شکست تبادل زندانیان میان دولت کابل و طالبان

به گزارش وبلاگ فرافایلی، یک دیپلمات افغان اعلام نمود، تبادل برنامه ریزی شده سه فرمانده ارشد طالبان با دو شهروند آمریکایی و استرالیایی ربوده شده در افغانستان در سال 2016 میلادی با شکست روبه رو شد.

شکست تبادل زندانیان میان دولت کابل و طالبان

به نقل از شبکه خبری ای بی سی، این دیپلمات که خواست نامش فاش نشود از ارائه جزئیات مربوط به علت شکست این تبادل زندانیان امتناع کرد؛ تبادلی که اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان روز سه شنبه آن را اعلام کرده بود.

تصمیم دولت کابل برای آزاد کردن انس حقانی برادر رهبر شبکه حقانی، حاجی مالی خان و حافظ رشید با امید تضمین مذاکرات مستقیم با طالبان که از مذاکره با دولت کابل امتناع کرده و آن را دولت دست نشانده غیرقانونی در کابل خطاب می کند، اتخاذ شد. این سه فرمانده طالبان همگی در سال 2014 میلادی بازداشت شده بودند.

در عوض قرار بود کوین کینگ شهفرایند آمریکایی و تیموتی ویکز شهفرایند استرالیایی که اوت 2016 مقابل دانشگاه آمریکایی در کابل ربوده شده بودند، توسط طالبان آزاد شوند.

یکی از سخنگویان وزارت امور خارجه و تجارت استرالیا به شبکه ای بی سی گفت: اگرچه ما هیچ گاه دست از تلاش برای آزادی این دو مرد برنداشته ایم اما اکنون نیز نمی توانیم توضیحی درباره فرایند کنونی ارائه دهیم.

وی اضافه نمود: دولت کابل رهبری مذاکرات با طالبان برای آزادی ویکز و کینگ را به عنوان بخشی از مذاکرات صلحش برعهده دارد.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان اوایل روز چهارشنبه اعلام کرده بود، زمانی که این سه فرمانده طالبان به مقصد برسند، گروگان ها را آزاد خواهند کرد.

وی بدون اشاره به منظور دقیقش از مقصد، گفت: هنگامی که اسرای ما به مقصدشان برسند، این دو استاد دانشگاه آمریکایی آزاد خواهند شد.

ذبیح الله مجاهد اضافه نمود: در حال حاضر نمی توانم تایید کنم که آیا این زندانیان طالبان آزاد شده اند یا خیر. آخرین بار اطلاع داشتیم که آنها توسط مقامات افغان در زندان بگرام واقع در شمال کابل زندانی هستند. ،ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "شکست تبادل زندانیان میان دولت کابل و طالبان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شکست تبادل زندانیان میان دولت کابل و طالبان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید