خبرنگاران جزیره اشک ارومیه نگهبان گوزن زرد ایرانی

به گزارش وبلاگ فرافایلی، ارومیه- خبرنگاران- جزیره اشک دریاچه ارومیه که یکی از مهمترین زیستگاه های کمیاب گوزن زرد ایرانی تلقی می گردد، به علت دسترسی سخت شکارچیان، به مکانی امن برای این جاندار تبدیل شده تا این گونه، از گزند انقراض نیز در امان بماند.

خبرنگاران جزیره اشک ارومیه نگهبان گوزن زرد ایرانی

به گزارش وبلاگ فرافایلی، بخشی از دریاچه نیلگون ارومیه را که جزو اندوخته های طبیعی منحصر بفرد در جهان برای حیات وحش و جانداران خاص موجود در این پارک ملی است، می توان در جهت جاده شهید کلانتری ارومیه به نظاره نشست.

با حرکت در جهت جاده شهید کلانتری و جنوب دریاچه ارومیه با قایق های در حال تردد روی دریاچه می گردد در عرض 2 ساعت به سواحل جزیره اشک زیستگاه خاص گوزن ایرانی در میان پهنه پنج هزار و 700 کیلومتری دریاچه ارومیه رسید.

محصور شدن جزیره اشک در میان بعضی صخره های نمکی پنهان در زیر آب موجب شده تا به جز معدود محیط بانانی که هرروز برای نظارت به جزیره سفر می نمایند، کسی دسترسی به این جزیره نداشته باشد.

کام حیات وحش جزیره اشک ارومیه از جمله 55 راس گوزن زرد خالدار ایرانی، قوچ و میش ارمنی و سایر پستانداران آن پیشتر با یک چشمه آب موجود شیرین می شد ولی این روزها برای اینکه کم آبی آنها را دچار مشکل نکند با همت محیط زیست و محیط بانان سطوح آبگیری برای جمع آوری آبهای سطحی و باران در این زیست بوم ساخته شده و منابع آبی پلی اتیلنی نیز برای نگهداری آبهای موجود به جزیره منتقل شده اند.

6 آب انبار هم برای حفاظت از جانداران و حیات وحش منطقه در نقاط مختلف این جزیره کوچک و زیبای 2 هزار و 300 هکتاری ایجاد شده تا حیوانات به راحتی به آب دسترسی داشته باشند.

پوشش گیاهی جزیره اشک مشابه جنگلهای زاگرس است و درختچه های بادام وحشی و درختان پسته را به وفور می گردد در همه جای این مکان آرام و زیبا مشاهده کرد.

گوزن زرد ایرانی در این زیست بوم امن بعد از چهار و یا پنج سال، روزهای سخت و پرتلاطم کم آبی، این روزها مسئله ای از بابت آب و غذا ندارد و تغذیه از سرشاخه درختان و پوشش گیاهی علفی منطقه که این روزها به برکت بارشهای فراوان سر از خاک برآورده اند جهت زندگی را برای این پستاندار منحصر به فرد هموار نموده است.

بر اساس اظهارات کارشناسان اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی و مشاهدات میدانی خبرنگار وبلاگ فرافایلی، بهم چسبیدن جزایر 9 گانه دریاچه ارومیه از جمله اشک، اسپیر، آرزو و کبودان بهم دیگر در اثر کم آبی در دهه اخیر، ورود گونه های گوشتخوار به داخل جزیره اشک، کاهش قابل ملاحظه دبی آب چشمه های جزیره اشک، نبود امکانات و نیروی متخصص کافی در جهت حفاظت این گونه جانوری، زندگی گوزن زرد ایرانی را در این زیست بوم به خطر انداخته و هرروز بیش از روز قبل گله 166 راسی آن رو به کاهش گذاشته بود.

کاهش آمار گوزن زرد ایرانی خالدار در پارک ملی دریاچه ارومیه از 255 راس در سال 1392 به 166 راس در سال 1394و به 55 راس در سال 1399 احتیاج به احیای دریاچه و به دنبال آن جزیره اشک به عنوان یک مکان امن که شباهت بسیاری نیز به شرایط جنگهای زاگرس داشت، صد چندان کرد.

ورود قوچ و میش ارمنی به جزیره اشک پارک ملی دریاچه ارومیه به سبب کم آبی و اتصال جزایر به یکدیگر به عنوان رقیب غذایی گوزن زرد ایرانی نیز موجب شد تا میزان دسترسی به غذا برای گوزن زرد کاهش یابد.

با ورود قوچ و میش به این جزیره، حیوانات گوشتخواری چون پلنگ، گرگ و روباه نیز وارد این زیست بوم شدند و حیات این جاندار در معرض انقراض نهاده شد.

این موضوع مسوولان زیست محیطی استان را بر آن داشت تا برای حفاظت از این گونه منحصر به فرد اقدامات اساسی را طرح ریزی و اجرا نمایند تا حیات وحش در حال زیست در پارک ملی دریاچه ارومیه از آسیب های بیشتر در امان بمانند.

گوزن زرد؛ مهمترین عضو حیات وحش دریاچه ارومیه

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی در این خصوص به خبرنگار وبلاگ فرافایلی گفت: آسیب به زیرساختهای زیست محیطی استان در حوضه دریاچه ارومیه به ویژه محیط طبیعی و حیات وحش پارک ملی دریاچه و زیستگاههای اطراف و جزایر از جمله مهمترین آسیب هاست.

مهران نظری با بیان اینکه آسیب های وارده به محیط زیست در این 2 دهه اخیر بسیار مهم و اساسی هستند، اضافه نمود: گوزن های زرد به عنوان گونه ای منحصر به فرد که در این جزایر زیست می کردند با کاهش سطح آب و پوشش گیاهی از جزایر خارج شدند و در باتلاق ها جان دادند.

وی با بیان اینکه بهم چسبیدن جزایر بر اثر کاهش آب مهمترین عامل خروج گونه های منحصر به فرد از این مناطق و نیز ورود گونه های جانوری وحشی بوده است افزود: تعدادی از این گوزن ها شکار گونه های مهاجم مثل روباه و پلنگ و شغال شدند که از سایر مناطق به جزایر راه یافته بودند؛ عده ای نیز به دام شکارچیان فرصت طلب افتادند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی با بیان اینکه افزایش سطح آب دریاچه ارومیه راهکاری برای برطرف این مسائل زیستی است، گفت: در سالهای اخیر در اثر افزایش سطح آب دریاچه حرکت قایقها بسیار مطلوب و تردد به جزایر و نظارت برزندگی حیات وحش دوباره شروع شد.

نظری با بیان اینکه اعتبارات اجازه تردد هوایی را به جزایر نمی دهد، ادامه داد: اگر امکان تردد وجود داشت نظارت بیشتری بر حیات وحش انجام می شد.

وی افزود: احیای دریاچه ارومیه به حیات وحش و پوشش گیاهی یاری شایسته ای نموده است و به زودی میتوان شاهد افزایش دوباره زاد و ولددر این زیست بوم و از سرگیری زندگی عادی جانداران در جزایر بود.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان غربی با بیان اینکه در سالهای اخیر وصل شدن جزایر به همدیگر موجب ورود گونه های مهاجم شده است اضافه نمود: برنامه مدیریت برای گوزن زرد در این راستا در ارومیه اجرا می گردد.

وی گفت: زنده گیری پلنگ موجود در جزیره و تعدیل گوشتخواران که در اثر کاهش آب از سایر مناطق و جزایر وارد جزیره اشک شده بودند، جزو برنامه های محیط زیست است.

نظری اضافه نمود: هم اکنون پنج نوع پستاندار در پارک ملی دریاچه ارومیه زندگی می نمایند از جمله قوچ و میش به تعداد یکهزار و 400 راس، گوزن زرد ایرانی به تعداد 55 راس، روباه، شغال و پلنگ؛ که بیشتر در جزیره کبودان هستند و اتصال جزایر موجب شد تعدادی به جزیره اشک وارد شوند که رقیب غذایی گوزن هستند.

برنامه عمل ملی حفاظت از گوزن زرد اقدامی ویژه برای حفاظت از این گونه

در 2 دهه اخیر جزیره اشک در پارک ملی دریاچه ارومیه به عنوان امن ترین زیستگاه گوزن زرد ایرانی در سطح جهان، با بروز کم آبی در پهنه پنج هزار و 700 کیلومتری این پهنه آبی دیگر برای این موجود نادر امن نبود و تدوین برنامه ای برای مدیریت زیستگاه آن احتیاجمند تصمیم فوری از سوی مسوولان امر بود.

در این راستا برنامه ملی حفاظت از گوزن زرد ایرانی در راستای حراست از این گونه در حال انقراض در سال 1396 در استان به اجرا در آمد که گامی طلایی و اقدامی اثر گذار در این راستا تلقی می گردد.

اقدامات عملی برای حفاظت از گوزن زرد ایرانی

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی در گفت و گو با خبرنگار وبلاگ فرافایلی با بیان اینکه برنامه عمل ملی حفاظت از گوزن زرد اقدامی ویژه برای صیانت از این گونه منحصر به فرد محسوب می گردد، گفت: این برنامه در سه سال اخیر در استان به اجرا در آمده و دارای چندین وظیفه است که وظایف تعریف شده مهمتر در اولویت نهاده شده اند.

حجت جباری اضافه نمود: در این برنامه برای نجات گوزن زرد اقدامات داخل زیستگاهی و خارج زیستگاهی تهیه و تدوین شده و تمامی اقدامات این اداره کل برای گوزن زرد در برنامه عمل ملی پیش بینی شده است.

وی افزود: در راستای حفاظت از گوزن زرد ایرانی افزایش ظرفیت آب انبارهای جزیره اشک از 30 تا 35 هزار لیتر به 50 هزار لیتر جزو اقداماتی است که امسال مد نظر است تا انجام گردد.

وی با بیان اینکه در سالهای اخیر در راستای حفاظت از این گونه منحصر بفرد 35 قلاده از حیات وحش مهاجم در جزیره اشک زنده گیری و از این مکان خارج شده است اضافه نمود: هم اکنون با ایجاد سطوح آبگیر برف و آب در جزایر در داخل مخزنهای پلی اتیلنی جمع می گردد تا در مواقع مورد احتیاج مورد استفاده حیات وحش باشد.

جباری با اشاره به اینکه در جزایر اسپیر، آرزو و اشک این آبگیرها مورد استفاده حیات وحش است، گفت: طی آخرین سرشماری در سال 1398 حدود 55 راس گوزن زرد در جزیره زیست می نمایند.

وی گفت: با خشک شدن دریاچه در همه بخش های اکوسیستم آبی تغییرات چشمگیری رخ می دهد و در این بخش هم این تغییرات اتفاق افتاده است.

احداث مرکز تکثیر گوزن زرد ایرانی در شمال غرب کشور

بر اساس گفته های کارشناسان حیات وحش استان آذربایجان غربی در سراسر جهان و به طور کل 2 گونه گوزن زرد وجود دارد، گوزن زرد ایرانی و گوزن زرد اروپایی، گوزن زرد ایرانی گونه خاصی است که فقط در ایران زندگی می نماید و هر دو تقریبا شبیه یکدیگر هستند.

هر چند تعدادی از پژوهشگران اخیرا به این نتیجه رسیده اند که این دو گونه به قدری با یکدیگر تفاوت دارند که می گرددآنها را از همدیگر تشخیص داد ولی آنان بر این عقیده اند که گوزن زرد ایرانی زیر شاخه ای از گوزن زرد اروپایی است که از نظر جثه و هیکل عظیمتر است و تفاوتی نیز از نظر شاخ و رنگ دارند.

در راستای صیانت از این گونه در حال انقراض مراکز تکثیر آن در کشور راه اندازی شده که مرکز تکثیر گوزن زرد ایرانی در شمال غرب نیز به تبعیت از مرکز تکثیر در دشت ناز ساری در قالب برنامه عمل ملی گوزن زرد ایرانی در محیط بانی رشکان ارومیه در بیش از 10 هکتار در حال احداث است و تا کنون 35 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

رییس اداره حیات وحش اداره کل محیط زیست آذربایجان غربی در این باره به خبرنگار وبلاگ فرافایلی گفت: در راستای صیانت از این گونه ارزشمند در حال انقراض با اجرای برنامه عمل ملی حفاظت از گوزن زرد در استان که در سال سوم اجرایی است اقدامات ویژه ای اجرا شده است.

امید یوسفی افزود: یکی از این اقدامات اساسی احداث مرکز تکثیر گوزرن زرد ایرانی در شمال غرب کشور در راستای جلوگیری از انقراض این گونه منحصر به فرد است که در سه فاز اجرایی در منطقه محیط بانی رشکان اجرا می گردد.

رییس اداره حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی با اشاره به پیشرفت 35 درصدی این مرکز گفت: این مرکز در 10 هکتار مساحت از بهار امسال در حال احداث است که تا کنون سه میلیارد ریال برای احداث آن تخصیص یافته و در سه فار اقدامات اجرایی آن در حال پیگیری است.

وی افزود: بخش های مختلف این طرح زیست محیطی شامل احداث قرنطینه، تیمار، محل استاندارد جهت نگهداری گوزن زرد است که قرنطینه و محل تیمار آنها به اتمام رسیده است.

یوسفی با بیان اینکه عملیات احداث محل نگهداری از گوزن زرد نیز از هفته جاری شروع می گردد، اعلام کرد: در راستای صیانت و حفاظت از این گونه ارزشمند در جزیره اشک سیستم های مدار بسته و تصویری آنلاین نصب شده است.

وی با اشاره به اینکه جزیره اشک دارای 2 هزار و 350 هکتار مساحت است، گفت: اصلاح آبشخورها و اصلاح آب انبارها نیز در سالهای اخیر به نحو مطلوبی اجرا شده است.

رییس اداره حیات وحش اداره کل محیط زیست آذربایجان غربی گفت: پارک ملی دریاچه ارومیه شامل 102 جزیره عظیم و کوچک است که مهمترین آنها جزیره کبودان یا قویون داغی به مساحت سه هزار و 125 هکتار زیستگاه قوچ و میش ارمنی و جزیره اشک زیستگاه اصلی گوزن زرد ایرانی است.

جزیره اشک یکی از جزایر 9 گانه پارک ملی دریاچه ارومیه است؛ این جزیره به علت محصور شدن در میان آب در پیش از 20 سال گذشته مهمترین و امن ترین محل برای زیست گوزن زرد انتخاب شده است.

در واقع برای اولین بار در سال 1356 تعداد 2 راس گوزن زرد از دشت ناز ساری به این جزیره منتقل و پس از اینکه شرایط زیستگاهی جزیره برای حضور گونه مناسب تشخیص داده شد، در سال های بعد تعدادی دیگر نیز به این زیستگاه اضافه گشت.

شرایط بسیار مناسب زیستگاهی از جمله امنیت غذایی، نبود عوامل بیماری زا، نبود دشمن طبیعی و سایر موارد باعث شد که جمعیت این گونه در سال های بعد به بیش از 300 راس برسد و به همین دلیل باعث شد که بسیاری از کارشناسان جزیره اشک را عظیم ترین و مناسب ترین زیستگاه طبیعی گوزن زرد (جمعیت وحشی) در کشور و حتی جهان عنوان نمایند؛ این کار تا به آنجا پیروز بود که حتی جهت کنترل جمعیت تعدادی زنده گیری و به سایر زیستگاه های مستعد کشور منتقل شد.

در سالهای اخیر با خشک شدن بخش وسیعی از پهنه آبی دریاچه ارومیه تهدیدات کم آبی و کم غذایی در کنار سایر عوامل تهدید نماینده موجب کاهش 30 درصدی تعداد گوزن زرد در جزیره اشک ارومیه شد.

این شرایط از سال 1398 با احیای مجدد دریاچه ارومیه و بکارگیری تدابیر حفاظتی فرایند معکوس به خود گرفت و هم اکنون امیدواری به بهبود زندگی و بهبود زیستگاه گوزن زرد قوت گرفته است.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران جزیره اشک ارومیه نگهبان گوزن زرد ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران جزیره اشک ارومیه نگهبان گوزن زرد ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید