با نزدیک ترین ستاره ها به زمین آشنا شوید

به گزارش وبلاگ فرافایلی، در یک شب صاف و در آسمانی تاریک می توان هزاران ستاره را با چشم غیرمسلح در آسمان دید و احتمالا به این اندیشید که نزدیک ترین ستاره به زمین کجاست و چه نام دارد؟ ستاره هایی دور و نزدیک و پرنور و کم نور. شاید در نگاه اول به نظر برسد ستاره های پرنورتر ستاره هایی بزرگ و نزدیک هستند. اما جالب این جاست که تعدادی از نزدیک ترین ستاره ها به زمین آن قدر کم نور و کوچک هستند که نمی توان با چشم غیرمسلح آن ها را رصد کرد. و از سویی دیگر بعضی از ستاره های پرنور آن قدر از زمین دور هستند که اگر در فاصله نزدیک تری قرار داشتند درخشش شان با ماه قابل مقایسه می شد!

با نزدیک ترین ستاره ها به زمین آشنا شوید

در این مقاله مروری می کنیم به نزدیک ترین ستاره ها به سیاره زمین. از خورشید، پرنورترین ستاره در روز تا شباهنگ، پرنورترین ستاره در شب!

1. خورشید

خورشید تنها ستاره منظومه شمسی و نزدیک ترین ستاره به زمین است. خورشید تنها ستاره ای است که می توانیم آن را از نزدیک رصد کنیم و از همین جهت آنالیز آن از نظر علمی اهمیت بسیار زیادی دارد. چرا که با آنالیز خورشید می توان به شناخت بهتری از ستاره های مشابه آن دست پیدا کرد.

فاصله خورشید از زمین چیزی در حدود 150 میلیون کیلومتر یا حدود هشت دقیقه نوری است.

2، 3 و 4. سامانه آلفا قنطورس

سامانه آلفا قنطورس متشکل از سه ستاره است که در فاصله حدودا چهار سال نوری از زمین قرار گرفته اند. پروکسیما قنطورس از دو ستاره دیگر این مجموعه به زمین نزدیک تر است و فاصله آن از زمین 4/24 سال نوری است. با وجود این که پروکسیما قنطورس پس از خورشید نزدیک ترین ستاره به زمین است نمی توان آن را از زمین با چشم غیرمسلح مشاهده کرد. پروکسیما قنطورس در رده ستاره های کوتوله سرخ قرار می گیرد و ستاره ای کوچک و کم نور است.

در سال 1395 یک سیاره فراخورشیدی با مقدار ای در حدود مقدار زمین به دور پروکسیما قنطورس کشف شد که نام این ستاره را بیش از پیش بر سر زبان ها انداخت. این سیاره فراخورشیدی پروکسیما b نام گرفت.

دو ستاره آلفا قنطورس A و B دیگر ستاره های سامانه ستاره ای آلفا قنطورس هستند که کمی دورتر از پروکسیما قنطورس واقع شده اند و یک سامانه دوتایی را تشکیل می دهند. این دو ستاره با چشم غیرمسلح تفکیک نمی شوند. اما می توان آن ها را همانند ستاره ای پرنور با چشم غیرمسلح در آسمان دید. آلفا قنطورس در صورت فلکی قنطورس و در نیمکره جنوبی آسمان قرار گرفته است.

5. ستاره بارنارد

ستاره بارنارد در صورت فلکی مارافسای پنجمین ستاره نزدیک به زمین است. این ستاره به افتخار بارنارد، اخترشناس شناخته شده، نام گذاری شده است. اگرچه او ستاره بارنارد را کشف نکرده است اما او برای اولین بار پیروز به کشف حرکت خاص قابل توجه این ستاره شد. بارنارد متوجه شد که این ستاره با سرعت بالایی نسبت به ستاره های دیگر در حال حرکت است. علت این اتفاق فاصله کم ستاره بارنارد از زمین و جهت حرکت این ستاره نسبت به دیگر ستاره ها است.

ستاره بارنارد 5/9 سال نوری از زمین فاصله دارد. چندی پیش یک سیاره فراخورشیدی به دور این ستاره کشف شد و عنوان دومین سیاره فراخورشیدی نزدیک به زمین (پس از پروکسیما b) را از آن خود کرد. ستاره بارنارد همانند پروکسیما قنطورس یک کوتوله سرخ است و نمی توان با چشم غیرمسلح آن را در آسمان مشاهده کرد.

در ادامه لیست نزدیک ترین ستاره ها به زمین ستاره شناخته شده ای وجود ندارد. تا این که به شباهنگ، پرنورترین ستاره آسمان شب، می رسیم. شباهنگ یا شعرای یمانی در صورت فلکی سگ بزرگ یا کلب اکبر قرار گرفته است. شباهنگ در شب های زمستان از بارزترین اجرام آسمان شب است که در شهرهای بزرگ هم به زیبایی خودنمایی می نماید. فاصله شباهنگ از زمین چیزی در حدود 8/6 سال نوری است.

شاید جالب ترین نکته درباره نزدیک ترین ستاره ها به زمین این باشد که بیشتر آن ها ستاره هایی کم نور و ناشناخته اند که با چشم غیرمسلح دیده نمی شوند. در واقع بسیاری از ستاره های پرنور و میانه آسمان که در فاصله های دورتر قرار دارند اگر در نزدیکی زمین جای داشتند به حدی پرنور می شدند که می شد درخشش آن ها را با ماه مقایسه کرد!

در نهایت این نکته را به یاد داشته باشید که توان فعلی بشر در سفرهای میان ستاره ای به مقدار ای است که برای سفر به نزدیک ترین ستاره به منظومه شمسی باید ده ها هزار سال در راه بود. به عبارتی معنای نزدیک ترین ها در اخترشناسی متفاوت با چیزی است که در زندگی روزمره از آن استفاده می کنیم!

عکس کاور: ستاره آلفا قنطورس، از نزدیک ترین ستاره ها به زمین.

Credit: ESO/Digitized Sky Survey 2

Acknowledgement: Davide De Martin

منبع: دیجیکالا مگ

به "با نزدیک ترین ستاره ها به زمین آشنا شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با نزدیک ترین ستاره ها به زمین آشنا شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید