوایان متخلف نگردد. قبلا ابزار داده ای کافی در اختیار حاکمیت حوزه نان نبود، به همین علت مجبور بودیم به مفهومی تحت عنوان سهمیه آرد نانوایی پناه ببریم. به همین علت نانوایی که متقاضی داشت نمی توانست نان بیشتر از سهمیه فراوری کند و نانوایی که انگیزه انحراف مصارف آرد را داشت می توانست بر پایه سهمیه اش این کار را انجام دهد.

جلال ادامه داد: در فاز پیش روی طرح قرار است نانوا ما به ازای عرضه نان به مردم هیچ محدودیتی تحت عنوان سهمیه آرد نانوایی مشاهده نکند و فراوری و عرضه نان به مردم فاقد محدودیتی تحت عنوان آرد باشد. از طرف دیگر نیز فردی که آرد را برای سایر مصارف استفاده می کرد، دیگر قادر به ادامه این کار نباشد.

امکان خرید نان با کارت نانوا

وی در ادامه به این سئوال که تکلیف افرادی که به هر علتی فاقد کارت اعتباری هستند، چه می گردد؟ پاسخ داد: بنای طرح بر پایه تراکنش الکترونیکی خرید نان طراحی شده است. این احتمال وجود دارد که به هر علتی ممکن است بعضی هموطنان در لحظه خرید نان به کارت بانکی دسترسی نداشته باشند یا کارت بانکی آن ها فاقد موجودی باشد یا اتباع خارجی باشند. در این زمبنه در زیرساخت فنی تدبیری پیش بینی شده است مبنی بر اینکه نانوایان مشخصات یکی از کارت های بانکی خود را به انتخاب خود در سامانه ای ثبت نمایند و اگر فردی به آن ها مراجعه کرد که فاقد کارت بانکی بود، می تواند پول نقد را از مشتری دریافت کند و به نیابت از آن، کارت خود را برای فروش نان استفاده کند.

مشاور وزیر اقتصاد ادامه داد: نانوایان باید متوجه باشند زمانی که درمورد سامانه هوشمند صحبت می گردد تبدیل کردن این رفتار به یک رفتار عمومی قابل قبول نیست. یعنی این قابلیت فقط برای شرایط اسثتثنایی طراحی شده است. برای مثال در استانی که پذیرش اتباع ممنوع است یک الگوی متعارفی استخراج می گردد که به ازای هر 20 تراکنش معمولی، حداکثر یک یا دو تراکنش می تواند به وسیله کارت نانوا معقول محسوب گردد. البته این فرایند باید به وسیله سامانه محاسبه گردد. برای مثال در شهری مانند مشهد که حضور اتباع پررنگ تر است، سیستم در حاشیه شهر با یک الگو و در داخل شهر با یک الگوی دیگر محاسبات را انجام می دهد.

جلال در خصوص زمان اجرای طرح مذکور نیز شرح داد: از نظر فنی کار توسعه صورت گرفته و به صورت پایلوت در یک استان درحال اجرا است. اگر مشکل فنی و امنیتی نداشت، روی همه کارتخوان هایی که در نانوایی ها است به صورت متمرکز به روزرسانی می گردد. البته فرایند آن نیز به نانوایی ها آموزش داده خواهد شد. این طرح احتمالا ظرف یک ماه آینده عملیاتی می گردد.

لزوم تجهیز نانوایی ها به کارتخوان

وی در ادامه با بیان اینکه استفاده از کارتخوان ها بیش از 99 درصد در سراسر کشور فراگیری دارد، گفت: اگر نانوایی کارتخوان ندارد، مشکل از سمت خودش بوده است. برای مثال اطلاعات کامل نبوده یا مدارک ایراد داشته یا مسائل وراثتی وجود داشته است. توصیه وزارت اقتصاد این است که نانوایی ها از کارتخوان به منظور ایجاد سوابق فعالیت نانوایی یعنی ثبت سوابق فروش، استفاده نمایند. در غیر این صورت در آینده برای خرید نان دچار مشکل خواهند شد. از طرف دیگر نانوایی هایی که بر پایه کارتخوان فروش خود را انجام می دهند، 15 درصد یاری هزینه علی الحساب جبران افزایش هزینه های اجاره و دستمزد نانوایان دریافت می نمایند.

منبع: همشهری آنلاین

به "تصمیم تازه وزارت اقتصاد برای خرید نان ، امکان تازهی که برای خریداران فراهم شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصمیم تازه وزارت اقتصاد برای خرید نان ، امکان تازهی که برای خریداران فراهم شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید