تزریق ذرات معلق در استراتوسفر راهی برای کاهش دمای قطب

به گزارش وبلاگ فرافایلی، با افشاندن ذرات معلق در هوا در عرض های بالا مانند استراتوسفر می تواند از دمای منطقه ها قطب شمال و جنوب بکاهد.

تزریق ذرات معلق در استراتوسفر راهی برای کاهش دمای قطب

یافته های پژوهش گروهی از محققان نشان می دهد با وجود تشدید روند گرم شدن قطب جنوب و شمال، کاستن از دمای این منطقه ها با افشاندن ذرات معلق در هوا در عرض های بالا مانند استراتوسفر می تواند از دمای این منطقه ها بکاهد.

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی فیز، قطب های زمین چندین برابر سریع تر از بقیه منطقه ها در حال گرم شدن هستند و همین امر موج های گرمایی شدید را پدید آورده که اوایل امسال میلادی در دو قطب شمال و جنوب گزارش شد.

با وجود این، دانشمندان برنامه ای احتمالی برای آینده طراحی نموده اند که جت های جنگنده سریع می توانند ذرات میکروسکوپی معلق در هوا را در عرض های 60 درجه ای شمال و جنوب زمین به صورت افشانه ای پخش نمایند. در صورتی که این ذرات در ارتفاع 43 هزار فوتی (131 هزار متری) پراکنده شوند، به تدریج به سمت قطب حرکت نموده و موجب سایه در سطح زیرین می شوند.

ویک اسمیت محقق ارشد این مطالعه که گزارش کاملی از آن در نشریه ارتباطات و تحقیقات زیست محیطی منتشر شده در این مورد می گوید: نگرانی و حساسیت زیادی برای استفاده از ذرات هواپخش به منظور خنک کردن زمین وجود دارد، اما اگر معادله هزینه فایده این روند برای منطقه ای مفید باشد، قطعا آن منطقه قطب خواهند بود.

افشاندن ذرات در روزهای طولانی تابستان و بهار به وقت محلی باید انجام گردد، یک ناوگان معین جت های جنگنده می توانند در هر دو نیمکره یعنی قطب های شمال و جنوب این ماموریت را انجام دهند و با تغییر هر فصل به نیمکره دیگر بروند.

هواپیماهای سوخت رسان هوایی نظامی پیشین مانند بوئینگ کی. سی 135 یا هواپیمای ایرباس ای330 ام آرتی ت، قابلیت ذخیره سازی ذرات هواپخش را به اندازه کافی در عرض های مورد احتیاج را ندارند؛ اما سوخت رسان های جدیدتر در عرض های مرتفع کارآمدتر خواهند بود.

ناوگانی متشکل از 125 فروند از این سوخت رسان ها می توانند ذخیره ای کافی از این ذرات را برای خنک کردن مدار60 درجه شمالی (دایره ای از عرض جغرافیایی که در 60 درجه شمالی خط استوا قرار گرفته است) به اندازه دو درجه سانتیگراد هر سال حمل و پخش نمایند؛ این اندازه کاهش دما دمای قطب های شمال و جنوب را به دمای پیش از قبل از زمان صنعتی شدن می رساند.

هزینه این اقدام سالانه حدود 11 میلیارد دلار خواهد بود که کمتر از یک سوم اقدامات برای خنک کردن کل سیاره زمین به همان اندازه دو درجه سانتیگراد و بسیار کمتر از صفر کردن گازهای گلخانه ای است.

اسمیت می گوید: با اینکه روش یادشده می تواند نقطه عطفی برای جلوگیری از روند سریع گرم شدن دنیا باشد، تزریق ذرات هواپخش در استراتوسفر فقط می تواند بعضی از علائم تغییر اقلیم را کاهش دهد و درمان کلی این درد نیست.

وبلاگ فرافایلی فضای مجازی دریچه فناوری

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "تزریق ذرات معلق در استراتوسفر راهی برای کاهش دمای قطب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تزریق ذرات معلق در استراتوسفر راهی برای کاهش دمای قطب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید