استفاده از منابع انرژی های نو و تجدیدپذیر در کشور توسعه یافت

به گزارش وبلاگ فرافایلی به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این معاونت اقدام به شناسایی و حمایت از طرح های فناورانه حوزه انرژی، نفت، گاز و پتروشیمی به منظور توسعه بهره گیری هرچه بیش تر از انرژی های نو و تجدید پذیر کرده است.

استفاده از منابع انرژی های نو و تجدیدپذیر در کشور توسعه یافت

محدود بودن منابع انرژی فسیلی و مسائل ناشی از انتشارات گازهای گلخانه ای، توجه بیش ازپیش به انرژی های تتازه پذیر را ضروری ساخته است. دسترسی کشورهای درحال توسعه به انواع منابع تازه انرژی، برای توسعه اقتصادی آن ها اهمیت اساسی دارد.

با توجه به برخورداری از ظرفیت مطلوب و مناسب انرژی های تتازه پذیر در کشور، توسعه منطقی این منابع ارزشمند امری مهم به نظر می رسد، چراکه از این طریق می توان در جهت اهداف توسعه پایدار نیز گام برداشت.

در بیشتر کشورهای پیشرفته به دلیل کمبود منابع انرژی، گرانی، مسائل زیست محیطی و نوسانات قیمت سوخت های فسیلی تمایل به استفاده انرژی های تتازه پذیر دیده می شود.

منابع انرژی از مهم ترین عوامل و عناصر توسعه پایدار محسوب می شوند، داشتن انرژی مناسب عمده ترین عامل اقتصادی جوامع صنعتی پس از نیروی انسانی است چراکه انرژی یک نیاز اساسی برای استمرار توسعه اقتصادی، رفاه اجتماعی، بهبود کیفیت زندگی و امنیت جامعه است.

بر همین اساس مرکز طرح های کلان ملی فناوری اقدام به شناسایی و حمایت از طرح های فناورانه حوزه انرژی، نفت، گاز و پتروشیمی در بخش های اصلی انرژی فسیلی، انرژی های نو و تتازه پذیر، برق و نیروگاه کرده است.

از مجموع 17 طرح حمایت شده حوزه انرژی، نفت، گاز و پتروشیمی از زمان آغاز به کار این مرکز، تمامی آن ها در 8 سال گذشته مورد حمایت قرار گرفته که بخش انرژی فسیلی با تعداد 10 طرح، بیشترین تعداد طرح های مورد حمایت را به خود اختصاص داده است.

طرح های کلان ملی فناوری دارای ویژگی های از قبیل که اثربخشی ملی، منطقه ای و بین المللی، ایجاد هم افزایی و هماهنگی بین سازمان های دولتی و خصوصی برای انجام طرح های راهبردی و اقتدار آفرین، تجاری سازی تحقیقات کاربردی با سطوح فناوری بالا و کارآفرینی فناورانه هستند، این طرح ها راهگشایی برای ورود محصولات دانش بنیان و خلاق با کیفیت به بازارهای داخلی و بین المللی نیز محسوب می شوند.

برخی از تازهترین طرح های کلان ملی فناوری در حوزه حوزه انرژی، نفت، گاز و پتروشیمی که در حال اجرا هستند، شامل کولر هیبریدی، توربین انبساطی 500 کیلوواتی، متیل دی اتانول آمین، بومی سازی تجهیزات ابزار دقیق در صنعت، خط تولید دیسک انفجاری محافظ سامانه های تحت فشار (راپچر دیسک)، سیستم پوزیشنر شیر کنترل، تولید شیرهای توپی و جداسازی دی اکسید کربن از جریانات گازی حاصل از احتراق می شوند.

توربین بادی 250 کیلووات، میکرو توربین مولد همزمان برق و حرارت، سامانه مهندسی موتور استرلینگ یک کیلووات، خط تولید کاتالیست سنتز متانول در مقیاس پایلوت و سیستم تولید همزمان برق و حرارت نیز برخی از طرح های خاتمه یافته از سال 1392 تا 1397 هستند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "استفاده از منابع انرژی های نو و تجدیدپذیر در کشور توسعه یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استفاده از منابع انرژی های نو و تجدیدپذیر در کشور توسعه یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید