معرفی ساز ملودیکا و انواع آن

به گزارش وبلاگ فرافایلی، ساز ملودیکا (Melodicas) یک هواصدای آزاد زبانه دار است که دارای یک صفحه کلید مانند پیانو بوده و یک لوله پلاستیکی برای دمیدن هوا دارد. این ساز در سایز های متفاوتی برای محدوده صوتی های مختلف ساخته می شود. انواع ملودیکا عبارتند از: سوپرانو و آلتو، تنور، باس و آکوردینا.

معرفی ساز ملودیکا و انواع آن

وبلاگ فرافایلی | سرویس فرهنگ و هنر - حتما تا به حال در بین اسباب بازی های بچه ها سازی شبیه ارگ که یک لوله پلاستیک هم به آن متصل است دیده اید. ولی خوب است بدانید که این ساز چیزی فراتر از یک اسباب بازی است و امروزه به عنوان یک ساز اصلی آموزش داده شده و دارای تکنیک ها و ویژگی های مخصوص به خود است. ملودیکا صدایی دلنشین و دوست داشتنی دارد که برای همه سنین جذاب است. برای آشنایی بیشتر با این ساز با ما همراه باشید.

معرفی و تاریخچه ملودیکا

ساز ملودیکا با نام هایی، چون پیانیکا، هارمونیکای کلیدی یا ملودی هورن نیز معرفی می شود. ملودیکای مدرن با نام اصلی ملودیکا توسط کمپانی هوهنر در سال 1950 میلادی ساخته شد، ولی ساز های مشابهی هم قبل از آن در ایتالیا ساخته شده بود.

اولین بار در سال 1960 استیو رایش از این ساز به صورت جدی استفاده کرد و به دنبال آن توسط موسیقیدان جاز، فیل مور در آلبوم همین حالا که توسط آتلانتیک رکوردز منتشر شد، مورد استفاده قرار گرفت. پس از آن یک نوازنده برزیلی به نام هرمتو پاسکول تکنیکی ارائه داد که شامل خواندن همراه با نواختن ملودیکا می شد.

این ساز از هواصدا های آزاد زبانه دار مثل ساز دهنی است. سازی کوچک و قابل حمل است که در آسیا به وفور یافت می شود. ملودیکا شامل یک صفحه کلید و یک دهانه پلاستیکی است که هوا در آن دمیده می شود. دهانه پلاستیکی یا به صورت یک لوله پلاستیکی محکم و کوتاه و یا یک لوله پلاستیکی بلند و منعطف است که به ساز متصل می شود (مانند بالا و تصویر پایین).

با فشردن یک کلید از صفحه کلید راستا عبور هوای متناظر با آن کلید باز می شود و هوا عبور می کتد و باعث به ارتعاش درآمدن زبانه و تولید صدا می شود.حجم صدای این ساز نزدیک به دو الی سه اکتاو است.

انواع ساز ملودیکا

ملودیکا را برای محدوده صوتی های متفاوت می سازند. وسعت صوتی این ساز بستگی به تعداد شستی های آن دارد. انواع ملودیکا در وسعت صوتی های متفاوت عبارتند از:

ملودیکای سوپرانو و آلتو

این نوع ساز دارای صدای زیر و نازک تری نسبت به تنور هستند. برخی از این نوع ملودیکا ها برای نواختن هر دو دست طراحی شده اند، به گونه ای که دست چپ کلید های سیاه رنگ و دست راست کلید های سفید را می نوازند.

ملودیکای تنور

این نوع ملودیکا دارای صدای پایین است. دست راست مسئولیت نواختن کیبورد را دارد و دست چپ پشت ساز قرار می گیرد. ملودیکای تنور را می توان با اضافه کردن یک لوله و قرار دادن آن روی یک سطح صاف، قابل نواختن با دو دست کرد.

ملودیکای باس

این ساز نسبت به ملودیکا های تنور، آلتو و سوپرانو دارای شهرت و کاربرد کمتری است.

آکوردینا

دارای مکانیزمی مانند ملودیکای قدیمی است و از فلز ساخته می شود.

نحوه نگهداری و تمیز کردن ملودیکا

این ساز هم مانند دیگر ساز ها نحوه نگهداری صحیح از آن باعث افزایش طول عمر آن و بهتر شدن کیفیت صدای آن می شود.

  • حتما برای سازتان یک جعبه محکم تهیه کنید و پس از استفاده از آن، ساز را دخل جعبه بگذارید تا از شیطنت های بچه ها و گرد و غبار در امان باشد.
  • مانند دیگر ساز ها از قرار دادن ساز در محیط هایی که در آن اختلاف دمای شدید رخ می دهد، خودداری کنید.
  • ساز را در زیر نور مستقیم آفتاب و گرما قرار ندهید، زیرا دمای زیاد باعث از بین رفتن و ذوب شدن قسمت های پلاستیکی و تیغه ها می شود.
  • برای تمیز کردن کلاویه ها از پارچه ای نرم با نم بسیار کم استفاده کنید.
  • با استفاده از یک فرچه یا برس مویی شکاف های بین کلید ها را تمیز کنید تا گرد و غبار احتمالی موجود بین درز ها از بین بروند.
  • برای تمیز کردن لوله پلاستیکی آن را از ساز جدا کنید و با آب گرم و صابون بشویید. اگر دهانه ساز شما برنجی باشد با استفاده از محلول های مخصوص برنجی که در فروشگاه های تجهیزات موسیقی موجود هستند اقدام به تمیز کردن این قسمت کنید. پس از خشک شدن لوله دهانه به وسیله یک لوله پاک کن، باقی مانده رطوبت و گرد و غبار را از ساز خود پاک کنید.

ملودیکا نوازی در ایران

سامان احتشامی پیانیست مشهور ایرانی ملودیکا را به عنوان یک ساز اصلی معرفی کرد و آلبوم و کنسرتی را با آن ارائه داد.

وی همچنین درباره اولین تجربه اجرای صحنه ای اش با ملودیکا گفت: وقتی روی صحنه با این ساز نواختم، بسیاری از مردم خوش شان آمد و بیشترین حجم تشویق هم در مورد قطعاتی که با ملودیکا نواخته شدند، رخ داد.

بیشتر بدانید: بیوگرافی سامان احتشامی و همسرش راز

در انتها قطعه ای نواخته شده با ساز ملودیکا که توسط سامان احتشامی اجرا می شود را با هم می بینیم.

منبع: setare.com

به "معرفی ساز ملودیکا و انواع آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی ساز ملودیکا و انواع آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید